Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Dunajskej Strede otvorili hniezdo záchrany

Autorka hniezd záchrany pracuje na novom projekte Dieťa je dar, nevzdávajte sa ho.

DUNAJSKÁ STREDA. Na Slovensku funguje už dvadsať hniezd záchrany. Jedno z posledných pribudlo aj v Dunajskej Strede. Občianske združenie Šanca pre nechcených ním ukončilo svoj projekt a viac inkubátorov vznikať nebude.

Matke trest nehrozí

Verejne prístupný inkubátor, kde je možné anonymne odložiť nechceného novorodenca, otvorili v areáli nemocnice. Nachádza sa v budove pri hlavnom vchode, ktorá je medzi dvomi bránami. Po vložení bábätka do inkubátora dostane personál nemocnice do piatich minút signál a o dieťa sa postará. Všetky inkubátory záchrany na Slovensku sa nachádzajú na verejne prístupných miestach pri nemocniciach. Aby bola dodržaná anonymita matky, môžu byť umiestnené iba tam, kde nie sú kamery. Za opustenie dieťaťa nehrozí jej podľa zákona žiadny trest.

„To, že je to v našom regióne opodstatnené, svedčí aj počet novorodencov, ktorých sa rodičky zrieknu priamo v pôrodnici, je ich okolo 6 až 8 ročne. Zatiaľ sme našťastie nemali prípad zahodeného novorodenca a myslím si, že toto je alternatíva, ako tomu predísť,“ povedal riaditeľ dunajskostredskej nemocnice Zoltán Horváth. Štatistika podľa neho „hovorí za všetko“, keďže odvtedy, čo hniezda existujú, sa počet nájdených mŕtvych novorodencov znížil v priemere z 10 na 2 ročne.

Portál pre ženy v núdzi

Hniezda záchrany sú projektom občianskeho združenia Šanca pre nechcených. Prvé vznikli v roku 2004. Dnes je ich 20 a tento počet je konečný. Pôvodne ich združenie chcelo dobudovať do roku 2014, symbolicky do desiateho výročia vzniku hniezd. Podľa predsedníčky Anny Ghannamovej sa však poponáhľali, aby sa mohli venovať novému preventívnemu projektu. Chcú ho spustiť budúci rok v spolupráci s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstvom zdravotníctva a ďalšími organizáciami pod názvom Dieťa je dar, nevzdávajte sa ho.

„V prvom rade chceme zmapovať situáciu v oblasti nechcených detí, pretože na Slovensku akoby každý rezort mapoval iba svoju tému. Rezort zdravotníctva napríklad deti z utajených pôrodov, odložené v pôrodniciach, deti z hniezd a ministerstvo práce zase deti v detských domovoch, adoptované, v pestúnskej starostlivosti. Nikto to nezrátava, nikto nevie povedať, či to má za 20 rokov klesajúcu alebo vzrastajúcu tendenciu. Neanalyzuje sa, či dôvody, pre ktoré sa ženy vzdávajú detí, sú tie, ako boli pred 20 rokmi, alebo tu máme nejaké nové tendencie,“ vysvetľuje Ghannamová.

Je podľa nej nevyhnutné pre ženy s nechceným tehotenstvom alebo matky v núdzi vytvoriť portál so všetkými organizáciami, na ktoré by sa mohli v prípade potreby obrátiť. „Organizácie, ktoré robia verejné schránky - je ich 35 vo svete a 11 v krajinách Európskej únie - sa nikdy k tejto téme nestretli. Chceme byť prví, ktorí zorganizujú medzinárodnú konferenciu, na ktorej by sme si vymenili skúsenosti a otvorene by sme diskutovali s OSN o tom, že si myslíme, že ich názor nie je správny,“ vraví.

Ghannamová narážala na postoj Výboru OSN pre práva dieťaťa, ktorý vlani kritizoval existenciu babyboxov v Českej republike. Slovensko bude tiež o inkubátoroch rozhodovať pravdepodobne o rok-dva, kedy monitorovaciu správu do výboru bude predkladať Slovenská republika.

„Tvária sa, ako keby bol svet ideálny, ale nie je. Ženy sa detí nevzdávajú len preto, že nemajú nič iné na práci, alebo si nestihnú lakovať nechty, sú to vážne dôvody. Ale niekedy si myslím, že úradníci, ktorí argumentujú tým, že babyboxy berú deťom právo na biologickú identitu v živote, s takou ženou nehovorili,“ vraví predsedníčka združenia.

Výbor má odporúčací charakter

To, že inkubátory upierajú novorodencom právo na biologickú identitu, je podľa Petra Guráňa, člena Výboru OSN, jednou z najzásadnejších výhrad OSN. Hovorí, že podľa Dohovoru o právach dieťaťa má každé dieťa právo poznať svojich rodičov.
„Je dokázané, že človek odstrihnutý od akejkoľvek možnosti poznať svojich rodičov, zostáva v dospievaní v

strese, neistote, je vystavený nezdravým psychickým tlakom, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné,“ hovorí Guráň. Upozorňuje aj na to, že pôrod „niekde potajme v pivnici“ je vysoko rizikový a môže ohroziť život matky aj dieťaťa. Problémom je aj nedostatok informácií o zdravotnom stave rodičov, čo môže komplikovať ošetrenie, respektíve liečenie bábätka.

Výbor podľa Guráňa jednoznačne preferuje spôsob utajeného pôrodu. Ten umožňuje žene porodiť v ktorejkoľvek nemocnici na Slovensku s tým, že je na oddelení evidovaná len pod číslom. Po pôrode je dieťatko určené na adopciu, údaje o matke sa archivujú na ministerstve zdravotníctva. Dieťa k nim má prístup po dosiahnutí plnoletosti.

„Hniezda záchrany mali význam pred sto-dvesto rokmi, kedy neexistoval žiadny iný alternatívny systém záchrany. Dnes sú iné možnosti, ale nie sú dostatočne propagované,“ domnieva sa Guráň.
„Za sedem rokov, čo existuje zákon o utajených pôrodoch na Slovensku, bolo 170 detí porodených týmto režimom, čiže oproti 37 deťom z hniezd je to stále metóda, ktorá sa využíva oveľa viac. Podporujeme ju aj my a odporúčame ju ženám, ktoré nám volajú, ale jednoducho sú aj také prípady žien, ktoré sa boja, že ich v nemocnici predsa len niekto spozná, aj keď je na druhej strane republiky,“ poznamenáva Ghannamová.

O tom, či hniezda záchrany ostanú, alebo zaniknú, rozhodne vláda. Stanovisko Výboru OSN má iba odporúčací charakter. „Nad niečím podobným uvažovali tento rok vo Francúzsku. Potom, čo sa poradili s naším výborom, od praxe upustili,“ uzatvára Guráň.⋌

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť