Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Areál bývalej kafilérie chce mesto predať. Nedokáže ho využiť

Záujem o areál v Krškanoch má údajne zahraničná firma, ktorá spracúva odpad. Mesto to zatiaľ nekomentuje.

Podľa prednostu je už celý areál kafilérie prázdny, nefunguje tu prekladisko živočíšneho dopadu a nemali by tu vraj parkovať ani autá. Fotka hovorí o niečom inom.(Zdroj: Dušan Tarko)

Záujem o areál má údajne zahraničná firma, ktorá spracúva odpad. Mesto to zatiaľ nekomentuje.

NITRA. Radnica bude spoločne s firmou N-Adova hľadať kupca na areál bývalej kafilérie v Krškanoch. Tento zámer schválili mestskí poslanci.

Mesto kúpilo časť areálu od N-Adovy pred dvomi rokmi za 497 908 eur bez DPH. Zvyšok areálu si mali prenajať Mestské služby na 10 rokov - ročne mali platiť 252-tisíc eur. Nájomná zmluva je síce podpísaná, no nenadobudla účinnosť, pretože firma neuvoľnila svoju časť areálu. Mala tam prekladisko živočíšneho odpadu.

Sťahovanie Mestských služieb nevyšlo

Mesto nedokázalo areál za celé dva roky využiť. Pôvodne primátor avizoval, že sa tam presťahujú Mestské služby. Nakoniec sa ukázalo, že most pred kafilériou neunesie ich ťažkú techniku.

Na zastupiteľstve mali poslanci na výber z troch alternatív ako nakladať s areálom: schváliť investičný zámer mesta formou verejno-súkromného partnerstva realizovať výstavbu bytov, schváliť zámer odpredaja alebo postupovať podľa nájomnej zmluvy a platiť N-Adove nájomné za jej časť areálu.

Mestská rada odporučila zastupiteľstvu, aby schválilo zámer predaja. Hlasovali zaň všetci prítomní poslanci.

„Budeme hľadať kupca spoločne s N-Adovou, my sme len pätinovým vlastníkom,“ povedal primátor Jozef Dvonč.
Súčasný stav považuje za pokrok: „Už sme postúpili ďalej, pretože aj druhý partner v podstate súhlasil s tým, že môžeme spoločne odpredať toto územie...“

Most pred kafilériou neunesie ťažkú techniku Mestských služieb. Foto: Jana Arpášová-Lazániová

Weber: Také luftové záležitosti

Uvedené územie je mestu nanič. „Záujem o prenájom mali nejaké firmy, ale využili by len asi 10 percent územia, a to by bolo nepriechodné. Obmedzili by sme zámer nakladať s celým areálom,“ povedal prednosta Igor Kršiak.

„Alternatív využitia bolo veľa, ale všetky vyleteli luftom. Od drvičky betónu po rezanie dreva, niekto tam chcel stavať akvapark... Také luftové záležitosti,“ komentoval opozičný poslanec Jozef Weber z SDKÚ.

Aj podľa neho mesto urobí najlepšie, ak majetok predá, a to minimálne za cenu, za ktorú ho kúpilo od N-Adovy.

Areál kafilérie v Krškanoch. Foto: N-Adova

Privysoká cena, nevyužiteľný areál

Kúpu schválilo v roku 2010 zastupiteľstvo, v ktorom mal väčšinu, rovnako ako teraz, Smer. Primátor Dvonč (Smer) argumentoval, že hlavným cieľom je ukončiť prevádzku kafilérie, ktorá ľudí obťažovala svojím zápachom.

Viacerí opoziční poslanci vtedy kritizovali, že cena je privysoká. Upozorňovali, že časť areálu je pre mesto nevyužiteľná. „Keď chceme vyriešiť kafilériu, musíme riešiť celý areál,“ reagoval primátor.

Kritiku si neodpustil ani vtedajší viceprimátor František Baláž z koaličného KDH: „Kto dal robiť znalecký posudok na areál kafilérie?“ pýtal sa. „Mesto Nitra ho nedávalo robiť,“ povedala vedúca správy majetku.

Vstup do areálu. Foto: Dušan Tarko

Primátor: Bol to dobrý obchod

Radnica je s obchodom, ktorý pred dvomi rokmi uzavrela, spokojná.

„Hodnotím to ako dobrý obchod mesta vzhľadom na to, že činnosť kafilérie sa po mnohých rokoch skončila. Ako spolumajitelia sme účastníkmi toho, čo tam bude do budúcna. Budeme sa snažiť získať aspoň to, čo sme do toho vložili,“ povedal primátor.

Dodal, že budú hľadať takého záujemcu o kúpu, ktorý bude vyhovovať mestu. On osobne by v areáli najradšej videl bytovú výstavbu.

„Územný plán tam umožňuje občiansku vybavenosť a doplnkovo bývanie. Schválená je výstavba do štvrtého nadzemného podlažia - kvôli letisku v Janíkovciach,“ upresnil prednosta.

Budú v Krškanoch opäť spracúvať odpad?

Radnica mala svojho času predstavu, že v areáli bývalej kafilérie by mohol vyrásť akvapark. Záujem údajne prejavil investor z Arabských emirátov. „Napísal a neprišiel,“ lakonicky konštatoval primátor.

Zdroj blízky Mestským službám médiám tvrdil, že radnica v súčasnosti rokuje so záujemcami o kúpu areálu kafilérie. Sú vraj zo zahraničia a „chceli by riešiť odpady iným spôsobom ako skládkovaním“.

Primátor reagoval, že zatiaľ nevie o žiadnych potenciálnych kupcoch. Na našu otázku, či by mohli v areáli kafilérie fungovať aktivity, ktoré súvisia s odpadom, odpovedal: „Pomlčím. Keď budú niektoré veci jasnejšie, zverejníme ich.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť