Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
POSLANKYŇA POUKAZUJE NA KORUPČNÉ SPRÁVANIE V ŽUPE

Budova pre župný úrad je zakliata už roky

Podmienky súťaže boli podľa Burdovej tak komplikované, že nikto iný okrem jedného zoskupenia nemal šancu.

Takto mala vyzerať budova župného úradu, ktorá zrejme pre podozrenia z manipulovania tendrov nikdy nevznikne.

V súťaži na výstavbu nového župného úradu mohol podľa nezávislej poslankyne uspieť iba ten, kto sa podieľal na jej príprave.

NITRA. Políciou obvinený podžupan Vladislav Borík skončil na všetkých dôležitých postoch. Jeho poslaneckí kolegovia ho odvolali z funkcie podžupana. Skončil aj ako člen Rady Nitrianskeho samosprávneho kraja a šéf komisie sociálnej pomoci. V komisii je už len radovým členom. Odvolávanie podžupana, ktorý bol donedávna v Smere, bolo iba formalitou, ktorú si vyžaduje zákon. Borík odstúpil už pred niekoľkými týždňami. Urobil tak po tom, čo ho polícia obvinila z machinácií pri tendroch súvisiacich s výstavbou novej budovy pre župný úrad.

Obvinenia

Bývalý podžupan nie je jedinou osobou, na ktorú v kauze padá podozrenie. Polícia okrem Boríka obvinila aj riaditeľa župného úradu Petra Nagya, župnú úradníčku a štyroch podnikateľov. Podozriví sú z toho, že dohodili zákazky vopred vybratým firmám. Nik z poslancov nehlasoval proti Boríkovmu odvolaniu. Zo 44 prítomných súhlasilo s odvolaním podžupana 32 krajských poslancov, dvanásti sa zdržali. Boli medzi nimi ôsmi členovia poslaneckého klubu SMK a štyria nezávislí poslanci.

Podmienky súťaže šité na mieru?

Zmanipulované verejné obstarávania v Nitrianskom kraji súvisia s politickými kšeftami a dohodami. Myslí si to nezávislá poslankyňa Ľubica Burdová. Upozornila, že skutoční aktéri „sedia niekde inde“ a že župní úradníci a politici sa do aféry mohli iba nechať zatiahnuť. „Súťažné podmienky na výstavbu nového sídla boli také komplikované, že bolo zrejmé, že sú ušité na mieru jedného zoskupenia. Uspieť mohol iba ten, kto sa podieľal na príprave súťaže,“ upozornila Burdová. Župan Milan Belica (nominant Smeru, KDH a SDKÚ) ku kauze hovoriť nechcel. „Mohol by som mariť vyšetrovanie,“ vysvetlil.

Poslanci: Zlyhal Smer

Viacerí poslanci boli proti tomu, aby Smer znovu obsadil jeden z troch podpredsedníckych postov.
„Ak padne podozrenie na vysokého predstaviteľa strany, že manipuluje verejné zákazky, a potom spomedzi poslancov tej istej strany zvolíme nového podpredsedu, nič nevyriešime a je to neetické. Strana Smer si post podpredsedu nezaslúži, lebo veď aj strana musí byť zodpovedná za činnosť svojich poslancov,“ povedal Béla Halász (nezávislý).

S tým súhlasila aj Ľubica Burdová. Poslankyňa označila Smer za stranu, ktorá „permanentne zlyháva“.
Opačný názor mali smerácki poslanci. „Pán Borík sa vzdal dobrovoľne. Zdá sa mi úplne racionálne, že ho má nahradiť nominant Smeru. Politické dohody si treba ctiť,“ povedal Marián Kéry (Smer). Zbor nakoniec rozhodol, že novým podžupanom sa stane Juraj Horváth zo Smeru.

Novým podžupanom sa stal Juraj Horváth zo SMER-u (vľavo).

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Priveľa podžupanov

Výhrady voči voľbe kandidáta za Smer neboli jediné, poslanci tiež spochybňovali potrebu až troch podpredsedov. Okrem Horvátha majú funkciu podpredsedu Ladislav Kollár (SDKÚ) a Ladislav Marenčák (KDH).
„Podpredsedovia nemajú reálne kompetencie. V čase ekonomickej krízy, keď všetci rátajú každú korunu, je to totálny nezmysel. Zdá sa, že samosprávny kraj má peňazí na rozdávanie,“ kritizovala Burdová. Jej návrh, aby mal kraj menej podžupanov, neprešiel.

„Nemôžem súhlasiť s tým, že nemajú žiadnu robotu. Vždy im delegujem úlohy, aby si tie peniaze zaslúžili,“ povedal župan Belica. Burdová prirovnala podžupanský flek k práci komparzistu, kde v konečnom dôsledku má posledné slovo predseda.

ico

Budova pre župný úrad je zakliata už roky

Župan stráca trpezlivosť a o novej budove pre úradníkov už neuvažuje. Podľa neho by bolo najlepšie hľadať existujúcu stavbu.

NITRA. Budova pre potreby nitrianskych župných úradníkov je akoby prekliata. Problémy s jej výstavbou sa vlečú už roky. Podpredseda kraja za SMK z prvého volebného obdobia Miklós Fehér podpísal s bankou zmluvu o úvere na v tom čase ešte nepostavenú budovu na Palárikovej ulici. V budove mal sídliť župný úrad.

Súkromná firma Gap Real dostala lukratívnu zákazku za 8,8 milióna eur bez výberového konania. Župan, ktorým bol aj vtedy Milan Belica, zmluvu odmietol podpísať. Miesto neho to urobil Fehér. Tvrdil, že v čase neprítomnosti Belicu v práci a že za takých okolnosti na to mal právo.

Banka na základe zmluvy stiahla kraju z účtu skoro 178-tisíc eur ako pokutu za nezaplatenie kúpnej ceny budovy do stanoveného termínu. Súdy ale rozhodli, že zmluvy podpísané Fehérom sú absolútne neplatné. Kraj potom zažaloval banku.

Neskôr sa začalo hovoriť o tom, že kraj by si mohol postaviť vlastnú budovu pre svojich úradníkov, ktorí sú dnes roztrúsení po piatich miestach v Nitre. Úrad mal stáť pri novom moste neďaleko Univerzity Konštantína Filozofa a Spojenej školy na Slančíkovej ulici.

Župan Milan Belica nariadil, že úrad má stáť najviac desať miliónov eur. „Tento limit nesmie byť prekonaný žiadnymi dodatkami, žiadnou salámovou metódou,“ hovoril Belica. Po tom, čo polícia obvinila dnes už bývalého podžupana, riaditeľa župného úradu, župnú úradníčku a štyroch podnikateľov z machinácií pri tendroch na výstavbu budovy sa zdá, že nové sídlo kraja je zakliate. „Po týchto skúsenostiach by som bol najradšej, keby sa to celé zastavilo a keby sa vypísala súťaž na pohľadanie novej budovy, lebo toto už nie je normálne a nerobí to dobré meno kraju,“ povedal Milan Belica na margo problémov s budovou. Zdá sa, že kraj sa nadobro vzdal myšlienky novej stavby, do ktorej by presťahoval svojich úradníkov. Kam a kedy sa úradníci presťahujú, je zatiaľ vo hviezdach.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť