Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Saxana študovala operný spev, dnes s dcérou rapuje

Na 62 rokov vyzerá česká speváčka a herečka fantasticky. Snaží sa o seba starať – cvičí na fitlopte, stravuje sa zdravo. Pleť má od prírody výbornú – celý život je vraj známa ako „pani Indulóna“.

Petra Černocká sa už snaží pracovať menej. Najradšej je s manželom na chalupe v severných Čechách.(Zdroj: (ČE))

Na 62 rokov vyzerá česká speváčka a herečka fantasticky. Snaží sa o seba starať – cvičí na fitlopte, stravuje sa zdravo. Pleť má od prírody výbornú – celý život je vraj známa ako „pani Indulóna“.

NITRA. Hosťom Petra Stašáka v Kaviarni Slávia bola česká speváčka a herečka Petra Černocká. Nezabudnuteľná Saxana svoj koncert na námestí začala rovnomennou pesničkou z rozprávkovej komédie Dívka na koštěti, po nej pridala ďalšie hity ako Náklaďák či Koukej se mnou si píseň broukej.

Sympatická rodáčka z Prahy nebola v Nitre po prvýkrát, ale pred koncertom sa trošku obávala, či ju ľudia spoznajú. „Vo filme som mala krásnu parochňu, neviem, či si ma ľudia budú pamätať, a navyše som pred 40 rokmi vyzerala trochu inak. Dúfam, že ich presvedčím,“ zasmiala sa Černocká. Obavy boli celkom zbytočné, Saxana a ďalšie známe pesničky nenechali nikoho na pochybách...

Na konkurze medzi poslednými

Českú speváčku a herečku si drvivá väčšina ľudí spája s jej najväčšou filmovou postavou – čarodejnicou, ktorá kvôli láske opustí ríšu nadprirodzených síl a zostane vo svete ľudí. O úlohu Saxany sa vraj pritom nijako zvlášť neusilovala.

„Režisér Václav Vorlíček ma už predtým videl v Semafore v hre Čarodejky. Neviem, či ho tá hra až tak inšpirovala, ale pozvali ma potom na konkurz. Prišla som ako jedna z posledných. Mám pocit, že tak to pri konkurzoch zvyčajne chodí – je lepšie prísť na koniec, keď sú všetci z toho množstva uchádzačov zúfalí a niekoho si už vyberú,“ spomína speváčka na svoju kľúčovú rolu, ktorú dostala v 19 rokoch.

Dívka na koštěti sa dočkala nečakaného úspechu. „Nič podobného sa predtým ani potom nenatočilo. Síce Vorlíček niektoré prvky zo Saxany použil v iných filmoch, ale s tými kúzlami som bola prvá. Bol to film, ktorý v tej šedivej dobe musel každý vidieť, to bola absolútna senzácia,“ zhodnotila herečka.

Natočila dvojku

Nedávno s Václavom Vorlíčkom natočila aj druhé pokračovanie rozprávkovej komédie, kde si zahrala matku malej dcéry Saxany. Až takou bombou, akou bola jednotka, sa táto dvojka podľa Černockej stať nemohla. „Ľudia čakali tú istú „podívanú“, ale toto je už úplne iný film. Keď sa po kinách dostane aj do televízie a bude sa pár rokov „mlieť“, uvidí ho iste viacej ľudí, ale nie toľko ako prvú časť,“ myslí si herečka.

Ľutuje, že s pokračovaním Saxany neprišiel Vorlíček skôr, jej filmovú dcérku si mohla zahrať jej skutočná dcéra Bára, ktorá má dnes vyše 30 rokov a sama je matkou skoro 1,5-ročnej dcérky Olivie Coco. Bára študovala žurnalistiku, ale pokračuje v maminých šľapajách – spieva v dievčenskej kapele Yellow Sisters. Texty i hudbu pesničiek si robí sama, niečo napísala aj pre svoju mamu, ktorá si s Bárinou kapelou dokonca zarapovala.

V tretej časti ako babička

Aj keď neustále spájanie s čarodejníckou rozprávkou Petre Černockej lezie na nervy, Saxanu by si zahrala aj po tretíkrát... „Brala by som to už skoro ako povinnosť, Vorlíček si to zaslúži. Keď mi dal šancu prvýkrát, tretí raz by som mu to predsa neodmietla. Je to už však pán v rokoch – hoci veľmi čiperný, tak to by si s tou trojkou musel švihnúť,“ hovorí Černocká. „Ale mohla by byť zaujímavá, s radosťou by som si zahrala babičku, tú by som mala hrať už dávno, roky na to mám.“

Začínala v Semafore

Možno málokto vie, že Petra Černocká študovala operný spev a klavír. Nijako zvlášť však tieto schopnosti nevyužila. „Hneď po škole som išla do divadla Semafor, čo som považovala za oveľa lepšie, ako spievať v zbore niekde v Jablonci. Dávali sa vtedy umiestnenky, ktovie, kde by ma boli šupli,“ spomína speváčka. Už po škole mala na konte pesničky, takže v Semafore ju vraj vzali veľmi radi, lebo vedeli, že k nim nejde žiadna začiatočníčka.

„Účinkovala som tam pár rokov a bolo to veľmi fajn. Už nikdy ma potom nenapadlo vrátiť sa k opernému spevu. Aj keď opery počúvam rada. Keď spieva napríklad Anna Netrebko, je to nádhera, je to také prirodzené, a ona je navyše aj krásna. Ale väčšinou tým operným predstaveniam podľa mňa vizuálne niečo chýba, pričom táto stránka je v dnešnej dobe veľmi dôležitá.“

S manželom na chalupe

V roku 2004 sa speváčka po druhýkrát vydala. Po 13-ročnom vzťahu povedala svoje „áno“ muzikantovi Jiřímu Pracnému, s ktorým spolu aj vystupuje. Ako však vraví, v poslednom čase pracuje najmä na tom, aby už veľmi nepracovala. Aj keď má radosť, že ju ako speváčku stále chcú počuť, hoci aj tak ďaleko ako v Nitre.

„Dnes už nemám veľké plány. S manželom si užívame život. Sme radi hlavne na našej chalupe v severných Čechách. Čím som staršia, tým mám radšej detaily. Keď sedím večer v lete pred chalupou, s úžasom vnímam to ticho, vzduch, šumenie vánku. O takých veciach človek v dvadsiatke vôbec nerozmýšľa.“

Na 62 rokov vyzerá speváčka, ktorá vydala aj autobiografickú knihu, priam fantasticky. A vie, čím to je. Nemyslí, si že je nejaký zázrak, ani veľa necvičí, len niekedy na fitlopte na správne držanie chrbtice. „Relatívne zdravo jem, aj keď čokoláda či zmrzlina občas musia byť, inak by sa človek zbláznil. Ale celkovo sa kontrolujem, pravidelne chodím k zubárovi, starám sa o vlasy,“ prezrádza na seba.

„U kozmetičky som však nikdy nebola, myslím si, že mám už od prírody dobrú pleť. Všetci sa mi čudujú, čím sa natieram - celý život som totiž známa ako „pani Indulóna“.“

V roku 1971 dostala Petra Černocká svoju najväčšiu filmovú rolu čarodejnice Saxany.

Černocká (vľavo) si zahrala aj v slovenskej trilógii Nepokojná láska, kde hrala sestru Sylvie Turbovej. FOTKY: ARCHÍV P. Č.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Dorastenci do Nových Zámkov

V piatok 24. februára sa stretnú futbaloví dorastenci z celého západného regiónu.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Nitru a Vráble spojí nový chodník pre cyklistov

Poslankyňa z Vrábel navrhla, aby došlo v budúcnosti k prepojeniu novej cyklotrasy na ďalší cyklistický chodník z Vrábeľ do Podhájskej.

Blízke regióny

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Radnica chce súkromnej firme zobrať Vianočné trhy

Trnava organizovanie Vianočných trhov v roku 2011 postúpila súkromnej firme, pretože boli stratové.

Všetky správy

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie. Treba nad nimi premýšľať osobitne a nezapínať jedny naraz s druhými.

Kam vyraziť