Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zranenie svojho dravca trestali šľachtici smrťou

Dravý vták je rovnako ako človek osobnosť. Niektorého sa podarí vycvičiť za dva-tri mesiace, iného nikdy.

Zľava sokoliari Jakub Gaži, Jozef Tomík, Katarína Ďuricová a Juraj Palkovič so svojimi zverencami.(Zdroj: (ČE))

Dravý vták je rovnako ako človek osobnosť. Niektorého sa podarí vycvičiť za dva-tri mesiace, iného nikdy.

NITRA. Programom s dravcami početných divákov mestkých slávností zaujala skupina sokoliarov Aquila z Bojníc. Na svahu pred morovým stĺpom predviedli, ako ich ich zverenci poslúchajú - občas možno nie na prvé písknutie či zavolanie, ale aj tak ich disciplína bola obdivuhodná.

Dravé vtáky plnili svoje úlohy, za čo dostali obvyklé maškrty. Sova v tráve predviedla priam tanečné kroky, ostatné dravce sa nehlučným letom tesne nad divákmi poslušne vrátili aj zo vzdialených stromov.

„Vlastniť vycvičeného dravca bola kedysi výsada bohatých šľachticov. Ich predajom mohli získať celé majetky, kúpou majestát a uznanie. Kto pánovi vzácneho dravca zranil či zabil, skončil pod sekerou kata,“ povedal Jozef Tomík zo skupiny Aquila.

Spolu s kolegami Jakubom Gažim, Katarínou Ďuricovou a Jurajom Palkovičom v Nitre predviedli výra skalného - našu najväčšiu nočnú sovu, malú sovu plamienku driemavú, dva kaňúre okrúhlochvosté, kondora morkovitého, myšiaka červenochvostého aj majestátneho orla skalného, nášho najväčšieho dravého vtáka.

„Toto je „bábätko“, má len dva roky, dospieva v siedmom roku života,“ ukazuje na Jurajovu ruku, z ktorej nás ostrým zrakom pozoruje orlie mláďa. Už teraz však svojím zobákom a mohutným telom vzbudzuje rešpekt. Mimochodom, tieto dravce majú sedemkrát lepší zrak ako my.

Partia sokoliarov Aquila, ktorá má asi 40 dravcov, svoje umenie na amfiteátri v Bojniciach predvádza už takmer 20 rokov. Ako kolegov na prax si priberajú študentov z lesníckej školy v Banskej Štiavnici - boli nimi aj Jakub, Katka a Juraj. Vo výučbe sokoliarskeho umenia sa noví študenti striedajú každé 2-3 roky. Dravcov dostavajú z odchovní, niektoré zachránia zranené priamo z prírody.

„Dravý vták je rovnako ako človek osobnosť. Niektorého sa podarí vycvičiť za dva-tri mesiace, u iného sa to nepodarí za celý život," pokračuje Tomík.

„Sokoliarstvo je lov pomocou vycvičeného dravca. Venujeme sa výučbe lovu aj vystúpeniam. Predvádzame dravce denné i nočné, diváci si ich môžu aj pohladkať. Okrem toho robíme aj rehabilitáciu dravcov: poranené liečime a potom - ak sa to dá - ich vrátime do voľnej prírody, ak nie, umiestňujeme ich do rehabilitačných zariadení.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Šaľa zdolala St. Gallen a je v hre o postup

Hráči HKM Šaľa slávili v sobotu večer víťazstvo vo Vyzývacom pohári mužov (Challenge Cup) 2016/2017.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť