Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
VEREJNÁ ZBIERKA NA SOCHU ŠTEFÁNIKA POTRVÁ DO 31. AUGUSTA

Pred súdom má byť socha Štefánika, beží ďalšia verejná zbierka

Predseda Spoločnosti M. R. Štefánika Ján Maniaček na mestskom zastupiteľstve kritizoval, že postoj poslancov k zbierke na postavenie sochy je vlažný

Predseda Spoločnosti M. R. Štefánika Ján Maniaček na mestskom zastupiteľstve kritizoval, že postoj poslancov k zbierke na postavenie sochy je vlažný.

NITRA. Pred budovou súdu v Nitre by mala v budúcnosti stáť socha Milana Rastislava Štefánika. Usiluje sa o to Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika, ktorá organizuje už druhú verejnú zbierku. Prvá zbierka bola od 1. septembra 2010 do 31. augusta 2011, vyzbieralo sa však len málo peňazí. Druhá zbierka beží od 1. septembra 2011 a potrvá do 31. augusta 2012. Pred pár rokmi sa o postavenie sochy usilovalo aj mesto, no za momentálnej finančnej situácie nie je naklonené vyčleneniu peňazí z rozpočtu na jej realizáciu.

.

„Bol tu prísľub, že poslanecké kluby vyzbierajú finančné príspevky do zbierky. Doteraz sa tak nestalo,“ povedal. Poslancov informoval, že pokladničku teraz umiestnili na mestskom úrade aj v Nitrianskom informačnom systéme, v septembri bude zbierka aj na Štefánikovej ulici. „Po ukončení zbierky odovzdáme finančné prostriedky mestu,“ doplnil Maniaček. Príspevky možno posielať aj na číslo účtu 0234772820/0900. Informácie o zbierke sú na internetovej stránke mesta Nitra.

V roku 2008 vypísal magistrát súťaž na vypracovanie sochársko- architektonickej štúdie sochy. Víťazom sa stal akademický sochár Miroslav Tomaška z Bánoviec nad Bebravou. Náklady na projekt, zahŕňajúci aj úpravu okolia, vyčíslili na zhruba 464 000 eur. Socha v nadživotnej veľkosti by mala stáť pred súdom, kde bola už v rokoch 1939 až 1946. Priviezli ju sem vtedy z Levíc po ich obsadení Maďarmi, námestie pred súdom dostalo meno Štefánikovo námestie.

Pomenovanie zostalo do roku 1950, ale sochu musela Nitra po druhej svetovej vojne vrátiť do Levíc. V novembri 2011 navrhol viceprimátor Ján Vančo pomenovať po Štefánikovi malé námestie pred krajským a okresným súdom. Súdy, ktoré sídlia v spoločnej budove, boli proti, pretože pre zmenu adresy by museli meniť všetky tlačivá aj pečiatky. Na premenovanie námestia sa nakoniec v mestskom zastupiteľstve vôľa nenašla.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť