Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitransky študent A. Žember zvíťazil v literárnej súťaži Hodžov novinový článok

Organizátori udelili päť čestných uznaní a ocenili aj dve súťažiace v kategórii zahraničných Slovákov.

Organizátori udelili päť čestných uznaní a ocenili aj dve súťažiace v kategórii zahraničných Slovákov.

NITRA. Absolútnym víťazom 5. ročníka súťaže Hodžov novinový článok sa stal Adam Žember zo Základnej školy (ZŠ) Topoľová v Nitre. Na dnešnom slávnostnom vyhodnotení v Pálfiho paláci na Zámockej ulici v Bratislave bola pred zaplnenou sálou prečítaná jeho literárna práca Ako môže dať človek svojej existencii zmysel.

Porota určila na dve druhé miesta Tomáša Belobrada (Gymnázium Janka Jesenského Bánovce nad Bebravou) a Martina Danča (Gymnázium Mateja Bela Zvolen). Za tretie miesto si prevzal vecnú cenu s darčekovou poukážkou Samuel Zeman (ZŠ Dr. Milana Hodžu s materskou školou Bratislava), pričom v zlatom pásme bolo ďalších päť študentov. V striebornom pásme sa tešilo z úspechu deväť a v bronzovom pásme 11 súťažiacich zo slovenských škôl.

Celkove sa súťaže zúčastnilo 127 študentov, z toho prvýkrát bolo šesť zo zahraničia (Rumunsko a Chorvátsko). Po vyhodnotení súťažiaci absolvovali prehliadku mesta vláčikom Prešporáčikom.

Súťaž Dni Milana Hodžu sa realizuje v rámci širšieho vzdelávacieho, kultúrneho a vedeckého podujatia pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica. Je určená pre žiakov základných a stredných škôl vo veku 13 až 15 rokov, so zámerom dať mladým ľuďom možnosť zamyslieť sa nad všeľudskými hodnotami, akými je sloboda, tolerancia, vlastenectvo či zmysel života.

"Vyťahujeme do povedomia mládeže osobnosti slovenského národa a ich myšlienky. Tie sa snažíme vytypovať tak, aby učitelia aj rodičia mohli viesť s deťmi rozhovory na kľúčové témy života," zdôvodnila pre TASR hlavná organizátorka podujatia Etela Hessová, riaditeľka ZŠ Dr. Milana Hodžu s materskou školou v Bratislave.

Po prvom ročníku s témou politika Hodžu Ako sa z človeka stáva vlastenec, boli v ďalších témy iných osobností básnika Milana Rúfusa Ako sa v človeku rodí sloboda, esejistu Alexandra Matušku Ako sa formuje skutočná osobnosť, prozaika Ladislava Ťažkého Ako sa v človeku nestráca človek. Tohtoročná téma Ako môže dať človek svojej existencii zmysel je podľa hudobníka Jána Berkyho Mrenicu staršieho. Ten z veľmi skromných pomerov vyrástol na virtuóza, ktorý z husľami preslávil Slovensko v 52 krajinách sveta.

"Inšpirovali sme sa Mrenicovou myšlienkou Do Európy sme si naše kultúrne dedičstvo priniesli ako nevesta veno a nesmieme ho stratiť v konzumnom spôsobe života. Na súťaži vidieť, že žiadna téma pre študentov nie je ťažká. Aj teraz preukázali vysokú zrelosť," konštatovala Hessová.

Okrem uvedenej školy sa na podujatí tradične podieľa Národné osvetové centrum, Ústav politických vied Slovenskej akadémie vied a rodina Dr. M. Hodžu. Viacerí z nich boli prítomní, aj Hodžov vnuk John Palko, ktorý prišiel z USA s rodinami svojich dvoch dcér. Z každého ročníka súťaže je vydaný zborník ocenených prác. Tohtoročný má vyše 60 strán.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť