Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dotácie na pamiatky môžu žiadať aj tí, ktorí na ne doteraz nemali nárok

Podľa vedúcej odboru školstva, mládeže, športu a kultúry Úradu NSK Ľubice Libovej sa o dotácie nemohli uchádzať práve subjekty, ktoré sa o kultúrne pamiatky starajú dlhodobo a na vysokej odbornej úrovni.

Podľa vedúcej odboru školstva, mládeže, športu a kultúry Úradu NSK Ľubice Libovej sa o dotácie nemohli uchádzať práve subjekty, ktoré sa o kultúrne pamiatky starajú dlhodobo a na vysokej odbornej úrovni.

NITRA. Nitriansky samosprávny kraj (NSK) zmiernil podmienky, na základe ktorých každoročne udeľuje dotácie na záchranu a rekonštrukciu kultúrnych a historických pamiatok. Krajský parlament zmenil ustanovenia všeobecne záväzného nariadenia (VZN), vďaka čomu sa môžu uchádzať o prostriedky z programu Zachráňme kultúrne pamiatky NSK aj tí žiadatelia, ktorí až doteraz na dotáciu nemali nárok.

Podľa slov predsedu Komisie kultúry Zastupiteľstva NSK Miloša Zaujeca spočíval problém v dobe, na ktorú museli mať záujemcovia o príspevok prenajatú kultúrnu pamiatku.

"Doterajšie skúsenosti ukázali, že určitým diskriminujúcim faktorom je požiadavka, aby nájomcovia pamiatok, hlavne hradných zrúcanín, ich mali prenajaté na 50 a viac rokov. Je to v rozpore s reálne zaužívanou praxou, pretože Lesy SR, š. p., ktorých súčasťou sú aj hradné zrúcaniny, uzatvára nájomné zmluvy na ich prenájom maximálne na 20 rokov. Tým sú tieto subjekty vylúčené z poskytovania dotácií," informoval Úrad NSK.

"Dbajú o zachovanie a obnovu napríklad zrúcanín hradov Hrušov, Gýmeš, či Oponice. Pri ich obnove úzko spolupracujú s Krajským pamiatkovým úradom v Nitre. Tieto architektonické dominanty sú neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva nášho kraja a patria aj medzi hlavné atrakcie pre jeho návštevníkov. Preto navrhujeme zmenu VZN, uviedla v dôvodovej správe. Krajskí poslanci napokon návrhu vyhoveli. Po novom sa tak budú môcť o dotácie z NSK uchádzať inštitúcie a občianske združenia, ktoré si už kultúrnu pamiatku nemusia prenajať na 50 rokov, ale stačí, keď ju budú mať v prenájme na dve desaťročia."

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť