Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pod Zoborom sa stretne 300 esperantistov z vyše 30 krajín sveta

Podujatie je vhodné aj pre začiatočníkov, ktorí s esperantom len začínajú. V súčasnosti ich je prihlásených 90. Ich hlavným učiteľom je Stano Marček, autor učebnice Esperanto priamou metódou, ktorá bola preložená už do 26 jazykov.

NITRA. Takmer 300 esperantistov z vyše 30 krajín sveta sa stretne v Nitre na Letnej škole esperanta. Šiesty ročník podujatia sa uskutoční v dňoch od 21. do 29. júla a zatiaľ je prihlásených o stovku viac účastníkov ako vlani.

Do mesta pod Zoborom prídu podľa informácie jednej z organizátoriek podujatia Kataríny Noskovej účastníci z Nemecka, Poľska, Ruska, Fínska, Litvy, Argentíny či Švajčiarska. Letnú školu esperanta organizuje občianske združenie Edukácia@Internet za pomoci Slovenskej esperantskej mládeže. Podujatie je súčasne piatym stretnutím používateľov najväčšieho portálu na bezplatnú výučbu esperanta na svete www.lernu.net.

Účastníkov letnej školy si učitelia hneď po príchode rozdelia na základe vstupného testu podľa úrovne ovládania jazyka od úplnych začiatočníkov až po plynulo hovoriacich. Každý účastník dostane na konci podujatia potvrdenie o absolvovaní 26-hodinového kurzu podľa úrovní európskeho referenčného rámca pre jazyky od A1 po C1.

Záujemcovia môžu zložiť skúšky z esperanta podľa Spoločného európskeho rámca pre jazyky. Skúšky sa budú konať pre úrovne B1, B2 a C1. Pre tých, ktorých jazykové znalosti sú na dostatočnej úrovni a chceli by esperanto vyučovať, je pripravený špeciálny seminár pod vedením skúsených odborníkov z Medzinárodnej ligy učiteľov esperanta.

Podujatie je však vhodné aj pre začiatočníkov, ktorí s esperantom len začínajú. V súčasnosti ich je prihlásených 90. Hlavným učiteľom začiatočníkov je Stano Marček z Martina, autor učebnice Esperanto priamou metódou, ktorá bola preložená už do 26 jazykov, konštatovala Nosková. Okrem samotnej výučby jazyka sú pre návštevníkov pripravené aj výlety, tvorivé dielne, prednášky na zaujímavé témy a športové súťaže. Súčasťou večerného programu je tradičný Večer národov, na ktorom majú účastníci možnosť prezentovať svoju krajinu, kultúru, jazyk. Zároveň sa konajú minikurzy národných jazykov, medzi nimi aj slovenčiny.

Medzinárodným jazykom esperanto hovorí v súčasnosti podľa oficiálnych odhadov zhruba 2 milióny ľudí. Jazyk sa vyznačuje najmä jednoduchou zvládnuteľnosťou, ľahkou a presnou gramatikou bez výnimiek a neutrálnosťou nepatrí žiadnemu národu či krajine.

Dobrá komunikačná úroveň sa dá dosiahnuť po troch až šiestich mesiacoch prípravy. Iniciátorom a tvorcom základov esperanta je poľský lekár Ľudovít L. Zamenhof, ktorý svoju prvú učebnicu zverejnil v roku 1887. Jazyk si ihneď našiel svojich priaznivcov vo všetkých častiach sveta a aj napriek svojmu umelému pôvodu sa stal živým, neustále sa rozvíjajúcim jazykom. Od februára 2012 pozná esperanto aj prekladač Google Translate, ktorého sa stalo esperanto 64. podporovaným jazykom.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť