Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nové Zámky a Štúrovo dali digitalizácii kín zelenú, Šaľa a Levice stopku

V Zlatých Moravciach zatiaľ so zatvorením kina neuvažujú, hľadajú iné možnosti riešenia, ktoré však primátor Peter Lednár zatiaľ nechcel konkretizovať.

V Zlatých Moravciach zatiaľ so zatvorením kina neuvažujú, hľadajú iné možnosti riešenia, ktoré však primátor Peter Lednár zatiaľ nechcel konkretizovať.

NITRA. Chýbajúce finančné prostriedky na nevyhnutnú digitalizáciu kín stavajú mestské samosprávy pred dilemu, či vyčleniť peniaze zo svojho rozpočtu na digitalizáciu alebo nechať kiná zaniknúť. Kino Junior v Leviciach skončilo svoju činnosť k 1. júnu tohto roka. Dôvodom bol nedostatok 35 milimetrových filmových nosičov a rovnako nedostatok finančných prostriedkov na modernizáciu kina. Modernizácia na 2D technológiu by si vyžiadala náklady zhruba 100-tisíc eur.

Isté je, že ani grant z Audiovizuálneho fondu vo výške 33-tisíc eur mestu nepomôže, pretože zvyšných 120-tisíc eur potrebných na digitalizáciu nemá. Vyše storočné kino patrí k najstarším na Slovensku, jeho technické zariadenie je však podľa vedúceho Stanislava Ivanoviča vo výbornom stave. Napriek tomu väčšinu nových filmov premietať nemôžu, pretože distribútori ich dodávajú len v digitálnej forme.

V polovici júna tohto roka privítalo prvých návštevníkov zdigitalizované kino Mier v Nových Zámkoch. Premietacia kabína aj kinosála prešli rozsiahlymi zmenami. Modernizáciu kina sumou 132 766 eur finančne podporilo Mesto Nové Zámky. Mestskí poslanci rozhodli, že Mesto tieto financie získa z bankového úveru. Predpokladajú, že modernizácia priláka do kina podstatne viac návštevníkov a investície by sa mohli do troch rokov vrátiť.

Pozitívnu skúsenosť v tomto smere majú v Štúrove, kde funguje zmodernizované 3D kino Danubius od júna minulého roka. Tržby sa zvýšili o 200 percent, návštevnosť vzrástla o 40 percent. Digitálna technológia vyšla na vyše 140-tisíc eur, Audiovizuálny fond podporil projekt sumou 31-tisíc eur. Mesto zafinancovalo 60 percent investícií, časť nákladov na ozvučenie si kino hradilo z vlastných zdrojov.

Mestskí poslanci v Šali zaujali k digitalizácii a tým aj zachovaniu kina alibistický postoj, domnieva sa viceprimátor Ján Mečiar. S digitalizáciou kina súhlasia, financie na ňu však z rozpočtu mesta vyčleniť odmietli. Akoby povedali, detské ihriská stavať môžeme, no nech to platí niekto iný, konštatoval viceprimátor. Náklady na digitalizáciu odhaduje na 90-tisíc eur, tretinu z nich pokryje dotácia. Audiovizuálny fond ju odsúhlasil, zvyšných 60-tisíc eur však poslanci odporučili získať z mimorozpočtových zdrojov. Mečiar sa domnieva, že napriek zložitej finančnej situácii si Mesto túto investíciu rozloženú na dva roky môže dovoliť.

Mesto tento rok plánovalo rôznymi opatreniami zlepšiť bilanciu bežného rozpočtu o 500-tisíc eur. Opatrenia zabrali a zlepšenie je o vyše 600-tisíc eur. Mestské zastupiteľstvo šmahom ruky schválilo 10-tisíc eur na vydanie knihy, navýšilo o 5000 eur peniaze pre Zbor pre občianske záležitosti, no pre kino peniaze nie sú. Pritom kino je ziskové a investícia sa po niekoľkých rokoch vráti.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Dva roky sedí v zastupiteľstve. Prehovoril raz. Keď skladal sľub

Riaditeľ košickej UNLP Milan Maďar iba stláča hlasovacie zariadenie.

Kam vyraziť