Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na Divadelnej Nitre ponúknu tvorcovia z 10 krajín zhruba 20 predstavení

Sprievodný program festivalu ponúkne približne 70 podujatí.

Sprievodný program festivalu ponúkne približne 70 podujatí.

NITRA. Spoločensko-politické témy Európy, otázky o zodpovednosti, morálnych hodnotách, vine či nevine súčasného človeka v spoločnosti budú rezonovať na tohtoročnom Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra. Festival sa uskutoční od 21. do 26. septembra a podtitulom 21. ročníka je vina/nevina.

Spolu s autormi inscenácií budeme uvažovať o nedávnej komunistickej minulosti a individuálnej i spoločenskej pamäti, o probléme rasovej nadradenosti či podriadenosti. Budeme sa pýtať, či môže umenie a divadlo prispieť k zmenám myslenia a hodnôt, do akej miery sa môže angažovať jednotlivec, kto je vinníkom a kto obeťou spoločenských či politických dejov, uviedla riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Festivalový hlavný program prinesie diela divadelných tvorcov z Česka, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Veľkej Británie a Slovenska. Návštevníkom ponúkne približne dvadsiatku predstavení. Uskutočnia sa v Divadle Andreja Bagara a v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Festivalovým satelitným mestom budú Košice, kde sa v Štátnom divadle uskutoční predstavenie Constanzy Macras Otvorení všetkému / Open for Everything.

Najočakávanejším je odovzdávanie prestížnych ocenení slovenskej divadelnej sezóny Dosky 2012. Organizátori pokračujú aj v tomto roku v medzinárodnom projekte Paralelné životy 20. storočie očami tajnej polície. Na festivale sa stretnú tvorivé tímy zo šiestich krajín a budú prezentovať námety a príbehy, ktoré vzniknú z prieskumnej činnosti v tajných archívoch ich krajín. Z nich vzídu inscenácie, ktorých premiéry uvedie Divadelná Nitra na jeseň 2013. Už tradične sa každý festivalový deň budú konať diskusie s tvorcami inscenácií v rámci podujatia Raňajky s...

Festival sa presunie aj do nitrianskych ulíc. Hlavným dejiskom sprievodného programu bude Svätoplukovo námestie pred Divadlom Andreja Bagara v Nitre. Ponúkne najmä predstavenia slovenských a českých pouličných divadiel pre detského i dospelého diváka, ale aj výtvarné akcie a inštalácie študentov Katedry intermédií a digitálnych médií Akadémie umení v Banskej Bystrici.

Rodiny s deťmi sa zabavia tvorivými dielňami a aktivitami v rámci programu festivalového Ihriska na námestí a po prvý raz sa v Nitre uskutoční NitraFest dizajn market, ktorý prinesie na trh predmety súčasného umenia a dizajnu. Obľúbená Biela noc ponúkne už po ôsmy raz nočnú prehliadku výstav v nitrianskej galérii, múzeu a synagóge. Divadelné inscenácie nitrianskych mládežníckych a študentských divadiel budú súčasťou sekcie Mladé divadlo v Nitre. V rámci film.eu sa predstaví niekoľko zaujímavých európskych filmov a počas festivalu nebudú chýbať ani hudobné a rozhlasové podvečery.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť