Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zdravotné sestry budú v čiernom

Potom, ako v nemocnici zvýšili platy, narástli aj jej dlhy. Vyšplhali sa až na takmer pol milióna eur.

(Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

Potom, ako v nemocnici zvýšili platy, narástli aj jej dlhy. Vyšplhali sa až na takmer pol milióna eur.

GALANTA. Ústavný súd pozastavil zdravotným sestrám vyššie platy. Tie sú nespokojné, nevylučujú ani hromadné výpovede, ani štrajky.

Klauzula v mzdových dekrétoch

Ústavný súd vyhovel žiadosti Generálnej prokuratúry SR a pozastavil účinnosť zákona, ktorý priznával od apríla sestrám vyššie mzdy. Generálna prokuratúra podala návrh na základe podnetu Slovenskej lekárskej komory. Sestry v galantskej nemocnici tak budú dostávať platy v takej výške, ako pred aprílom.

„Takýto priebeh sme očakávali od začiatku, viacerí sme mali pochybnosti, či zákon je v poriadku, či nie je protiústavný. Nie je normálne, aby sa určovali minimálne mzdy vybranej skupiny. Nemôžu sa porovnávať s policajtmi a hasičmi, ktorí majú v odmenách zohľadnené napríklad aj to, že nasadzujú svoje životy. Preto sme sestrám ešte pri podpisovaní nových mzdových dekrétov v apríli pripojili klauzulu, ktorá vraví, že dekrét platí do momentu, kým Ústavný súd nepozastaví alebo nezruší zákon o mzdových nárokoch sestier,“ vraví predseda dozornej rady Gábor Pallya.

Sestry: Nemali by sme ustúpiť

Na mesačné navýšenie platov potrebovala nemocnica okolo 120-tisíc eur. Na to, aby ich dokázala pokryť, musela sa dohodnúť s poisťovňou na splátkovom kalendári. Na lekárov, ktorým od 1. júla začala druhá etapa zvyšovania platov, potrebujú 40-tisíc eur.

„Vyšli nám v ústrety s tým, že obratom nám napísali, aké penále nám vyrubujú. Máme takmer pol milióna dlhov, lebo neplatíme sociálnu poisťovňu, nedokážeme platiť za lieky,“ vraví Pallya. Obáva sa však, aby poisťovňa nezačala inak prerozdeľovať peniaze ako doteraz, alebo aby si ministerka zdravotníctva „nerozmyslela“ rozpustenie 50-miliónovej rezervy. Problém by podľa neho nastal aj vtedy, ak by sa Ústavný súd uzniesol na tom, že je zákon v poriadku a nemocnica by musela dodatočne vyplatiť tie mzdy, ktoré pozastavili.

„Sme veľmi nespokojné, čakáme na vyjadrenie komory a odborového združenia. Keď podniknú nejaké kroky, určite sa k nim pridáme. Ja som s mojimi dievčencami v Dusle aj za výpovede, a keď bude treba, aj za štrajk, pretože si myslím, že sme v takom štádiu, že by sme nemali ustúpiť. Hovorila som aj s námestníčkou v galantskej nemocnici a tiež sú za to,“ upozorňuje Mária Galova, prezidentka Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek v Galante.

Dodala, že jej členovia, ale i nečlenovia sa zúčastnia protestného pochodu, ktorý sa bude konať 24.júla v Bratislave pred Národnou radou. "Sestry, ktoré budú v službe sa aspoň symbolicky pripoja oblečením čierneho trička na znak nesúhlasu s politikou tohoto štátu."

Nemocnici by hrozil konkurz

Neštátna nemocnica v Galante je v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja. Spolu s ním intenzívne hľadá strategického investora, ktorý by odkúpil balík akcií tak, ako nedávno v nemocnici v Skalici. Jej zriaďovateľom je tiež trnavská župa. Zlepšilo by to finančnú situáciu zdravotníckeho zariadenia, ktorá je dlhodobo nepriaznivá.

Akcie by však museli byť minimálne v hodnote polovice základného imania, ktoré je momentálne vo výške 6 miliónov eur. Nemocnica základné imanie v marci navýšila o nehnuteľnosti, ktoré si doteraz prenajímali. Inak by hrozilo, že sa zariadenie dostane do konkurzu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť