Čierne Kľačany pokorili okresné hviezdy

Futbalisti Čiernych Kľačian si v sobotu zmerali sily s výberom futbalistov okresu Zlaté Moravce.

Víťaz II. C triedy oslavoval postup do najvyššej oblastnej súťaže hostením 10. ročníka okresného zápasu hviezd. Rozvoniaval guláš, čapovalo sa pivo, nechýbala dobrá hudba a každý netrpezlivo čakal na úvodný hvizd exhibície.

Ešte predtým však podpredseda Oblastného futbalového zväzu (ObFZ) v Nitre Štefan Korman odovzdal v spolupráci s predsedom ŠTK Tiborom Révayom a členom Rady ObFZ Ondrejom Kozolkom víťazný pohár domácim futbalistom. Potom sa už mohol začať vrchol sobotňajších športových osláv v Čiernych Kľačanoch.

Hneď od začiatku zápasu ukazovali domáci, že ich nemožno podceňovať a o tom, že to nebudú mať ľahké, sa hráči výberu presvedčili už v 8. min., kedy sa domáci ujali vedenia Antalíkovým gólom. Odpoveď výberu na seba ale nenechala dlho čakať. V 22. min. vyrobili Kľačany malú domov a výber zahrával nepriamy kop z vnútra pokutového územia. Po priťuknutí obstrelil múr D. Drienovský a vyrovnal. Ani nie o dve minúty sa skóre menilo opäť, keď nadšenie hostí schladil Šútor - 2:1. Zaskočená futbalová elita okresu sa ťažko presadzovala proti dobre organizovanej obrane Kľačian. Tie navyše vyrážali do brejkov a do prestávky prekvapujúco pridali ešte dva góly. O oba sa postaral Antalík, ktorý si tak pripísal hetrik.

Po zmene strán sa ale obraz hry zmenil. Hralo sa prakticky na polovici domácich, iba sporadicky sa niečo dialo aj pred bránou výberu. Z jasnej územnej prevahy nakoniec hostia vyťažili druhý Magušinov gól a o pár minút Kliman znižoval z uhla hlavou na rozdiel jedného gólu. Práve keď sa hostia chystali na záverečný tlak, upokojil domácich piatym gólom G. Cigáň po peknej prihrávke Antalíka. Do konca zápasu sa už potom skóre nemenilo, Čierne Kľačany po kvalitnom výkone porazili výber Zlatomoravského okresu 5:3 a vyslali jasný signál budúcim súperom v I. triede, že s nimi treba počítať.

Fakty zo zápasu
Čierne Kľačany - Výber okresu Zlaté Moravce 5:3 (4:1). Góly: 8., 34. a 42. M. Antalík, 24. A. Šútor, 76. G. Cigáň - 22. D. Drienovský, 55. M. Magušin, 73. Ľ. Kliman.

Č. KĽAČANY: M. Chren, J. Švec, J. Šabík, D. Roman, M. Meňhert, L. Švec, A. Šútor, M. Antalík, P. Švec, M. Švec, M. Cigáň, L. Jobko, M. Gajdoš, G. Cigáň, J. Drobný, M. Horný. Tréner Ján Mihálka.

VÝBER: S. Laktiš (Machulince), P. Valent (Sľažany), T. Miškov, M. Jakab (Žitavany), M. Solčiansky (Nevidzany), M. Beňuš (Topoľčianky), S. Babocký (Beladice), J. Marták (Žitavany), P. Jenis (Skýcov), J. Valent, M. Mišuta (Sľažany), Ľ. Kliman (Č. Hrádok), D. Drienovský (Žitavany), M. Komžík (Beladice), J. Kurňava (Č. Hrádok), M. Magušin (J. Kostoľany). Tréneri M. Lukáč (Žitavany), J. Kocian (Sľažany), manažér M. Urban (Žitavany).
R Štrpková, Vajzer a Joniak, 400 divákov.

Povedali na margo

Ján Mihálka, tréner Čiernych Kľačian: „Ja som nadmieru spokojný. Hlavne prvý polčas hralo mužstvo veľmi dobre a bolo to naozaj v poriadku. Zabrali naše opory a dali sme pekné štyri góly. Po prestávke už bolo vidieť, že kondične sme odchádzali a súper trochu pridal. Možno sme sa trochu uspokojili s trojgólovým vedením, skôr si ale myslím, že to bolo naším prestriedaním. Šancu dostali aj ostatní chalani z lavičky, ktorí nehrávajú tak často. Napríklad v druhom polčase sme mali v bráne dorastenca. Je to pre všetkých dobrá skúsenosť. Zápas splnil svoju úlohu. Diváci videli dobrý futbal z našej, ale aj súperovej strany.“

Miloš Lukáč, tréner výberu: „Bol to pekný futbalový sviatok. Hral sa atraktívny futbal s pomerne veľa gólmi, takže diváci si prišli na svoje. Domáci nás milo prekvapili kvalitou svojej hry, rýchlym prechodom do útoku. Padli veľmi pekné góly, takže v tomto smere je spokojnosť. Samozrejme, trochu nás mrzí prehra, ale o to vlastne nešlo. Neprišli sme sem brániť, chceli sme ukázať pekný atraktívny futbal, prišli sme si zahrať a zvíťazil futbal.“

Ján Kocian, tréner výberu: „Čierne Kľačany nás naozaj na začiatku prekvapili. Majú veľmi dobré mužstvo. Myslím si, že v prvej triede vôbec nebudú iba do počtu. Ak budú podávať také výkony, ako predviedli dnes, určite budú oživením.“

Ľubomír Antal, tajomník Č. Kľačian: „Samozrejme, sme radi, že sme vyhrali. S týmto môžeme byť len spokojní. Nebolo to však to podstatné. V prvom rade išlo o futbal a ten, ako videli aj diváci a fanúšikovia, bol naozaj kvalitný. Pravdupovediac, nečakali sme, že do polčasu budeme mať náskok troch gólov. Pripravovali sme sa na ťažší súboj. V druhom polčase ale výber ukázal svoju kvalitu a skúsenosti, nám už dochádzali sily. Tešíme sa z vynikajúcej atmosféry a príjemného sprievodného programu.“

Juraj Šabík, kapitán Č. Kľačian: „Vedeli sme, že príde kvalitný súper. Preto sme sa zamerali v prvom rade na obranu, aby sme dostali čo najmenej gólov. Hrali sme na brejky, to nám v prvom polčase aj vychádzalo a dali sme góly. V druhom polčase prišlo u nás k viacerým striedaniam. Výber mal väčšiu kvalitu na jednotlivých postoch. Prejavilo sa to napokon aj na našom výkone, na našej kondícii. Čaká nás teraz I. trieda. Do súťaže ideme skromne, žiadne veľké ambície nemáme. Ideme tam s pokorou a úspech pre nás bude, ak sa v súťaži udržíme. Náš úspech venujeme zosnulému trénerovi Petrovi Páleníkovi.“

ico

Oslavy sa miešali s tragédiou

V Čiernych Kľačanoch nevyháňajú deti z ihriska, poctivý futbal stavajú na svojich hráčoch.

Sobotňajší zápas proti okresnému výberu (5:3) urobil bodku za vydarenou sezónou. Domáci nemali pred „hviezdami“ žiaden rešpekt, súpera rozmetali už v prvom polčase.

Futbal zapustil v Čiernych Kľačanoch dobré korene, tradíciu aj bohatú históriu zvýrazňujú fotografie na stenách, návrat do elitnej spoločnosti je už ale dielom novej generácie chlapcov.

Marián Švec patrí medzi domáce ikony, prstom hrdo ukazuje na zarámovanú fotku mužstva, ktoré sa tešilo pred desiatimi rokmi ešte z historického postupu do V. ligy. Za dnešné „áčko“ hrajú z tej partie už len dvaja - menovci Miro a Peter Švecovci, z Ľubomíra Antala je duša klubu, tajomník na pohľadanie.

Na I. triedu sa v Čiernych Kľačanoch tešia, starosta Milan Švec ale prízvukuje, že za futbal tu platiť nikoho nebudú. „Obec je najväčším sponzorom klubu, okrem energií, dopravy a rozhodcov prispievame aj na technické zabezpečenie a na našich chlapcov sme veľmi pyšní,“ hovorí starosta na rovinu. Paradoxne, mužstvu zloženému z domácich hráčov šéfuje ako kapitán legionár z Červeného Hrádku... „Hrám tu už od žiakov a som veľmi rád, že môžem byť súčasťou tejto partie,“ hovorí Juraj Šabík hrdo.

Prezident klubu Vladimír Hrozienčík vypomáha aj v bráne, do druhého polčasu pustil dorastenca Jakuba Drobného. „Hľadám za seba náhradu, už stačilo,“ smeje sa brankár-prezident, v malom klube sa nikto nehrá na primadonu. Hviezdou bol nakoniec trojgólový strelec Marek Antalík. Chladnokrvnosť, s akou zakončoval svoje výpady, bola obdivuhodná, rovnako ako prihrávka na piaty domáci gól.

Hviezdne popoludnie malo jeden veľký bôľ, minútou ticha sa domáci lúčili s 35-ročným Richardom Kecskésom. Na pohrebe mu plakala celá dedina, aj preto sa omeškal úvodný výkop. Čakalo sa na chlapov, ktorí boli povedať posledné zbohom kamarátovi.