Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Solúnski bratia ako otcovia vlasti

Náboženské a kultúrne dedičstvo, ktoré vytvorili sv. Cyril a Metod, sa stalo základom vyspelosti a veľkosti mnohých národov, aj slovenského.

Slávnostnú sv. omša celebroval Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska.(Zdroj: (ČE))

Náboženské a kultúrne dedičstvo, ktoré vytvorili sv. Cyril a Metod, sa stalo základom vyspelosti a veľkosti mnohých národov, aj slovenského.

NITRA. Po prvýkrát po rokoch sa Cyrilo-metodská národná púť konala v centre mesta. Vo štvrtok stovky Nitranov i návštevníkov mesta smerovali na Svätoplukovo námestie. Slávnostnú sv. omša celebroval Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska.

Sv. omše sa zúčastnili predstavitelia mnohých cirkví, rehoľných spoločenstiev, nechýbal apoštolský nuncius v SR arcibiskup Mario Giordano, prišli zástupcovia štátu, samosprávy i mesta. Pozvanie do Nitry prijali aj prezident Ivan Gašparovič a premiér Robert Fico, ktorý v závere sv. omše vystúpil s prejavom.

Veriacich privítal nitriansky sídelný biskup Viliam Judák. Odovzdal im pozdravy a vďaku za modlitby od Jána Chryzostoma kardinála Korca, ktorý je v domácom liečení a sv. omšu sledoval v televízii.

Viliam Judák pripomenul blížiace sa 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Zdôraznil, že solúnskych bratov právom považujeme za apoštolov Slovanov, otcov vlasti a zakladateľov slovanskej a slovenskej kultúry a štátnosti, hoci sa kresťanstvo na našom území hlásalo už predtým.

„Náboženské a kultúrne dedičstvo, ktoré vytvorili, sa stalo základom vyspelosti a veľkosti mnohých národov, aj nášho slovenského. Chceme byť za to vďační, zároveň si pritom uvedomujeme zodpovednosť za tieto hodnoty počas tejto slávnosti aj po celé nasledujúce obdobie jubilejného Cyrilo-metodského roka,“ uviedol sídelný biskup.

Hlavný celebrant arcibiskup Stanislav Zvolenský sa vo svojej kázni obrátil na veriacich. „Prečo sme prišli do Nitry, ktorú svojho času blahoslavený Ján Pavol II. nazval staroslávnym Betlehemom kresťanstva na Slovensku? Slávime sviatok našich vierozvestov sv. Cyrila a Metoda, slávime duchovný základ, ktorý podpiera a zjednocuje naše spoločenstvo. Keď sa pozrieme na výsledky ostatného sčítania ľudu v našej vlasti, podľa svojho slobodného rozhodnutia sa 3 milióny 350-tisíc ľudí prihlásili ako rímsko-katolíci, vyše 200-tisíc ako grécko-katolíci, skoro 50-tisíc ako pravoslávni, 320-tisíc ako evanjelici, skoro 100-tisíc ako členovia reformovanej kresťanskej cirkvi. Keď sa teda vyše 4 milióny obyvateľov predstavili ako kresťania, potom uvedomelejšie alebo menej uvedomele pokladajú sv. Cyrila a Metoda – apoštolov nerozdelenej cirkvi – za duchovných otcov svojho kresťanského presvedčenia,“ povedal Stanislav Zvolenský.

„Nimi sprostredkované evanjeliové hodnoty nás dodnes spájajú. Pred 1150 rokmi prišiel zásadný podnet pre duchovnú identitu nášho i ostatných národov našej vlasti. Nástrojom úspešnej evanjelizácie misie solúnskych bratov sa stalo hlaholské písmo a slovanský jazyk. Evanjelium sa ohlasovalo v reči ľudu, vysluhovali sviatosti a konali bohoslužby. Písmo a jazyk sa stali aj základom vzdelanosti a kultúry našich predkov.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Blízke regióny

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Kam vyraziť