Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Po meste budú asi jazdiť menšie autobusy. Spoj 23 skončí

Šéf komisie hovorí, že niektoré linky previezli od štartu do cieľa päť ľudí.

Mestská doprava musí šetriť, dôsledkom budú menšie autobusy. Na snímke je autobusová stanica v Zlatých Moravciach.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. O polovicu menšie autobusy budú možno onedlho realitou v Zlatých Moravciach. Komisia dopravy navrhla mestu, aby od dopravcu požadoval takéto autobusy miesto klasických. Dôvodom je snaha šetriť peniaze, keďže mesto podľa šéfa komisie dopravy Ľudovíta Chládeka má dopravcovi platiť o 8-tisíc eur viac ako doteraz.

„Rozhodli sme sa prehodnotiť príčiny zvýšenia nákladov. Zistili sme, že niektoré spoje sú minimálne obsadené a za najvhodnejšie riešenie preto považujeme zmeniť kapacitu autobusov. Zlaté Moravce sú malým mestom, úplne nám budú postačovať nízkokapacitné autobusy, ktoré odvezú asi dvadsať ľudí,“ povedal Chládek. To je asi o polovicu menej ako by dokázali previezť súčasné spoje.

Komisia tento návrh, od ktorého si sľubuje ušetrenie zhruba 5-tisíc eur, posunula mestu, ktoré s dopravcom podpisuje dodatky k zmluve.

Samospráva zareagovala, že autobus s nižšou kapacitou podporuje. „Je aj pravdou, že na pohonné hmoty sa ušetrí ročne viac, ale na druhej strane zvýši sa položka v odpisoch, ktorá momentálne predstavuje mesačne okolo 1 040 eur a pri obstaraní nového autobusu s nižšou kapacitou miest by sa mesačne zvýšila o nejakých 500 – 600 eur. Ročne by sa tak ušetrené financie za naftu prakticky rovnali navýšeniu odpisovej položky,“ upozornil primátor Peter Lednár. Mesto preto dopravcu požiadalo aj o iné riešenie ako nákup nového autobusu.

Podľa Chládeka dnes fungujú linky, na ktorých sa od štartu do cieľa odvezie päť ľudí. „Také spoje sú jednoznačne nerentabilné,“ povedal. Mesto s dopravcom teraz analyzujú cenník cestovného, cestovný poriadok, trasovanie aj grafikon. Prvé zmeny nastanú od júla: na spojoch číslo 3 a 9 zrušia niektoré zástavky, spoj číslo 17 bude premávať v nedeľu a vo sviatok a spoj číslo 23 sa úplne zruší.

„Vykonali sme kontrolu nákladov a dovyúčtovania, doplatenia výkonov za dopravu vo verejnom záujme. Táto čiastka činí 36 923 eur, čiže toto bude doplatok mesta,“ dodal primátor.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť