Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
POSLANKYŇA POUKAZUJE NA KORUPČNÉ SPRÁVANIE V ŽUPE

Budova pre župný úrad je zakliata už roky

Podmienky súťaže boli podľa Burdovej tak komplikované, že nikto iný okrem jedného zoskupenia nemal šancu.

Takto mala vyzerať budova župného úradu, ktorá zrejme pre podozrenia z manipulovania tendrov nikdy nevznikne.

V súťaži na výstavbu nového župného úradu mohol podľa nezávislej poslankyne uspieť iba ten, kto sa podieľal na jej príprave.

NITRA. Políciou obvinený podžupan Vladislav Borík skončil na všetkých dôležitých postoch. Jeho poslaneckí kolegovia ho odvolali z funkcie podžupana. Skončil aj ako člen Rady Nitrianskeho samosprávneho kraja a šéf komisie sociálnej pomoci. V komisii je už len radovým členom. Odvolávanie podžupana, ktorý bol donedávna v Smere, bolo iba formalitou, ktorú si vyžaduje zákon. Borík odstúpil už pred niekoľkými týždňami. Urobil tak po tom, čo ho polícia obvinila z machinácií pri tendroch súvisiacich s výstavbou novej budovy pre župný úrad.

Obvinenia

Bývalý podžupan nie je jedinou osobou, na ktorú v kauze padá podozrenie. Polícia okrem Boríka obvinila aj riaditeľa župného úradu Petra Nagya, župnú úradníčku a štyroch podnikateľov. Podozriví sú z toho, že dohodili zákazky vopred vybratým firmám. Nik z poslancov nehlasoval proti Boríkovmu odvolaniu. Zo 44 prítomných súhlasilo s odvolaním podžupana 32 krajských poslancov, dvanásti sa zdržali. Boli medzi nimi ôsmi členovia poslaneckého klubu SMK a štyria nezávislí poslanci.

Podmienky súťaže šité na mieru?

Zmanipulované verejné obstarávania v Nitrianskom kraji súvisia s politickými kšeftami a dohodami. Myslí si to nezávislá poslankyňa Ľubica Burdová. Upozornila, že skutoční aktéri „sedia niekde inde“ a že župní úradníci a politici sa do aféry mohli iba nechať zatiahnuť. „Súťažné podmienky na výstavbu nového sídla boli také komplikované, že bolo zrejmé, že sú ušité na mieru jedného zoskupenia. Uspieť mohol iba ten, kto sa podieľal na príprave súťaže,“ upozornila Burdová. Župan Milan Belica (nominant Smeru, KDH a SDKÚ) ku kauze hovoriť nechcel. „Mohol by som mariť vyšetrovanie,“ vysvetlil.

Poslanci: Zlyhal Smer

Viacerí poslanci boli proti tomu, aby Smer znovu obsadil jeden z troch podpredsedníckych postov.
„Ak padne podozrenie na vysokého predstaviteľa strany, že manipuluje verejné zákazky, a potom spomedzi poslancov tej istej strany zvolíme nového podpredsedu, nič nevyriešime a je to neetické. Strana Smer si post podpredsedu nezaslúži, lebo veď aj strana musí byť zodpovedná za činnosť svojich poslancov,“ povedal Béla Halász (nezávislý).

S tým súhlasila aj Ľubica Burdová. Poslankyňa označila Smer za stranu, ktorá „permanentne zlyháva“.
Opačný názor mali smerácki poslanci. „Pán Borík sa vzdal dobrovoľne. Zdá sa mi úplne racionálne, že ho má nahradiť nominant Smeru. Politické dohody si treba ctiť,“ povedal Marián Kéry (Smer). Zbor nakoniec rozhodol, že novým podžupanom sa stane Juraj Horváth zo Smeru.

Novým podžupanom sa stal Juraj Horváth zo SMER-u (vľavo).

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Priveľa podžupanov

Výhrady voči voľbe kandidáta za Smer neboli jediné, poslanci tiež spochybňovali potrebu až troch podpredsedov. Okrem Horvátha majú funkciu podpredsedu Ladislav Kollár (SDKÚ) a Ladislav Marenčák (KDH).
„Podpredsedovia nemajú reálne kompetencie. V čase ekonomickej krízy, keď všetci rátajú každú korunu, je to totálny nezmysel. Zdá sa, že samosprávny kraj má peňazí na rozdávanie,“ kritizovala Burdová. Jej návrh, aby mal kraj menej podžupanov, neprešiel.

„Nemôžem súhlasiť s tým, že nemajú žiadnu robotu. Vždy im delegujem úlohy, aby si tie peniaze zaslúžili,“ povedal župan Belica. Burdová prirovnala podžupanský flek k práci komparzistu, kde v konečnom dôsledku má posledné slovo predseda.

ico

Budova pre župný úrad je zakliata už roky

Župan stráca trpezlivosť a o novej budove pre úradníkov už neuvažuje. Podľa neho by bolo najlepšie hľadať existujúcu stavbu.

NITRA. Budova pre potreby nitrianskych župných úradníkov je akoby prekliata. Problémy s jej výstavbou sa vlečú už roky. Podpredseda kraja za SMK z prvého volebného obdobia Miklós Fehér podpísal s bankou zmluvu o úvere na v tom čase ešte nepostavenú budovu na Palárikovej ulici. V budove mal sídliť župný úrad.

Súkromná firma Gap Real dostala lukratívnu zákazku za 8,8 milióna eur bez výberového konania. Župan, ktorým bol aj vtedy Milan Belica, zmluvu odmietol podpísať. Miesto neho to urobil Fehér. Tvrdil, že v čase neprítomnosti Belicu v práci a že za takých okolnosti na to mal právo.

Banka na základe zmluvy stiahla kraju z účtu skoro 178-tisíc eur ako pokutu za nezaplatenie kúpnej ceny budovy do stanoveného termínu. Súdy ale rozhodli, že zmluvy podpísané Fehérom sú absolútne neplatné. Kraj potom zažaloval banku.

Neskôr sa začalo hovoriť o tom, že kraj by si mohol postaviť vlastnú budovu pre svojich úradníkov, ktorí sú dnes roztrúsení po piatich miestach v Nitre. Úrad mal stáť pri novom moste neďaleko Univerzity Konštantína Filozofa a Spojenej školy na Slančíkovej ulici.

Župan Milan Belica nariadil, že úrad má stáť najviac desať miliónov eur. „Tento limit nesmie byť prekonaný žiadnymi dodatkami, žiadnou salámovou metódou,“ hovoril Belica. Po tom, čo polícia obvinila dnes už bývalého podžupana, riaditeľa župného úradu, župnú úradníčku a štyroch podnikateľov z machinácií pri tendroch na výstavbu budovy sa zdá, že nové sídlo kraja je zakliate. „Po týchto skúsenostiach by som bol najradšej, keby sa to celé zastavilo a keby sa vypísala súťaž na pohľadanie novej budovy, lebo toto už nie je normálne a nerobí to dobré meno kraju,“ povedal Milan Belica na margo problémov s budovou. Zdá sa, že kraj sa nadobro vzdal myšlienky novej stavby, do ktorej by presťahoval svojich úradníkov. Kam a kedy sa úradníci presťahujú, je zatiaľ vo hviezdach.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 919
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 583
  3. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 431
  4. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 1 188
  5. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 129
  6. Liptákov zlomil Balaj 634
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 304
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 292
  9. Fotí od 12 rokov. Má výstavu Collavino - 13 sezón 206
  10. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 148

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Peter Veľký zdvihol francúzskeho kráľa na ruky. Macron Putinovi neustúpil

Francúzsky a ruský líder sa stretli v zámku, kde sa rozhodlo o súčasných hraniciach Slovenska a Maďarska.

Kam vyraziť