Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nemocnica podpísala zmluvu s najväčšou poisťovňou. Platby sa zvýšili

Príloha, ktorá mala obsahovať súpis majetku a jeho ocenenie, sa stratila. Nemá ju nemocnica ani mestský úrad.

ZLATÉ MORAVCE. Mestská nemocnica podpísala minulý týždeň novú zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Platiť bude do konca marca budúceho roku. VšZP je pre nemocnicu kľúčovou poisťovňou, spadá pod ňu okolo 89 % poistencov z tohto regiónu. Zvyšok si delia zdravotné poisťovne Dôvera a Union.

Platy zdravotníkov pokryjú

O uzavretí dodatku k zmluve informoval na mestskom zastupiteľstve riaditeľ nemocnice Michal Grujbár. „Navýšenie platieb od Všeobecnej zdravotnej poisťovne je okolo 21-tisíc eur mesačne. S aprílovým navýšením, ktoré bolo urobené na platy sestier a navýšením, ktoré sa bude podpisovať v poisťovniach Dôvera a Union, budú pokryté všetky náklady na platy sestier aj lekárov,“ povedal Grujbár.

Súpis majetku zmizol

Všetci riaditelia mestských podnikov sa pred poslancami vyjadrovali k plneniu rozpočtu svojich podnikov a k hospodáreniu príspevkových organizácií mesta. Nemocnici audítor vyčítal absenciu prílohy s presnou evidenciou majetku. Grujbár naznačil, že v minulosti bol v papieroch chaos, keď sa majetok opakovane najskôr vkladal, potom bol zase vyňatý. „Príloha mala obsahovať súpis majetku a jeho ocenenie. Audítorovi nebola k dispozícii, nakoľko nemocnica ju nemá a podľa všetkého ju nemá ani mestský úrad, takže bude otázkou na mestské zastupiteľstvo, aby definovalo, ktorý majetok nemocnica má k dispozícii,“ povedal šéf nemocnice. Súpis majetku by mala spraviť komisia, ktorá ho posunie do zastupiteľstva, a to sa k nemu vyjadrí. „Samozrejme nečakám, že poslanci pôjdu rátať budovy,“ podotkol Grujbár. Zoznam majetku nemocnice a jeho presná hodnota sa objavia ako dodatok k zriaďovacej listine mestskej nemocnice.

Strata je len účtovná – za nevyčerpané dovolenky

Viacerí poslanci sa riaditeľa nemocnice pýtali na vykázanú stratu vo výške mínus 72-tisíc eur. „Je to účtovný výsledok, hospodársky výsledok bol v pluse,“ povedal Michal Grujbár. Hlavný kontrolór mesta Michal Borkovič vysvetlil, že ide o účtovnú rezervu na nevyčerpané dovolenky. „Tie peniaze nemocnica nevydala a ani nebude vydávať. Budú sa rozpúšťať v priebehu roka, kedy sa budú čerpať dovolenky,“ povedal kontrolór.

Jediná mestská nemocnica

Nemocnica v Zlatých Moravciach je jedinou mestskou nemocnicou na Slovensku. V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je od roku 2003. Svoju históriu začala písať v roku 1875 ako nemocnica Tekovskej župy. V spádovej oblasti má nemocnica 45-tisíc ľudí z 34 obcí a priamo z mesta. Ročne v nemocnici hospitalizujú asi 3 800 ľudí. Pred štyrmi rokmi musela nemocnica pre nezáujem zdravotných poisťovní uzavrieť tri zo siedmich oddelení. Zanikla pôrodnica, detské aj novorodenecké oddelenie.

ico

Grujbár vždy odchádza

Poslancom sa nepáči spôsob akým k mestskému zastupiteľstvu pristupuje Michal Grujbár, riaditeľ nemocnice, ktorú spravuje mesto. Grujbára na post dosadil primátor Peter Lednár bez vedomia šéfky zdravotníckej komisie a vtedajšieho viceprimátora. „Je to veľmi podozrivé, že pán riaditeľ povie, čo chce a hneď ide preč. Nie je to seriózne,“ kritizoval Grujbára poslanec Milan Galaba (Smer). Michal Grujbár sa ospravedlňoval tým, že má rokovanie v zdravotnej poisťovni a termín si nevymyslel on sám. „Toto ale robíte vždy, vždy niečo máte práve v čase, keď je zastupiteľstvo,“ vyčítali mu poslanci. Podľa nich je to neférové aj vo vzťahu k ostatným šéfom mestských podnikov, ktorí sú spravidla prítomní počas celého rokovania zboru.

(TH)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť