Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dejiny kresťanstva v poštových známkach

Výstava v katedrále približuje významné udalosti a jubileá - blížiace sa 1150. výročie príchodu solúnskych bratov na naše územie a návštevu sv. Otca Jána Pavla II. v Nitre.

Výstavu v katedrále skoncipoval a zostavil filatelista Milan Šajgalík.(Zdroj: (ČE))

Výstava v katedrále približuje významné udalosti a jubileá - blížiace sa 1150. výročie príchodu solúnskych bratov na naše územie a návštevu sv. Otca Jána Pavla II. v Nitre.

NITRA. V Dolnom kostole katedrály sv. Emeráma sprístupnili filatelistickú výstavu. Podľa jej zostavovateľa filatelistu Milana Šajgalíka výstava reaguje najmä na dva významné momenty, ktoré reflektuje aj ním navrhnutý názov Prišli k nám – blížiace sa 1150. výročie príchodu solúnskych bratov na naše územie a návštevu sv. Otca Jána Pavla II. v Nitre.

„Počas návštevy nášho mesta v roku 1995 Sv. Otec povedal, ako vždy veľmi túžil vidieť Nitru. Pripomenul, že už za života sv. Metoda tu existovalo biskupstvo,“ hovorí Milan Šajgalík.

Výstavu tvoria jeho exponáty a exponáty Jána Valla, kňaza z Tepličky a predsedu Spoločenstva sv. Gabriela. Sú tu jedno- i päťrámové exponáty s rôznymi motívmi, ktoré sa viažu k spomenutým udalostiam a výročiu – nesú názvy Prišli k nám, Nitrianske biskupstvo, Tisícročná katedrála v Nitre, Nitra – kolíska kresťanstva a učenosti na Slovensku, Cesty Jána Pavla, Svätý Otec – vzácna návšteva v Nitre, 800-ročná Zoborská listina a ďalšie. Nechýba tu časť rozsiahlejšieho exponátu Vďaka vám, sv. Cyril a Metod, výstavu uzatvára exponát Svätý Otec – hlava cirkvi, návšteva v Nitre. Zaujímavé filatelistické materiály Jána Valla dokumentujú úplný výpočet ciest sv. Otca po svete počas jeho pontifikátu.

„K vzácnym exponátom patrí aj známka s Pribinom a príležitostná pečiatka z Pribinových osláv v Nitre, z ktorých pozdrav posielal môj nebohý otec svojmu bratovi ešte za prvej republiky,“ doplnil Milan Šajgalík.

Výstavu, ktorá v katedrále potrvá celé leto, pripravili filatelisti z Klubu KF 52-51 v Nitre a Spoločenstva sv. Gabriela. Na jej otvorení prezentovali aj informačný materiál - skladačku Nitra - región bohatej histórie a prírodných krás, ktorý vydali nitrianski filatelisti. Rovnomenný filatelistický exponát, na základe ktorého skladačka vznikla, je výsledkom projektu nitrianskych filatelistov.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť