Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Výstava Gily a Ivett je symbiózou priateľstva

Nitrianska synagóga je krásnym priestorom pre spoločnú výstavu Ivett Axamitovej a Gily Wiemerovej. Pani Gilu to teší o to viac, pretože sa narodila v Jeruzaleme.

Nitrianska synagóga je krásnym priestorom pre spoločnú výstavu Ivett Axamitovej a Gily Wiemerovej. Pani Gilu to teší o to viac, pretože sa narodila v Jeruzaleme.

NITRA. Výstavu dvoch umelkýň a dlhoročných priateliek ponúka nitrianska synagóga. Izraelčanka Gila Wiemer a Slovenka Ivett Axamitová sa 22 dielami predstavujú v spoločnej výstave Súvislosti.

Moderátorka vernisáže Oľga Csákayová výstavu nazvala symbiózou národností a priateľstva. Ako sa táto myšlienka odráža v tvorbe umelkýň, sa môžete v synagóge presvedčiť do 2. septembra.

S manželom na Slovensko

Korene spolupráce oboch autoriek siahajú takmer dve desaťročia dozadu. „Gila ako manželka diplomata v roku 1993 sprevádzala svojho muža na Slovensko. Umelecky už tvorila aj predtým, ale tu sa chcela viac zasvätiť do práce s keramickou hlinou. Cez známu sme sa skontaktovali a začala sa naša spolupráca. Vzniklo medzi nami priateľstvo a začali sme sa stretávať častejšie,“ hovorí Ivett Axamitová. Prvé spoločné výstavy mali zhruba pred 17 rokmi v synagóge v Rajci, v Bratislave a v Ivanke pri Dunaji.

Do tvorby dáva srdce

Potom sa ich cesty na chvíľu rozišli – manželia Wiemerovci kvôli svojim pracovným povinnostiam prebrázdili kus sveta, aby sa napokon v roku 2009 vrátili služobne späť na Slovensko. „Akoby sme ani neboli odlúčené. Opäť sme rozbehli na priateľské kontakty i umeleckú spoluprácu. A keďže sa Gila u nás veľmi dobre cíti, pripadá si tu ako doma, znovu v nej skrsla myšlienka na výstavu. Nechcela ju robiť sama, tak sme sa znovu dali dokopy a vznikol projekt Súvislosti,“ pokračuje Ivett Axamitová.

„Keďže sa Gila narodila v Jeruzaleme, mala pocit, že nitrianska synagóga je úplne najlepším priestorom pre našu spoločnú výstavu ale najmä pre jej diela, ktoré sú ovplyvnené jej rodiskom i chápaním života. Gila nie je vyštudovaná umelkyňa, no o to viac v jej tvorbe cítiť jej srdce.“

Spoločné farby a témy

Ivett Axamitová sa v rámci výstavy Súvislosti snažila svojimi dielami trochu prispôsobiť tvorbe Gily. Predstavuje sa najmä maľbou na sklo, ktorá farebne korešponduje s Gilinými prácami, odrážajúcimi pestrosť židovskej kultúry. „Kto moju tvorbu pozná, vie, že v keramike som decentnejšia, vážnejšia, ale v maľbe na sklo si dovolím odvážnejšie narábať s farbami,“ vysvetľuje pani Ivett.

Okrem farieb ich na tejto výstave spájajú aj témy - duchovné, náboženské, pričom umelecké pohľady oboch autoriek napríklad na Adama, Evu či Ježiša sa vzájomne dopĺňajú a prelínajú.

Posolstvo pre ľudí

Gila Wiemer sa v synagóge predstavuje najmä dielami kombinovanej techniky – maľbou, do ktorej vlepila kúsky keramiky, dreva a iných materiálov. „Gila je veľmi hravá – vidí nejakú detskú hračičku a už ju vie zakomponovať do svojich obrazov,“ hovorí Axamitová o svojej priateľke.

Pani Gila má na výstave 11 obrazov s rôznymi motívmi – kresťanskými i židovskými so súčasným, nie ortodoxným pohľadom. Prvej spoločnej výstave v Nitre sa veľmi teší.

„Som šťastná, že je inštalovaná v tejto krásnej synagóge. Pre mňa ako Izraelčanku sú tieto priestory špecifické. Svojimi dielami chcem návštevníkom výstavy odovzdať posolstvo o tom, aby sa ľudia mali radi a vzájomne spolupracovali,“ povedala Gila Wiemer. Popri svojich povinnostiach si vždy nájde čas na umenie, v ktorom je viac-menej samouk. Jej dielam snáď práve preto nechýba svojský rukopis, neobyčajná fantázia, hravosť a farebnosť.

Maľby na sklo od Ivett Axamitovej.

Diela plné farieb a nápaditosti od Gily Wiemer.

Výstavu oboch umelkýň si do Nitry prišiel pozrieť aj veľvyslanec Izraela v SR Alexander Ben Zvi s manželkou. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Kam vyraziť