Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Poslanci sa obávajú o kvalitu, firma ju garantuje

Zákon o verejnom obstarávaní by sa mal podľa šalianskeho primátora upraviť tak, aby nebola rozhodujúca najnižšia cena.

(Zdroj: (laz))

ŠAĽA. Budovateľská ulica je už zjednosmernená. Zmenu v doprave vykonalo mesto na podnet dopravného inšpektorátu. Vyplynula zo sťažností obyvateľov, ktorí poukazovali na nebezpečnosť premávky. Keď sa autá na úzkej ceste navzájom vyhýbali, vychádzali až na chodník a ohrozovali chodcov.

Problémy s prejazdom

Niektorí vodiči nové riešenie kritizujú, väčšina je s ním však spokojná. „Je to super, už dávno to tak malo byť spravené, predtým to bola úplná katastrofa. Keď išli autá z jednej aj z druhej strany, nezmestili sa, boli tu problémy nielen s prejazdom, ale aj s parkovaním. Bývala som tu 21 rokov, takže viem,“ hovorí Šalianka Marcela Divičanová.

Projekt zjednosmernenia súvisí so záchytným parkoviskom. To vznikne za pešou zónou smerom ku kruhovému objazdu. Potom už prechod z Hlavnej ulice nebude na Budovateľskú možný. Záchytné parkovisko by malo mať parkovacie miesta po okrajoch a v strede.

Zákazka je súčasťou projektu „Opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia v Šali“ financovaného z prostriedkov Eu-rópskej únie. Celkový schválený rozpočet projektu je vyše 2 miliónov 400-tisíc. Z toho na stavebné práce na parkovisko na Ulici Hlavnej a Dolnej je vyčlenených okolo jeden a pol milióna eur.

Záchytné parkovisko vybuduje Strabag, s.r.o., z Bratislavy. Práce začnú po podpise zmluvy mesta s firmou. Najprv však musí byť známy stavebný dozor. Súťaž naň už prebieha, mesto ju muselo opakovať. Pri predložení zmluvy na podpis predloží Strabag harmonogram prác.

„Ťažko povedať, kedy sa s prácami začne a ako dlho budú trvať, keďže nemáme harmonogram. Dajú nám ho k dispozícii pravdepodobne vtedy, keď im potvrdíme dátum odovzdania staveniska,“ povedal primátor Martin Alföldi.

Elektronická aukcia

Strabag sa zaviazal vybudovať parkovisko za približne 576-tisíc eur s DPH. Predpokladaná hodnota zákazky bola pritom viac než milión 150-tisíc eur bez DPH. Do elektronickej aukcie, v ktorej určovala víťaza najnižšia cena, sa prihlásilo 12 uchádzačov.

Šalianskych poslancov, ktorí prerokovali zmluvný kontrakt a výsledky verejného obstarávania, zarazila cena zákazky. Zaujímali sa o to, či je možné, aby firma postavila dielo kvalitne za omnoho nižšiu sumu, akú ponúkali konkurenčné firmy.

„Neviem, prečo sa pýtali len na Strabag, lebo to isté spravil Ava-stav na CMZ. Ale toto je otázka, ktorú dávam aj ja ľuďom zo stavebníctva, ani jeden z nich mi na to nevedel odpovedať,“ podotkol primátor. Podľa neho je chyba v samotnom zákone o verejnom obstarávaní, pretože „nechráni verejné zdroje a nahráva len podnikateľom, ktorí sa zúčastňujú zákaziek“.

Mal by sa podľa neho upraviť tak, aby nebola rozhodujúca najnižšia cena a aby mali samosprávy možnosť nastolovať také podmienky v súťažiach, ktorými by dokázali ošetriť aj kvalitu. „Ale keď nemôžete špecifikovať výrobok, ktorý chcete, podnikateľ použije čínsky.“

„Pokiaľ ide o kvalitu, tá je daná platnými normami a garantujeme ju,“ odpísala nám hovorkyňa firmy Edita Novotná na otázku, či sa nízka cena zákazky neodrazí na jej kvalite.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť