Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

História a súčasnosť v remeslách študentov

Remeslo dodnes zostalo živé, lebo je v ňom zakódovaná ľudská túžba po poznaní a tvorbe. Dokumentuje to aj výstava žiackych prác v Ponitrianskom múzeu.

Výstavu otvorili sprava riaditeľ PM Anton Števko, riaditeľka SOŠ Oľga Hodálová a primátor Jozef Dvonč.(Zdroj: (ČE))

Remeslo dodnes zostalo živé, lebo je v ňom zakódovaná ľudská túžba po poznaní a tvorbe. Dokumentuje to aj výstava žiackych prác v Ponitrianskom múzeu.

NITRA. V Ponitrianskom múzeu počas mestských slávností otvorili výstavu s názvom Slovanské tradície v tvorbe študentov SOŠ polytechnickej v Nitre. Dokumentuje neuveriteľnú zručnosť a fantáziu budúcich umelcov, ktorí v škole študovali a študujú pod vedením pedagógov a umeleckých garantov školy.

Žiaci sa predstavujú ako šikovní rezbári, stolári, rytci, zlatníci, umeleckí kováči či puškári. Takmer na všetkých výrobkoch je zreteľný presah umení, jedno s druhým sa dopĺňa a ovplyvňuje.

Prierez za 20 rokov

„Táto výstava je prierezom tvorby našich žiakov a práce pedagógov za viac ako 20 rokov existencie školy. Vystavený je len nepatrný zlomok prác za toto obdobie,“ uviedla riaditeľka SOŠ polytechnickej Oľga Hodálová. „Korene mnohých remesiel, ktorých výrobky tu vidíme, siahajú až do praveku. Je potešiteľné, že remeslo dodnes zostalo živé, lebo je v ňom zakódovaná ľudská túžba po poznaní a tvorbe.“

Kontinuita remesiel

Erika Kralčáková učí v škole zlatníkov odborné predmety. Ako povedala, na výstave je krásne vidieť kontinuitu remesiel – vedľa je Klenotnica s archeologickými pokladmi, vonku živé remeslá a tu tvorba mladých nasledovníkov, ktorí sa umeniu učia.

„Remeslá dali základ rozvoju spoločnosti, ľudia i krajiny vďaka nim napredovali a bohatli. Dnes sa, žiaľ remeslá, dostávajú na okraj záujmu spoločnosti, čo je veľká škoda. Veď každé remeslo, všetko, čo sa človek naučí, mu dáva niečo, čo nenájde inde. Naši žiaci nadobudnú zručnosti a schopnosti, ktoré im dajú nový pohľad na umenie a na život vôbec. Vzdelávame aj hendikepované deti, ktoré sa v remeslách našli,“ uviedla Erika Kralčáková.

Šperk z CD nosiča

Návštevník na výstave nájde súčasné šperky – prstene, náhrdelníky, spony či náramky - ovplyvnené slovanskými tradíciami, repliky historických šperkov i moderné šperky – s polodrahokamami, so vzácnymi čiernymi perlami či šperky z netradičných materiálov, napríklad s časťami z CD nosiča, s okom z vodováhy či s diódami. „Šperk bol vždy komunikačný nástroj. Podľa neho ste vedeli, s kým máte dočinenia,“ hovorí pani Kralčáková a ukazuje nádherné smútočné šperky, aké sa kedysi nosili, či šperky poľovnícke.

V osobitnej vitríne sú repliky šperkov spred a po veľkomoravskom období - bubienkové náušnice, prstene, krížikové a lunicové prívesky, belobrdské esovité záušnice. Zaujme aj replika pektorálu s krížom, akí nosili cirkevní hodnostári. Pre ilustráciu sú tu aj kópie spôn a náušníc z doby železnej i bronzovej.

Krásne sú tiež precízne práce z ostatných remesiel - drevené stolíky, škatuľky, obrazy, plastiky, rámy na zrkadlá, detské puzzle či drevené prívesky, kováčske dekoratívne či úžitkové predmety, pušky a podobne. Ocenil ich aj primátor Jozef Dvonč: „Ak sú toto žiacke práce, sú naozaj vynikajúce a dávajú nám námety na to, aby sme možno vytvorili kolekciu darčekov mesta pre návštevníkov Nitry, alebo ich predávali cez NISYS. Bola by škoda, keby takíto mladí majstri nemali šancu sa prezentovať alebo realizovať v budúcnosti.“

Smaltované šperky

Vernisáž bola spojená s tvorivou dielňou, v ktorej si návštevníci mohli vyrobiť smaltované šperky. Pomáhala im pri tom Dominika Ďuricová, múzejný pedagóg. „Záujemcovia si na medené platničky nanášajú smaltovacie prášky rôznych farieb a potom ich dáme zapiecť pri teplote 150-200 stupňov. Kto chce, si do prášku môže predtým vyškrabať nejaký vzor, ktorý bude po zapečení pekne viditeľný, povedala Ďuricová.

Šperk si vyskúšali vyrobiť Jozef Kadlec z Nitry s vnukom Filipom Olšanským. Vnuk je šikovný modelár, má peknú detailnú robotu, bavia ho také práce, tak sme prišli,“ povedal pán Kadlec.

Sprava riaditeľka SOŠ Oľga Hodálová a učiteľka Erika Kralčáková.

Šperk si vyskúšali vyrobiť Jozef Kadlec z Nitry s vnukom Filipom Olšanským. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť