Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitra, milá Nitra – dotyk histórie a zábava súčasnosti

Tento rok sa mestské slávnosti sústredia do centra mesta. Bude tu národná púť so svätou omšou, jarmok remesiel aj pivné slávnosti.

Tento rok budú stánky nitrianskeho jarmoku na námestí. Vlani stáli v parku.(Zdroj: (ČE))

Tento rok sa mestské slávnosti sústredia do centra mesta. Bude tu národná púť so svätou omšou, jarmok remesiel aj pivné slávnosti.

NITRA. Centrum mesta ožije začiatkom júla mestskými oslavami Nitra, milá Nitra. Podujatia duchovného i spoločensko-zábavného charakteru ponúknu domácim i návštevníkom Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti a Dni Nitranov venované významným osobnostiam.

Dejiny v zážitkoch

„Slávnosti Nitra, milá Nitra majú dlhodobo jeden cieľ – adekvátnym spôsobom pripomenúť významné historické udalosti a osobnosti, ktoré sú späté s našimi dejinami. Zároveň majú popularizačný rozmer a dotyk s históriou návštevníkom sprostredkúvajú atraktívnou zážitkovou formou,“ hovorí primátor Jozef Dvonč.

„Leitmotívom nadchádzajúcich slávností je blížiace sa 1 150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré oslávime v roku 2013. Tohtoročné slávnosti Nitra, milá Nitra sa začnú Cyrilo-metodskou národnou púťou, ktorá v rámci Slovenska otvorí Cyrilo-metodský rok.“

Púť na námestí

K dominantnému motívu osláv sa podľa Dagmar Bojdovej, vedúcej odboru kultúry MsÚ, zbiehajú nitky všetkých podujatí duchovného, náučného i zábavného rázu. Slávnosti vo štvrtok 5. júla o 10. h otvorí Cyrilo-metodská národná púť, ktorá nebude na hrade ako po iné roky, ale vzhľadom na očakávaný veľký prílev pútnikov sa presunie na Svätoplukovo námestie. Svätú omšu bude celebrovať Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup – metropolita.

Spolu so začiatkom púte na námestí v bývalom novinovom stánku môžu filatelistickí nadšenci získať príležitostnú pečiatku prvého dňa Cyrilo-metodského roka – popoludní sa stánok pošty presunie do Diecézneho múzea.

„Od 13. h začína na hrade historický program. V rámci dňa otvorených dverí bezplatne sprístupnia Biskupský palác, o ktorý je každoročne neuveriteľný záujem, katedrálu, expozície v kazematách, výstavu Dejiny Nitry vo Vazulovej veži i Diecézne múzeum. O 16.30 h sa v katedrále predstaví Metropolitný vzdelávací chór pravoslávnej Cirkvi a o hodinu neskôr na hornom nádvorí slávnostne požehnajú sochu blahoslaveného Jána Pavla II.,“ hovorí Dagmar Bojdová.

„V katedrále o 17.45 h predstavia publikáciu Kolíska kresťanstva na Slovensku, Nitriansky hrad a Katedrála sv. Emeráma v premenách času. Zároveň tu otvorenia filatelistickú výstavu Prišli k nám a v Malom seminári výstavu Poštové známky Vatikánu.“

Pribinova Nitrawa

Paralelne s historickým programom sa vo štvrtok o 13. h na pódiu pred hradom začne Slavica. Medzinárodný festival slovanských folklórnych súborov prinesie do Nitry posolstvo slovanskej vzájomnosti, vystúpia na ňom súbory zo SR, ČR, Poľska, Bieloruska, Srbska a Slovinska.

Novinkou tohtoročných slávností bude historický festival Pribinova Nitrawa s podtitulom Ako sa kedysi žilo na Nitrianskom hrade a v podhradí. „Ponúkne výlet do čias starých vladykov, bojových družín, remeselníkov, kupcov a igricov. Od 13. h môžete v podhradí navštíviť dobovú krčmu, ochutnať tradičné jedlá a nápoje našich predkov, vidieť dobové tábory Nitrawanov a Vikingov či vypočuť si historickú hudbu. Nebudú chýbať historický sprievod, trh s otrokmi, v gotickej priekope komentovaná prehliadka historických kostýmov či rekonštrukcia slovanského obradu slnovratu na lúke pod morovým stĺpom,“ doplnila Bojdová.

Milovníci starých zbraní sa môžu tešiť na dobové súboje v krčme aj na štvrtý ročník tradičného turnaja o meč kráľa Svätopluka na Pribinovom námestí. Život v osade pod hradom o 21.30 h ukončí ohňová šou.

Príde aj „dívka na koštěti“

K náučným podujatiam osláv už tradične patrí medzinárodná konferencia. Archeologický ústav SAV a Ponitrianske múzeum (PM) v piatok 6. júla na 9. h pripravujú konferenciu Počiatky kresťanstva na strednom Dunaji, ktorá je určená širokej verejnosti. Popoludní o 15. h v PM otvoria výstavu replík staroslovanských šperkov s názvom Slovanské tradície v tvorbe študentov SOŠ polytechnickej v Nitre.

Svätoplukovo námestie zatiaľ oživí hudobno-zábavný program - od 14. h vystúpia Dychový orchester a mažoretky z Novej Dubnice, Trombitáši Štefánikovci, Nebeská muzika, Terchovská muzika Romana Kasáka, Alojz Mucha a zahraničné akademické folklórne súbory, ktoré hosťujú na festivale Akademická Nitra. O 20. h ich vystriedajú koncerty skupín Družina a The Back wards - najvernejšej „kópie“ The Beatles.

Program slávností bude vrcholiť v sobotu 7. júla – o 11. h Kupeckú ulicu zaplavia veterány a hudba The Original Dixiband Slovakia a The Susie Haas Band. Svätoplukovo námestie v tom istom čase ponúkne predstavenie Divadla Haaf, hudobnú skupinu Spodorecha, popoludní príde na rad Martino Hammerle – Bortolotti a slávne talianske muzikály a svetoznáme skladby v podaní Hudby Ministerstva vnútra SR.

Zmenu štýlu o 16.30 ponúkne známa ruská folková skupina Otava Yo, ktorá má počas svojho turné zastávku aj v Nitre. Po programe domácich Old School Brothers od 18.30 h vystúpia Close Harmony Friends a klavírny virtuóz Jozef Hollý. Vyznavači stredného prúdu si prídu na svoje o 21. h v Kaviarni Slávia Petra Stašáka – jeho hosťami budú Petra Černocká, Josef Laufer, Robo Kazík a ďalší interpreti.

Trogárske korzo

„Aké by to boli slávnosti bez tradičného jarmoku... Tento rok remeselníci svoje umenie predvedú v piatok aj sobotu 6. a 7. júla – stánky budú nie v parku, ale na Svätoplukovom námestí. V centre mesta to bude žiť aj zásluhou Pivných slávností a Trogárskeho korza, ktoré bude zónou tvorivosti, umenia. Pešiu oživia letné džezové terasy, výtvarné a pohybové aktivity, živé sochy a iné atrakcie. Parčík pri DAB sa stane rajom zábavy pre najmenších – ponúkne sokoliarov a poníky, maľovanie autobusu, hry, pieskovanie obrázkov, fyzikálne a chemické experimenty aj remeslá,“ uzavrela Dagmar Bojdová.

Slávnosti Nitra milá, Nitra pripravujú hlavní organizátori mesto Nitra, Nitrianske biskupstvo a NSK.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť