Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V nocľahárni bez stravy

Mesto musí „papierovo" doriešiť vzťahy medzi organizáciami.

(Zdroj: (LAZ))

Mesto musí „papierovo" doriešiť vzťahy medzi organizáciami.

ŠAĽA. Nocľaháreň na Partizánskej ulici poskytovala podľa hlavnej kontrolórky služby navyše a niektoré v rozpore so zákonom o sociálnych službách. Ide napríklad aj o výdaj stravy, ktorú Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre neodobril.

Služby bez súhlasu

Predmetom kontroly hlavnej kontrolórky Alžbety Sedliačikovej boli výdavky mesta súvisiace s prevádzkou nocľahárne pre ľudí bez domova.
„Na prevádzku tohto zariadenia existuje zmluva o výpožičke, ktorú má uzatvorenú mesto s OSS, a vyúčtovanie nákladov je formou refakturácie. Tá nebola úplne v súlade so zmluvou napriek tomu, že boli vyfakturované všetky skutočne vzniknuté náklady mesta. Ďalším pochybením bolo nedodržanie pokladničného poriadku, ktorý bol vydaný OSS pri odvode tržieb, a nedostatkom bolo aj to, že v tomto zariadení boli poskytované služby bez súhlasu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre,“ vysvetľuje kontrolórka.

Ďalším nedostatkom bolo podľa nej aj to, že nocľaháreň poskytovala služby mimo obdobia schváleného úradom regionálneho zdravotníctva. Oficiálna prevádzková doba zariadenia je od polovice decembra do konca marca.
„Čo sa týka mimo prevádzky nocľahárne, išlo o sprchovanie a výdaj šatstva v tomto objekte a čo sa týka období prevádzky nocľahárne, tak išlo o výdaj stravy a predaj šatstva,“ vraví Sedliačiková.

Tieto činnosti zastrešujú mimovládne a charitatívne organizácie, fungujú na báze partnerskej spolupráce. Občianske združenie Alternatíva je poradným orgánom v oblasti problematiky bezdomovectva na území mesta, Katolícka jednota Slovenska, pobočka Šaľa na Dolnej ulici a Partizánskej prevádzkuje sociálny šatník. Nedostatky sa podľa kontrolórky odstránia vtedy, keď budú všetky služby poskytované týmito organizáciami aj zdokladované.

„Ak sú tam činnosti, ktoré sú vykonávané nad rámec, osobne nie som proti, ale musia byť právne ošetrené tak, aby boli v súlade so zákonom. Padne tam niekto na schodoch, zlomí si nohu alebo zahodí ohorok a zhorí budova, potom čo?“ myslí si poslanec Július Morávek.

Energeticky náročná

„Iniciatívu mesta na zaregistrovanie napríklad stanice osobnej hygieny v portfóliu sociálnych služieb poskytovaných OSS Šaľa vítame a ich systemizácia bude prínosom aj pre budúcnosť,“ vraví sociálny pracovník Roman Csikós. Pri službe, akou bol výdaj stravy, však môže podľa neho vzniknúť problém, nakoľko pozitívne stanovisko k výdaju stravy zo strany regionálneho úradu verejného zdravotníctva by bolo podmienené ďalšími investíciami do vybavenia kuchyne. Tie môžu byt rádovo aj 3-4-tisíc eur. „Čo je však nereálne. Preto sa zdá, že strava sa počas budúcej zimy ľuďom bez domova v nocľahárni poskytovať nebude.“

Nocľaháreň na Partizánskej ulici mesto zriadilo v roku 2009. Ukázalo sa, že bývalá budova mestskej teplárne je energeticky náročná. „Existuje uznesenie zastupiteľstva, že po tejto sezóne bude treba hľadať objekt, ktorý nebude taký veľký a bude spĺňať všetky podmienky na to, aby sme túto prevádzku mohli robiť celoročne,“ vraví poslakyňa Helena Psotová.

„Ľudia, ktorí nemajú zabezpečené základné životné potreby, si vážia, že môžu v teple prespať, umyť sa. Dôkazom toho je jednak vyťaženosť nocľahárne, ale aj samotné správanie sa ľudí v nej, keď dokážu rešpektovať stanovené pravidlá a vytvoriť domácku atmosféru,“ uzatvára Csikós.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Po stopách cukrárov - otca a syna Sacherovcov

Sacher neznamená iba tortu, ale tiež legendu. Pomenovanie nesie aj sieť hotelov.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Na Slovane hrali sovietsku hymnu, Kazaške spievali o prostitútkach

Pre športovca je to slávnostný moment. Niekedy si ale organizátori hymnu jednoducho zmýlia.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť