Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Byty od firiem mesto nekúpi. Ľudia by platili vysoké nájomné

V mestských nájomných bytoch, ktoré podporil štát, je nájomné necelé tri eurá za meter štvorcový. V bytoch s garážami od súkromných firiem by platili nájomníci 2,5-krát viac.

Bytový komplex Harmónia.(Zdroj: Dušan Tarko)
V mestských nájomných bytoch, ktoré podporil štát, je nájomné necelé tri eurá za meter štvorcový. V bytoch s garážami od súkromných firiem by platili nájomníci 2,5-krát viac.

NITRA. Byty od súkromných firiem mesto nekúpi, rozhodli o tom poslanci. Aby sa investícia vrátila, museli by nájomníci platiť vysoké nájomné.
„Keď vychádza nájomné 560 eur alebo 420 eur, tak musíte zvažovať, či to má zmysel, aj keď je tam garáž,“ povedal primátor Jozef Dvonč.
Mestu ponúkli byty dve spoločnosti - Doprastav Development a Dynamik Real. Hoci sa po rokovaniach podarilo pôvodnú cenu znížiť asi o 20 percent a z ponuky boli vyradené najrozmernejšie byty, poslanci považujú transakciu za rizikovú.

Pre strednú vrstvu

Mesto uvažovalo nad kúpou 32 bytov s garážami v bytovom komplexe Harmónia, ktorý patrí Doprastavu Development. Nachádza sa medzi ulicami Nedbalova, Golianova a Škultétyho. Navrhnutá kúpna cena bola 2 952 821 eur s DPH.
Cena za 41 bytov s garážami na Jeleneckej ulici, ktorých vlastníkom je Dynamik Real, bola 4 368 345 eur s DPH.
„Takýmito tzv. „štartovacími“ nájomnými bytmi mesto pomôže širokej skupine ľudí, napríklad zo strednej príjmovej skupiny,“ píše sa v materiáli, ktorý dostali poslanci.

Menej ako trhová cena

Podľa prieskumu by priemerné nájomné v štartovacom byte bolo nižšie ako mesačná splátka hypotéky, ale aj ako trhová cena prenájmu v Nitre.
Napriek tomu ale poslanci dospeli k záveru, že obchod je rizikový. „Cena bytov by tak navýšila nájomné, že je pre nás rizikom, že by ľudia nemuseli platiť a investícia by sa mestu nevrátila,“ konštatoval primátor.
„Forma kúpy cez úver nám tento projekt predražuje. Keby sme mali dostatok financií na účtoch mesta a kúpime to za vlastné, tak nájomné je na úrovni 4-4,50 eura za meter štvorcový, čo je už prijateľné aj pre klientov. Teraz vychádza nájomné 7-8 eur,“ upresnil viceprimátor Štefan Štefek.
V mestských nájomných bytoch, ktoré mesto postavilo s finančnou pomocou štátu, vychádza nájomné necelé 3 eurá za meter štvorcový.

Primátor: Model je dobrý

Predbežne vraj o nájomné byty v komplexe Harmónia prejavilo záujem až 300 ľudí. „Som presvedčený, že časť ľudí si byt kúpi,“ myslí si primátor.
Spoluprácu so súkromným investorom pri výstavbe bytov považuje za dobrý model, funguje napríklad aj v Rakúsku: „Ale žiaľ, v tomto prípade by ekonomika bola zrejme pre mesto riziková. Keby sme išli do budúcna do takéhoto modelu, asi by sme rokovali so stavebnou firmou vopred. Určili by sme kategóriu bytu a cenu, aby sa to dalo ekonomicky zvládať.“

Prerobia dubiózny majetok?

Do budúcna chce mesto hľadať spôsob, ako sprístupniť nájomné byty pre ľudí, ktorí nemajú nárok na mestské sociálne byty, no zároveň si nemôžu dovoliť hypotekárny úver.
Cieľom je zároveň zabrániť odlivu obyvateľov do okolitých dedín, čo sa prejaví zníženými podielovými daňami od štátu.
„Riešením tiež je začať prerábať dubiózny majetok na nájomné bývanie. Napríklad vybudovať byty v 4-poschodovej budove OSP, aj keď je to priemyselná zóna,“ zamyslel sa primátor.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Dorastenci do Nových Zámkov

V piatok 24. februára sa stretnú futbaloví dorastenci z celého západného regiónu.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Nitru a Vráble spojí nový chodník pre cyklistov

Poslankyňa z Vrábel navrhla, aby došlo v budúcnosti k prepojeniu novej cyklotrasy na ďalší cyklistický chodník z Vrábeľ do Podhájskej.

Blízke regióny

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Radnica chce súkromnej firme zobrať Vianočné trhy

Trnava organizovanie Vianočných trhov v roku 2011 postúpila súkromnej firme, pretože boli stratové.

Všetky správy

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie. Treba nad nimi premýšľať osobitne a nezapínať jedny naraz s druhými.

Kam vyraziť