Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zachraňujú park aj obrovský Masarykov bazén. Zadarmo

Bazén uprostred rozsiahleho parku kedysi nebol pre každého. Park bol uzavretý a dnu smeli len páni.

Dobrovoľníci čistia pánsky bazén, ktorý sa skrýva medzi stromami v topoľčianskom parku.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

TOPOĽČIANKY. Partia nadšencov zachraňuje vzácny anglický park okolo zámku, ktorý bol desaťročia letným sídlom československých prezidentov. Stretávajú sa pravidelne a v rozsiahlom, takmer 31-hektárovom parku robia všetky práce zadarmo a počas svojho voľna.

Väčšina dobrovoľníkov je miestnych. Hovoria, že si pamätajú aj lepšie časy parku a chceli by mu prinavrátiť jeho niekdajší vzhľad.

Stromy dala posadiť Biela pani

Zámocký park pochádza zo 16. až 17. storočia, najväčšiu časť vysadil rod Keglevičovcov. Prvé stromy v ňom ale dala posadiť Alžbeta Rákociová, ktorú ľudia skôr poznajú ako Bielu pani, čo straší na zámku. Hovorí sa, že duch jemnej grófkinej dcéry zámok nikdy neopustil a zdržiava sa hlavne v okolí zámockej kaplnky.

V parku sa nachádza vyše dvesto druhov drevín, mnohé z nich sú veľmi vzácne. Väčšina stromov má okolo sto rokov, no nájdu sa tu aj také, čo sú staré 200 až 250 rokov. K najvzácnejším patrí sofora japonská v centrálnej časti parku, či sekvojovec mamutí a dub letný stĺpovitý, ktoré rastú kúsok od zámku.

Základná záchrana stromu vyjde na 3 500 eur

Sekvojovec ohradili, aby ho neničili turisti. Patrí k najhrubším stromom v parku, no nie k najvyšším – pred troma desaťročiami ho zasiahol blesk a značnú časť jeho výšky ubral.

Milovníci parku sa snažia zachrániť aj tieto stromy, hoci je to náročné. „Robia nám cenové ponuky, podľa nich sa rozhodneme. Základné ošetrenie jedného stromu stojí okolo 3 500 eur. Je to také drahé, lebo sa pri tom používajú horolezecké techniky, okolo koruny sa dávajú špeciálne lanká, aby sa nerozchádzala a do dutín idú ochranné nátery,“ hovorí Miloš Kunský, vedúci strediska služieb z Lesov SR, Odštepný závod Topoľčianky.

Zámocký park v Topoľčiankach zachraňujú dôchodcovia aj mladšie ročníky.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Chcú park taký, aký bol kedysi

Park, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, zatiaľ dávajú len svojimi silami do poriadku dobrovoľníci. Vytvorili si na to občianske združenie Park Topoľčianky. Okrem jeho členov pomáhajú na brigádach aj zamestnanci štátnych lesov.

Nadšenci park čistia a odstraňujú z neho náletové dreviny. Doteraz upravili asi desať hektárov, teda tretinu parku. Prečo to robia?

„V 90. rokoch dostal park nejaké dotácie, asi 900-tisíc korún v starej mene. Potom to začalo upadať, neboli na nič peniaze a park pustol. A viete, my sme tu domáci, v parku sme vyrastali, pamätáme si inú dobu parku aj jeho krásu. Chceli by sme to ako-tak navrátiť,“ povedal Miloš Kunský.

Miloš Kunský je domáci a pamätá si krajšie časy anglického parku.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Bazén uprostred lesa

Záchrancovia parku sa naposledy venovali rozsiahlemu kúpalisku. Kamenný bazén medzi stromami prekvapí, na tomto meste by ho čakal málokto. Miestni vravia, že pred pár desaťročiami jeho okolie nebolo zarastené ako dnes. Pri kúpalisku bola čistinka, na ktorej sa slnila smotánka.

Kúpalisko postavili Keglevičovci v rokoch 1840 až 1860. Masívny bazén je nielen veľký, ale aj hlboký. Jeho hĺbka dosahuje bezmála štyri metre. V časoch, kedy do parku nemal prístup každý, sa tu kúpala šľachta. Bazén v prírode si obľúbil aj prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ktorý v rokoch 1923 až 1935 trávil každé leto v topoľčianskom zámku.

„Prezident sem často chodil, mával tu aj recepcie. V bazéne sa kúpal so svojimi vnúčatami,“ povedal Pavol Bobok, zakladateľ združenia Park Topoľčianky.

Rozsiahly bazén s hĺbkou zrhuba štyri metre. Kúpal sa v ňom aj Masaryk s vnúčatmi.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Pamätníci: Tu sme sa ako chlapci kúpali

Voda do bazéna pritekala z 2,5-kilometrového unikátneho vodného systému, v ktorom voda tečie podzemím aj povrchom. Podzemnú časť, ktorá napĺňa vodou aj dve jazierka, dobrovoľníci pod dohľadom pamiatkarov sfunkčnili.

V Topoľčiankach sa nájdu miestni, ktorí si plnú krásu starého kúpaliska do detailov pamätajú.

„Tu som sa naučil plávať. Chodievali sme sa sem ako chlapci kúpať, vtedy ani plavky neboli, len červené trenírky sme mávali, tie sme po kúpaní sušili na stromoch. Vtedy sa príroda nedevastovala, správali sme sa tu všetci chlapci ako v parku,“ hovorí sedemdesiatročný Jozef Lukáč, ktorý teraz pomáha pri obnove lokality. „S deťmi sme sem chodili každú nedeľu na prechádzku a videli sme, ako to postupne pustne. Je načase, že sa s tým začína niečo robiť a keď sily vládzu, prečo sa nepridať? Dobre mi padne, keď ľudia, čo sem prídu povedia, že to tu dobre vyzerá,“ hovorí pán Lukáč.

Jozef Lukáč čistí zadarmo park aj bazén, lebo má dobrý pocit, keď návštevníci pochvália výzor parku.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Bazén nefunguje už približne štyridsať rokov. Za ten čas na čistinke vyrástli stromy, ktoré ho dokonale zakrývajú. Aj keď bolo miesto odhalené, voda v obrovskom bazéne bývala studená. Výhodou zámockého bazénu tak bolo okrem iného aj to, že sa v ňom netvorilo veľa baktérií.

ico

Noc s pannami

Na mieste, kde dnes stojí obrovský a hlboký bazén, stál kedysi takzvaný Žltý pavilón. Bolo to v období pred založením parku. V pavilóne vykonávali zámockí páni svoje právo prvej noci. O panenstvo na tomto mieste prichádzali miestne dievčatá.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť