Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Útulok pre bezdomovcov už mal stáť. Jeho výstavbu prerušili

Radnica a firma zatiaľ spoločnú reč nenašli. Na stavbe sa už dva mesiace nepracuje.

Rozostavaný útulok na Štúrovej ulici.(Zdroj: (JK))

NITRA. Výstavba mestského útulku pre bezdomovcov je prerušená. Mesto z toho viní stavebnú firmu a tá zase mesto.

Dodávateľa vybrali cez verejnú súťaž. Stavenisko si prevzal začiatkom septembra, koncom apríla mal na Štúrovej ulici stáť nový útulok. Stavba je však dodnes nedokončená.

Radnica na ňu získala 1,1 milióna eura z eurofondov. „Poskytovateľa financií sme požiadali o predĺženie lehoty výstavby. Vyhovel nám, stavba má byť ukončená v auguste,“ povedal prednosta Igor Kršiak.

Primátor má obavu, že sa nestihne ani tento termín. Otázna je tiež cena útulku - stavebník žiada jej navýšenie, radnica však dodatky podpísať nechce.

Foto: (JK)

Dodatky bez podpisu

„Dodávateľom stavebných prác je konzorcium firiem, vedúcim členom je firma Euro-building, a.s., Bratislava,“ povedal prednosta Igor Kršiak.

Hoci stavba mala byť hotová koncom apríla, podľa prednostu nie je dodnes postavených ani 20 percent útulku, „preto firme ešte nevzniklo právo prvej fakturácie“. Stavebný ruch napriek tomu po apríli utíchol.

„Dodávateľ odmietol podpísať dodatok k zmluve o predĺžení lehoty výstavby do augusta z dôvodu časovej náročnosti plnenia,“ povedal Kršiak. Mesto pre zmenu odmieta podpísať dodatky, ktoré predložil dodávateľ. Podľa prednostu je ich päť a cenu stavby navyšujú takmer o 50-tisíc eur.

„Sme toho názoru, že pokiaľ si vysúťažili stavbu, tak by ju mali dokončiť,“ povedal primátor Jozef Dvonč. Vyjadril podozrenie, že firma „nemá také stavebné kapacity, aby mohla tento problém doriešiť“.

Problémová dokumentácia

„Budeme so zhotoviteľom rokovať buď o pokračovaní stavby, alebo o ukončení zmluvy. Potom bude nasledovať preskúmanie možnosti pokračovania vo výstavbe vo väzbe na čerpanie dotácie a súčasne vo väzbe na verejné obstarávanie,“ naznačil prednosta.

Firma Euro-building na naše otázky neodpovedala, až po opakovaných urgenciách nám preposlala list, ktorý minulý týždeň adresovala primátorovi.

Okrem iného v ňom poukazuje, že projektová dokumentácia na útulok nebola v poriadku. Mesto ju vraj muselo dať prepracovať vzhľadom na nevyhovujúcu naprojektovanú statiku budovy: „Projekt, ktorý bol zaplatený z prostriedkov daňových poplatníkov, bol nepoužiteľný a nie je možné podľa neho stavbu zrealizovať.“

Firma v liste spomína aj „mnohopočetnú korešpondenciu s výzvami na doriešenie týchto kolízií“, ktorú zaslala mestu.

„Mesto Nitra ako objednávateľ absolútne nespolupôsobí pri realizácii diela. Súčasný stav je jednoznačne zodpovednosťou objednávateľa, ktorý zanedbal svoju zákonnú povinnosť dôsledne pripraviť projekt a rozpočet,“ píše sa v liste.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ firmy Miloš Stopka v ňom vyzval primátora na stretnutie na štatutárnej úrovni.

Foto: (JK)

Prednosta: Robia prieťahy

„Zmluva jasne hovorí, že zhotoviteľ je povinný dielo zhotoviť na svoj náklad a svoje nebezpečenstvo. Preto pokiaľ vznikli nejaké nezrovnalosti v projektovej dokumentácii, môže firma pokračovať na inej časti stavby, ale nie zastaviť stavbu úplne,“ reagoval prednosta Igor Kršiak.

Dodal, že projektovú dokumentáciu obstarávala Správa sociálnych služieb a nedostatky odstránil projektant na svoje náklady.

„Pokiaľ bude preukázané, že projektant pochybil, bude voči nemu vyvodená zodpovednosť, a to aj finančná,“ dodal prednosta.

Tvrdí, že každú jednu skutočnosť, ktorú firma zistí na stavbe, chce riešiť dodatkom: „Takže ich predložili a avizovali už asi päť.“

Podľa prednostu robí firma prieťahy, „čo možno dôvodiť nedostatkom pracovníkov firmy, ale nie nevôľou zo strany mesta. Viceprimátor sa niekoľkokrát márne pokúšal rokovať s firmou, ale bez odozvy.“

Ak radnica problém s dostavbou útulku nedorieši, hrozí, že bude musieť vrátiť dotáciu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť