Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitra, milá Nitra – dotyk histórie a zábava súčasnosti

Tento rok sa mestské slávnosti sústredia do centra mesta. Bude tu národná púť so svätou omšou, jarmok remesiel aj pivné slávnosti.

Tento rok budú stánky nitrianskeho jarmoku na námestí. Vlani stáli v parku.(Zdroj: (ČE))

Tento rok sa mestské slávnosti sústredia do centra mesta. Bude tu národná púť so svätou omšou, jarmok remesiel aj pivné slávnosti.

NITRA. Centrum mesta ožije začiatkom júla mestskými oslavami Nitra, milá Nitra. Podujatia duchovného i spoločensko-zábavného charakteru ponúknu domácim i návštevníkom Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti a Dni Nitranov venované významným osobnostiam.

Dejiny v zážitkoch

„Slávnosti Nitra, milá Nitra majú dlhodobo jeden cieľ – adekvátnym spôsobom pripomenúť významné historické udalosti a osobnosti, ktoré sú späté s našimi dejinami. Zároveň majú popularizačný rozmer a dotyk s históriou návštevníkom sprostredkúvajú atraktívnou zážitkovou formou,“ hovorí primátor Jozef Dvonč.

„Leitmotívom nadchádzajúcich slávností je blížiace sa 1 150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré oslávime v roku 2013. Tohtoročné slávnosti Nitra, milá Nitra sa začnú Cyrilo-metodskou národnou púťou, ktorá v rámci Slovenska otvorí Cyrilo-metodský rok.“

Púť na námestí

K dominantnému motívu osláv sa podľa Dagmar Bojdovej, vedúcej odboru kultúry MsÚ, zbiehajú nitky všetkých podujatí duchovného, náučného i zábavného rázu. Slávnosti vo štvrtok 5. júla o 10. h otvorí Cyrilo-metodská národná púť, ktorá nebude na hrade ako po iné roky, ale vzhľadom na očakávaný veľký prílev pútnikov sa presunie na Svätoplukovo námestie. Svätú omšu bude celebrovať Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup – metropolita.

Spolu so začiatkom púte na námestí v bývalom novinovom stánku môžu filatelistickí nadšenci získať príležitostnú pečiatku prvého dňa Cyrilo-metodského roka – popoludní sa stánok pošty presunie do Diecézneho múzea.

„Od 13. h začína na hrade historický program. V rámci dňa otvorených dverí bezplatne sprístupnia Biskupský palác, o ktorý je každoročne neuveriteľný záujem, katedrálu, expozície v kazematách, výstavu Dejiny Nitry vo Vazulovej veži i Diecézne múzeum. O 16.30 h sa v katedrále predstaví Metropolitný vzdelávací chór pravoslávnej Cirkvi a o hodinu neskôr na hornom nádvorí slávnostne požehnajú sochu blahoslaveného Jána Pavla II.,“ hovorí Dagmar Bojdová.

„V katedrále o 17.45 h predstavia publikáciu Kolíska kresťanstva na Slovensku, Nitriansky hrad a Katedrála sv. Emeráma v premenách času. Zároveň tu otvorenia filatelistickú výstavu Prišli k nám a v Malom seminári výstavu Poštové známky Vatikánu.“

Pribinova Nitrawa

Paralelne s historickým programom sa vo štvrtok o 13. h na pódiu pred hradom začne Slavica. Medzinárodný festival slovanských folklórnych súborov prinesie do Nitry posolstvo slovanskej vzájomnosti, vystúpia na ňom súbory zo SR, ČR, Poľska, Bieloruska, Srbska a Slovinska.

Novinkou tohtoročných slávností bude historický festival Pribinova Nitrawa s podtitulom Ako sa kedysi žilo na Nitrianskom hrade a v podhradí. „Ponúkne výlet do čias starých vladykov, bojových družín, remeselníkov, kupcov a igricov. Od 13. h môžete v podhradí navštíviť dobovú krčmu, ochutnať tradičné jedlá a nápoje našich predkov, vidieť dobové tábory Nitrawanov a Vikingov či vypočuť si historickú hudbu. Nebudú chýbať historický sprievod, trh s otrokmi, v gotickej priekope komentovaná prehliadka historických kostýmov či rekonštrukcia slovanského obradu slnovratu na lúke pod morovým stĺpom,“ doplnila Bojdová.

Milovníci starých zbraní sa môžu tešiť na dobové súboje v krčme aj na štvrtý ročník tradičného turnaja o meč kráľa Svätopluka na Pribinovom námestí. Život v osade pod hradom o 21.30 h ukončí ohňová šou.

Príde aj „dívka na koštěti“

K náučným podujatiam osláv už tradične patrí medzinárodná konferencia. Archeologický ústav SAV a Ponitrianske múzeum (PM) v piatok 6. júla na 9. h pripravujú konferenciu Počiatky kresťanstva na strednom Dunaji, ktorá je určená širokej verejnosti. Popoludní o 15. h v PM otvoria výstavu replík staroslovanských šperkov s názvom Slovanské tradície v tvorbe študentov SOŠ polytechnickej v Nitre.

Svätoplukovo námestie zatiaľ oživí hudobno-zábavný program - od 14. h vystúpia Dychový orchester a mažoretky z Novej Dubnice, Trombitáši Štefánikovci, Nebeská muzika, Terchovská muzika Romana Kasáka, Alojz Mucha a zahraničné akademické folklórne súbory, ktoré hosťujú na festivale Akademická Nitra. O 20. h ich vystriedajú koncerty skupín Družina a The Back wards - najvernejšej „kópie“ The Beatles.

Program slávností bude vrcholiť v sobotu 7. júla – o 11. h Kupeckú ulicu zaplavia veterány a hudba The Original Dixiband Slovakia a The Susie Haas Band. Svätoplukovo námestie v tom istom čase ponúkne predstavenie Divadla Haaf, hudobnú skupinu Spodorecha, popoludní príde na rad Martino Hammerle – Bortolotti a slávne talianske muzikály a svetoznáme skladby v podaní Hudby Ministerstva vnútra SR.

Zmenu štýlu o 16.30 ponúkne známa ruská folková skupina Otava Yo, ktorá má počas svojho turné zastávku aj v Nitre. Po programe domácich Old School Brothers od 18.30 h vystúpia Close Harmony Friends a klavírny virtuóz Jozef Hollý. Vyznavači stredného prúdu si prídu na svoje o 21. h v Kaviarni Slávia Petra Stašáka – jeho hosťami budú Petra Černocká, Josef Laufer, Robo Kazík a ďalší interpreti.

Trogárske korzo

„Aké by to boli slávnosti bez tradičného jarmoku... Tento rok remeselníci svoje umenie predvedú v piatok aj sobotu 6. a 7. júla – stánky budú nie v parku, ale na Svätoplukovom námestí. V centre mesta to bude žiť aj zásluhou Pivných slávností a Trogárskeho korza, ktoré bude zónou tvorivosti, umenia. Pešiu oživia letné džezové terasy, výtvarné a pohybové aktivity, živé sochy a iné atrakcie. Parčík pri DAB sa stane rajom zábavy pre najmenších – ponúkne sokoliarov a poníky, maľovanie autobusu, hry, pieskovanie obrázkov, fyzikálne a chemické experimenty aj remeslá,“ uzavrela Dagmar Bojdová.

Slávnosti Nitra milá, Nitra pripravujú hlavní organizátori mesto Nitra, Nitrianske biskupstvo a NSK.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 749
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 425
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 138
  4. Ivan Veľký 900
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 662
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 587
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 486
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 460
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 392
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 345

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Guráž na cestu autom si dodali pohárikmi pred cestou

Miešať alkohol so šoférovaním nie je vôbec zodpovedné. Počas víkendu sa dvaja vodiči vybrali na cesty značne podgurážení.

Všetky správy

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Kam vyraziť