Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zákaz piť alkohol v centre Nitry trvá. Prokurátor ho nenapadol

Niektoré mestá museli zrušiť zákaz piť alkohol na verejných priestranstvách. Nitra medzi ne nepatrí.

Ilustračné foto: SITA

NITRA. Zákaz piť alkohol na verejných priestranstvách v centre Nitry platí naďalej. Okresná prokuratúra nevyhovela podnetu Pavla Pachníka, ktorý tento zákaz napadol.

Viaceré mestá museli svoje nariadenia, ktoré obmedzujú požívanie alkoholu na verejnosti, zrušiť. Reagovali tak na protesty prokurátorov, ktorí napadli ich zákonnosť.

Ne/zákonný zákaz?

Podnet od Pavla Pachníka z Dolného Kubína prijala Okresná prokuratúra v Nitre ešte v apríli.

„Domáhal sa preskúmania zákonnosti všeobecne záväzného nariadenia mesta o dodržiavaní verejného poriadku a verejnej čistoty,“ povedal hovorca prokuratúry Ján Ludva. Konkrétne žiadal preskúmať zákonnosť zákazu požívania alkoholických nápojov na verejných priestranstvách.

„Obce môžu vo svojich územných obvodoch alebo v určitých častiach svojho územného obvodu obmedziť alebo zakázať v určitých hodinách alebo dňoch predaj, podávanie alebo požívanie alkoholických nápojov v zariadeniach spoločného stravovania, v predajniach potravín alebo na iných verejne prístupných miestach,“ píše sa v stanovisku okresnej prokuratúry, ktorá podnetu koncom júna nevyhovela.

Pachník sa teraz môže obrátiť na krajskú prokuratúru.

Niekde už zákaz zrušili

Na nitrianskej radnici očakávali, že Dolnokubínčan napadne aj nitrianske mestské nariadenie. Prednosta Igor Kršiak však veril, že Nitra nedostane prokurátorský protest.

„Naše nariadenie nemá nedostatky. Myslím, že sme ho pred schválením v roku 2007 konzultovali aj s prokuratúrou,“ konštatoval.

„Je to aj vec právneho názoru prokurátora, nielen kvality nariadenia,“ myslí si nemenovaný právnik.

Napríklad Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica a Žiar nad Hronom už nemajú nariadenia zakazujúce požívanie alkoholu na verejných priestranstvách. Po proteste prokurátora ich zrušili.

„Najčastejšími dôvodmi na podanie protestu prokurátora bolo, že mestá obmedzili požívanie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách nad rámec zákona, alebo zaviedli neprípustné výnimky, ktoré zasiahli do rovnoprávnosti jednotlivých subjektov, alebo zaviedli priestupky nad rámec zákona,“ povedal Ivan Vozár, hovorca Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici.

Pachník: Nie je prohibícia

Mestské nariadenia o obmedzení konzumácie alkoholu napadol vo všetkých prípadoch ten istý človek - spomínaný Pavol Pachník. Podľa médií v minulosti pracoval na radnici v Dolnom Kubíne.

„Mestá nemajú prečo zakazovať požívať alkohol na verejnosti, keďže na Slovensku nie je prohibícia. Postupujú nad rámec zákona a obmedzujú ľudí, ktorí si chcú pred domom vypiť napríklad pivo. Bezdomovci, o ktorých im údajne prioritne ide, pritom na zaplatenie pokuty nemajú,“ argumentuje Pachník.

Myslí si, že súčasný zákon je postavený zle a samosprávy by mali tlačiť na jeho zmenu, nie prekračovať svoje právomoci.

ico

Za rok v Nitre zistili vyše tisíc priestupkov

NITRA. Mesto Nitra obmedzilo pitie alkoholu na verejných priestranstvách už v roku 2007. S iniciatívou prišli poslanci za Staré mesto, kde sa nachádza najviac zábavných prevádzok.

Zákaz najskôr platil len v piatok a sobotu od desiatej večer do šiestej ráno na uliciach Kmeťkova, Mostná, Za Ferenitkou, Boženy Němcovej, Samova, Podzámska, na Pribinovom a Svätoplukovom námestí a na hradnom kopci.

V roku 2009 poslanci zoznam ulíc rozšírili na väčšinu územia Starého mesta. Zároveň schválili, že alkohol sa nesmie piť po celý týždeň od desiatej večer do šiestej rána. Výnimkou sú letné terasy poskytujúce občerstvenie, trhové akcie či jarmoky. Ďalšie jednorazové výnimky môže udeliť primátor, „najmä ak ide o organizované predajné, propagačné alebo obdobné spoločenské podujatia“.

V súvislosti s porušením zákazu pitia alkoholu riešila mestská polícia vlani 1053 priestupkov, z toho 790 v blokovom konaní (maximálna sankcia je 33 eur). Vyzbierali pokuty v celkovej výške 11 846 eur.

„Najčastejšími miestami porušenia uvedeného nariadenia boli ulice Podzámska (20,9%), Mostná (12,7%) a Svätoplukovo námestie (8,3%),“ povedal Erik Duchoň, ktorý je poverený riadením mestskej polície.

V prvom polroku 2012 riešili mestskí policajti 557 priestupkov, z toho 430 v blokovom konaní. Celková výška pokút dosiahla 7 780 eur. „V percentuálnom vyjadrení boli obdobne ako v roku 2011 najfrekventovanejšími miestami spáchania priestupku ulice Podzámska (27,7%), Mostná (24,2%) a Svätoplukovo námestie (8,8%),“ upresnil Duchoň.

Mestské nariadenie podľa neho výrazne eliminovalo negatívne javy súvisiace s konzumáciou alkoholu u mladých ľudí. Spokojnejší sú aj obyvatelia centra mesta, kde sa nachádzajú zábavné prevádzky. Práve pred nimi zvykli mladí popíjať z domu prinesený alkohol, aby v podnikoch ušetrili.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť