Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Palculienka v Číne prekvapila

Číňania sú zvyknutí na ich tradičné tieňové divadlo, kedy nevidno hercov, iba tiene bábok za plentou. Staré divadlo im predviedlo hercov i bábky naživo.

Palculienka sa v Číne páčila, aj keď sa hrala v inej atmosfére ako doma.(Zdroj: ARCHÍV SDKS)

Číňania sú zvyknutí na ich tradičné tieňové divadlo, kedy nevidno hercov, iba tiene bábok za plentou. Staré divadlo im predviedlo hercov i bábky naživo.

NITRA/CHENGDU. Jediným zástupcom Slovenska na 21. Svetovom kongrese bábkarskej organizácie Unima v Číne bolo Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre. Kongres sa koná raz za štyri roky a je prehliadkou toho najzaujímavejšieho zo sveta bábkového divadla.

Súčasťou kongresu bol sprievodný festival so slávnostným otvorením, záverečnou prezentáciou, predstaveniami, výstavami, a prednáškami. Na záverečnom ceremoniáli si naši herci prevzali cenu kongresu za účasť na festivale, ktorá dnes zdobí pracovňu riaditeľa SDKSN Ondreja Spišáka.

Hrali v parku

Nitrania sa s viac ako stovkou ďalších divadelných súborov z celého sveta predstavili v čínskom meste Chengdu.Svetového kongresu v Číne sa mohli zúčastniť vďaka finančnej podpore ministerstva kultúry SR. Herci s ostatnými účinkujúcimi vystúpili na otváracom ceremoniáli v centrálnom parku a odohrali tri predstavenia Palculienky. „Spomínaná inscenácia v réžií Ivana Martinku patrí medzi naše najúspešnejšie predstavenia za posledné štyri roky. Zúčastnili sme sa s ňou na mnohých festivaloch a získali za ňu prestížne ocenenia na festivaloch v Toruni a Záhrebe,“ hovorí herečka Katarína Petrusová.

Do Číny cestovala spolu s režisérom Ivanom Martinkom, hercami Rudom Kratochvílom, Andreou Sabovou (v predstavení Palculienka sa alternuje s Luciu Korenou, ktorá si užíva materské povinnosti s dcérkou Stelou), javiskovým technikom Romanom Šingliarom, osvetľovačom Jurajom Grácom, zvukárom Petrom Bratom a inšpicientkou Rúth Bánovskou. Vedúcim výpravy bol umelecký šéf SDKSN Kamil Žiška.

Iná atmosféra

Palculienka sa v Číne dočkala veľmi pozitívnych ohlasov - zo strany hostiteľov i účinkujúcich divadiel. Číňanov viac-menej prekvapila. „Túto hru bez slov hrávame v komornom prostredí, veľký význam má intímne svietenie, je to čiastočne čierne divadlo, no v Chengdu sme ju uviedli v zábavnom parku za denného svetla vedľa strašidelného zámku. Malo to úplne inú atmosféru, na akú sme zvyknutí, ale aj napriek tomu tento krehký príbeh dokázal osloviť a dojať k slzám aj divákov na ďalekom východe,“ hodnotí Katka.

„Číňania sú zvyknutí na ich tradičné tieňové divadlo, kedy nevidno hercov – hrajú s plošnými bábkami za plentou so svietením zozadu, pričom diváci sledujú len tiene bábok. A zrazu videli hercov aj bábky naživo.“

Predstavenie ako koncert

V rámci zhruba týždenného pracovného pobytu v Číne mali herci čas aj na spoznávanie krajiny. Vyše 7-miliónové Chengdu bolo pre našincov rušným mraveniskom ľudí a dopravných prostriedkov. Tisíce zelených taxíkov „nevyhadzovali“ smerovky, iba trúbili a rútili sa krížom-krážom a more motoriek, ktoré nebolo počuť.

„Za celý čas, čo sme tu boli, sme pre neustály smog nevideli slnko, oblaky, mesiac, ani hviezdy,“ hovorí Katka. K prekvapeniam radí aj to, že pre obyvateľov mesta boli exotickými. Hocikam sa herci pohli, ľudia si ich všade fotili.

„Pre mňa osobne bolo veľkým zážitkom vidieť čínske predstavenie, ktoré pripomínalo skôr hlučný koncert. Diváci sa počas predstavenia neustále rozprávali, vykrikovali, prekrikovali, prichádzali a odchádzali, kedy sa im chcelo. No hudba a texty, ktoré išli na playback, boli takej silnej intenzity, až to chvíľami bolo nepríjemné. Atmosféra čínskych predstavení je teda neporovnateľná s európskym divadlom, ktoré som mala možnosť doteraz vidieť. No nadšenie a radosť, s ktorou detskí diváci prežívali príbeh na javisku, boli rovnaké,“ dodala nitrianska herečka.

Nitriania na kongrese v Číne s bábkami z predstavenia.

FOTO: ARCHÍV SDKS

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Kam vyraziť