Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kniha o Šali kontra digitalizácia kina

Štvrtinu prostriedkov na digitalizáciu už mesto získalo z audiovizuálneho fondu.

(Zdroj: VIRGÍNIA ĎURIKOVÁ)

Štvrtinu prostriedkov na digitalizáciu už mesto získalo z audiovizuálneho fondu.

ŠAĽA. Šaľa si tento rok pripomína 1010. výročie prvej písomnej zmienky. K jej jubileu nie je momentálne žiadna publikácia. Mestské zastupiteľstvo preto na návrh poslanca Júliusa Morávka schválilo peniaze na knihu o Šali. Prostriedky na digitalizáciu kina v rozpočte poslanci nevyčlenili.

Oslovia sponzorov

Reprezentačný materiál o histórii Šale podľa Júliusa Morávka v súčasnosti mestu absentuje. Navrhol preto z rozpočtu vyčleniť 10-tisíc eur na vydanie takejto knihy.

„Prídu hostia, ktorým je treba sa nejakým spôsobom poďakovať, dať im darček na pamiatku,“ vraví poslanec. Je presvedčený, že z predaja knihy sa peniaze mestu vrátia, plánuje osloviť sponzorov. „Myslím si, že publikácia nebude pre mesto stratová, pretože ak si časť kníh nechám na reprezentáciu a časť dám do distribučnej siete, tak mi to prinesie peniaze.“

Viceprimátor Jozef Mečiar postup poslancov podporiť finančne knihu a nie kino rešpektuje, i keď ho nepovažuje za správny. Digitalizácia kina je podľa neho akútnejšia vec, ktorú by bolo treba riešiť. V druhej polovici tohto roka premietanie takzvaných kotúčových filmov totiž skončí, a kinu, ak neprejde digitalizáciou, hrozí zánik.

Náklady na ňu sú 90-tisíc eur. Štvrtinu prostriedkov už mesto získalo z audiovizuálneho fondu. Zvyšné peniaze malo dať mesto z rozpočtu, ale poslanci sa uzniesli na tom, že ich má získať z mimorozpočtových zdrojov, čiže od sponzorov.

„Súhlasím s tým, že ak by boli sponzori ochotní prispieť, treba to využiť. Ale podmieňovať tým realizáciu niečoho, čo v opačnom prípadne zanikne? Mestské zastupiteľstvo ešte nikdy neschválilo takýto návrh napríklad ohľadom detských ihrísk: áno, treba ich postaviť, ale zožeňte si sponzorov. Takéto uznesenie je úplná novinka a neviem nájsť pointu. Nie je to náhodou alibizmus?“ vraví viceprimátor. Podľa neho by to neboli „prejedené peniaze“, pretože kino je zisková inštitúcia a investované peniaze by sa vrátili na vstupnom.

Reklama v kultúrnom dome

Mesto už niekoľko mesiacov ponúka podnikateľom možnosť umiestnenia reklamy v dome kultúry, ako aj možnosť priameho daru. „Je to iluzórna predstava, spravili by ste si desať m2 za 5-tisíc eur ročne? Tieto veci sú postavené na osobnom kontakte a rokovaní s firmami, ktorým treba ponúknuť určité benefity,“ uvažuje Morávek.

„Počas leta chceme urobiť verejné obstarávanie, aby sme mali dodávateľa a presnú cenu za dielo. Na septembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva chcem informovať o získaných financiách a požiadať poslancov o súhlas so spustením realizácie,“ upresňuje Mečiar.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť