Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Biskupstvo chce premiestniť stredovekú fresku. Pamiatkari nesúhlasia

Vzácny oltár v katedrále možno dočasne rozoberú, aby odkryli stredovekú fresku. Našli ju náhodou začiatkom tohto roka.

Freska je ukrytá za oltárom v dolnej lodi katedrály.(Zdroj: sita)

NITRA. Rekonštrukcia Katedrály sv. Emeráma finišuje. V týchto dňoch už mal byť zreštaurovaný aj vzácny ranobarokový oltár v dolnej lodi. Práce však museli prerušiť - dôvodom je stredoveká freska, ktorú objavili za oltárom. Práve v týchto dňoch sa rozhoduje o jej budúcnosti.
Aby mohli reštaurátori fresku odkryť, musia dočasne rozobrať oltár z roku 1662. Náš zdroj tvrdí, že pamiatkari boli pôvodne proti, teraz údajne súhlasia.
Otázne ale je, čo bude s freskou po jej zreštaurovaní a zdokumentovaní. Biskupstvo vraj chce, aby bola prenesená na iné miesto v chráme. Pamiatkový úrad je proti transferu. Ak rozhodnutie nezmení, freska zostane skrytá za oltárom.

Reštaurátor Vladimír Plekanec pred Oltárom snímania z kríža. Foto: (mh)

Odvolali sa

„Krajský pamiatkový úrad v Nitre vydal rozhodnutie, voči ktorému sa biskupstvo odvolalo, takže ešte nenadobudlo právoplatnosť. To znamená, že vec nie je do dnešného dňa uzatvorená, čakajú nás ďalšie rokovania,“ reagovala šéfka pamiatkarov Anna Valeková.
Aké rozhodnutie úrad vydal, povedať nechcela. Odpovedať na naše otázky podľa nej teraz „nie je možné ani vhodné“.
K problému sa nevyjadril ani biskupský úrad. „Nie je to ešte vyriešené,“ konštatoval hovorca Miroslav Lyko. Potvrdil, že vzácna freska z druhej polovice 14. storočia sa zatiaľ nereštauruje, pretože jej podstatná časť je za oltárom.
„Ak sa potvrdí, že je táto freska zachovaná, jediná možnosť, ako ju odprezentovať verejnosti, je transfer. V takom prípade treba rozobrať hornú časť oltára a preniesť omietku s maľbou na iné miesto. Skúsenosti s tým majú najmä v Taliansku,“ povedal nám reštaurátor z Bratislavy, ktorý nechce byť menovaný.
Biskupstvo vraj pre fresku našlo nové miesto z opačnej strany súčasnej steny. Dostala by sa tak na západnú stenu Kaplnky sv. Emeráma, ktorá sa nachádza za oltárom.

Biskupstvo vybralo pre fresku nové miesto - na opačnej strane steny. Maľba by tak zdobila kaplnku. Foto: (mh)

Šťastná náhoda

Katedrálu sv. Emeráma rekonštruujú od roku 2007. Vzácnu fresku objavili len náhodou tento rok v januári.
„Po bokoch oltára sa nachádza imitácia mramoru - štukolustro. Opakované priesaky vody ho však poškodili, preto sme sa rozhodli, že jeho časť zrekonštruujeme. Pri odstraňovaní pôvodnej znehodnotenej vrstvy sme objavili fresku,“ povedal vedúci reštaurátorského tímu Vladimír Plekanec.
Do nečakaného objavu si historici mysleli, že stena za oltárom je o dve až tri storočia mladšia. „Pôvodne bola datovaná do 16.-17. storočia. Freska ju posúva približne do 14. storočia,“ dodal Plekanec.
Na freske vidieť niekoľko hláv svätcov a skupinu veriacich. Podľa reštaurátora môže maľba tematicky súvisieť so sv. Svoradom a Benediktom, ktorí boli v katedrále pochovaní. Výnimočná je aj kvalita maľby, podľa reštaurátorov má celoeurópsky význam.
„Sú tu úplne jasné talianske vplyvy, táto freska nemá na Slovensku analógiu. Podľa môjho názoru ju robil umelec z najšpičkovejšieho prostredia Florencie alebo Sieny,“ myslí si docent Plekanec.

Časť fresky, ktorú vidieť spoza oltára. Foto: (SITA)

Práce prerušili

Kým pamiatkový úrad definitívne nerozhodne o osude fresky, reštaurátori prerušili práce na Oltári snímania z kríža. Ide o najvýznamnejší ranobarokový oltár na Slovensku. V roku 1662 ho vyrobil rakúsky majster Joannes Pernegger.
„Oltár sme už vyčistili, zostáva ešte domodelovať niektoré časti. Nie sú potrebné veľké zásahy, je to kamenný oltár. Zložený je asi zo šesťdesiatich častí, na niekoľkých miestach je priamo uchytený do steny kovovými konzolami,“ upresnil Plekanec.
Aj v prípade, že oltár kvôli freske dočasne rozoberú, je vraj možné práce v katedrále ukončiť v pôvodne plánovanom termíne - do konca roka.
„Zrekonštruovaná je už horná loď chrámu, teraz prebiehajú práce v dolnej lodi. Pred Veľkou nocou bolo rozobrané v tejto časti lešenie, teraz sa realizujú ešte ďalšie úpravy,“ povedal Miroslav Lyko, hovorca nitrianskeho biskupstva.
ico

Benátska charta pripúšťa výnimky

O freske údajne rozhodovala takmer 20-členná komisia pamiatkarov z celého Slovenska. Náš zdroj tvrdí, že presun na inú stenu zamietla, toto rozhodnutie ešte nie je právoplatné. Pamiatkari sa okrem iného odvolávajú na Benátsku chartu z roku 1964. Tento dokument určuje pravidlá pre ochranu a obnovu pamiatok a pamiatkových sídiel.

V článku číslo 7 sa píše: „Pamiatka je neoddeliteľná od histórie, ktorej je svedkom, taktiež od prostredia, do ktorého je umiestnená. Preto premiestnenie celej pamiatky alebo jej častí je neprípustné. Výnimočne je prípustné v prípade, ak ide o záchranu pamiatky, alebo keď sa jedná o významný národný alebo medzinárodný záujem.“
Podobne znie aj článok 8: „Sochy, maľby alebo iné výzdoby, ktoré sú integrálnou časťou pamiatky, nemôžu byť od nej oddelené. Výnimkou je len situácia, ak je to jediný vhodný spôsob zaistenia ochrany pamiatky.“
„Charta pripúšťa výnimky, a to je práve táto situácia. Ak fresku opäť prekryjú, bude sa ďalej znehodnocovať,“ myslí si reštaurátor z Bratislavy, ktorý nechce byť menovaný.

(mh)

ico

Dva nečakané nálezy v katedrále

Nález vzácnej fresky je už spomenutý v novej knihe Kolíska kresťanstva na Slovensku - Nitriansky hrad a Katedrála sv. Emeráma v premenách času. Publikácia je dielom kolektívu autorov, medzi nimi je aj reštaurátor Vladimír Plekanec. Verejnosti ju predstavili minulý týždeň pri príležitosti Cyrilometodských slávností.

Stredoveká freska je druhým významným objavom, ktorý sa podaril pri reštaurovaní katedrály. V roku 2007 tu našli najstaršie renesačné tabernákulum v rámci bývalého Uhorska. Schránka na uchovávanie sviatosti oltárnej pochádza podľa nápisu na doske z roku 1497.

„Tabernákulum sa nachádza v presbytériu hornej lode. Keďže ide o bohoslužobnú časť, nie vždy je prístupná návštevníkom chrámu,“ povedal Miroslav Lyko, hovorca biskupstva.

(mh)

Katedrála sv. Emeráma. Foto: (mh)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť