Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Z hradného kopca asi bude pešia zóna, počas omší povolia výnimku

Policajti nebudú tolerantní až po osadení nového značenia. Do areálu bude mať naďalej vjazd povolený len dopravná obsluha. Novinkou bude výnimka počas omší.

Autá parkovali vo všetkých uličkách na hradnom kopci - záber je zo Zámockej cesty.(Zdroj: (TD))

Mestskí policajti prestanú byť k vodičom tolerantní až po osadení nového dopravného značenia. Na hradný kopec bude mať naďalej vjazd povolený len dopravná obsluha. Novinkou bude, že autá dostanú v čase omší výnimku.

NITRA. Dopravná situácia na hradnom kopci je už neúnosná. Radnica o probléme vie už dlhšie, v uplynulých dňoch ale dosiahol počet áut v historickej lokalite maximum, stáli aj na trávnikoch. Upozornil na to miestny obyvateľ, ktorý zaslal na mestský úrad aj fotografie ako dôkaz.

Na základe jeho podnetu išla vodičov riešiť mestská polícia. Odpoveď na otázku, či niekto dostal pokutu, sa nám však získať nepodarilo.

Autá stáli aj na trávniku, pokutu údajne nikto z nich nedostal. Foto: (TD)

„Situácia v Hornom meste je stále horšia a horšia. Autá stoja prakticky všade, dokonca aj v zeleni pred pamiatkovým úradom. Ale nikto nič neurobí, nič nevidí... hoci pri vjazde do areálu je dopravné značenie, ktoré nikto nerešpektuje - naozaj nikto,“ kritizuje obyvateľ Horného mesta.

Upozornil tiež, že autá parkujúce na chodníkoch ignorujú zákonom predpísanú vzdialenosť od budovy a chodci musia chodiť po vozovke. Riskujú tak, že ich zrazí auto.

„A toto všetko sa deje pred očami kompetentných, možno aj s ich súhlasom,“ konštatoval nespokojný Nitran. Má pravdu. Podľa dopravného značenia je vjazd do hradného areálu zakázaný, výnimku má len dopravná obsluha. Vodiči to ignorujú a nikto ich nepokutuje.

„K vodičom sme zaujali tolerantnejší postoj z dôvodov prebiehajúcich rokovaní o regulácii parkovania v tejto lokalite. K sankčným postihom sme zatiaľ pri aktívnej kontrolnej činnosti nepristúpili,“ povedali nám pred vyše mesiacom na mestskej polícii.

Trávnik neďaleko pamiatkového úradu, len niekoľko metrov pod Morovým stĺpom. Foto: (TD)

Radnica sa rozhodla urýchlene konať. Na hradnom kopci pripravuje zmeny, ktoré však musí najskôr odsúhlasiť dopravný inšpektorát. "Máme dve alternatívy riešenia. Prvou je vznik zóny zákazu vjazdu motorových vozidiel okrem dopravenej obsluhy. Druhou je zriadenie pešej zóny, do ktorej má povolený vjazd len dopravná obsluha,“ povedal Ján Pánský z radnice.

Radnica vraj preferuje vznik pešej zóny - v takom prípade tu obmedzia rýchlosť áut zo súčasnej päťdesiatky na dvadsiatku. "V oboch prípadoch budú môcť autá parkovať len na Pribinovom námestí a obmedzene na parkovisku pod hradom. Na ostatných komunikáciách parkovanie nebude možné,“ dodal Pánský.

Potvrdil, že veriaci, ktorí pôjdu na svätú omšu, dostanú výnimku – môžu sa na hradný kopec doviezť autom aj tam zaparkovať. Až potom vraj začnú policajti pokutovať vodičov, ktorí nebudú rešpektovať dopravné značenie.

„V súčasnosti sú ku všetkým tolerantní, pretože inak by museli pokutovať aj veriacich, ktorí idú autom na omše. A s tým biskupstvo nesúhlasí,“ povedal nám zdroj.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť