Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Režisér Kolapsu duše stvárnil hlavnú postavu

Film je súčasťou diplomovej práce jeho tvorcu Romana Hatalu.

(Zdroj: ARCHÍV RH)

Film je súčasťou diplomovej práce jeho tvorcu Romana Hatalu.

ŠAĽA. Tridsiatnika Kamila zunoval stereotypný život a rozhodol sa ho radikálne zmeniť. Začal si užívať, podľahol alkoholu, automatom, dievčatám. Pre bohémsky život sa mu rozpadla rodina a končí ako bezdomovec.
Filmovú prvotinu Kolaps duše Šaľan Roman Hačo Hatala predstaví aj na filmovom festivale v Piešťanoch.

Úspešný na festivale

Šaľa má veľmi silnú a talentovanú umeleckú základňu. Patrí do nej aj neprofesionálny herec Divadla ŠOK Roman Hatala, ktorý sa rozhodol na chvíľu vymeniť „dosky za pľac“. Natočil film zasadený do súčasnosti, ktorého dej sa odohráva v Šali. Film je súčasťou jeho diplomovej práce na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, kde študuje masmediálnu komunikáciu.

„Mojím školiteľom je Vladimír Štric, slovenský režisér, ktorý mi pomohol s dramaturgiou, rozoberal som s ním celú koncepciu,“ hovorí Roman Hatala. Scenár k filmu začal písať minulý rok vo februári, v auguste už natáčal.

Odvtedy, čo film uzrel svetlo sveta, putuje po filmových prehliadkach. Na jednej z nich nazvanej Cineama obsadil druhé miesto v kategórii hraných filmov. Kolaps duše predstaví jeho autor aj na septembrovom medzinárodnom filmovom festivale v Piešťanoch Cinematik 2012. „Niektoré veci spomaľovali dej, respektíve boli zbytočné, preto som pôvodnú verziu stiahol a po úprave má film 53 minút,“ vraví Hatala.

Okrem toho, že film režíroval, produkčne ho zastrešoval, stvárnil v ňom aj hlavnú rolu. Táto trojkombinácia bola podľa jeho slov na roztrhanie.

„Keď ste na pľaci ako režisér aj producent, je to podľa mňa „dokonalá schíza", lebo ako producent strážite peniaze, ponáhľate sa a stále niečo naháňate, a na druhej strane ako režisér, tvorca, umelec, ktorý potrebuje mať ten záber čo najdokonalejší a tomu prispôsobuje aj scény a výpravu. Ešte k tomu si odbehnete pred kameru, takže mal som niekedy sám problém sa vyrovnať, čo vlastne chcem a kto som. Druhýkrát to už nespravím, hoci to bola pre mňa veľká skúsenosť.“

Európska kinematografia

Zaujímavosťou na filme je okrem iného aj to, že počas neho nie je hlavnej postave vidieť do tváre. Režijný experiment s odstupom času hodnotí Roman ako úspešný vďaka kladným ohlasom divákov.

„Hlavný predstaviteľ je kamerovaný po celý čas z takých uhlov, aby mu nebolo vidieť do tváre, maximálne je mu vidieť ústa, je zboku, zozadu, tvár si odhalí až na konci. Má to svoj dôvod a divák na konci pochopí prečo,“ vraví režisér filmu, na ktorého konci nečakajte happyend. Smutný záver si zvolil Roman preto, že je mu bližšia európska kinematografia ako americká.

„Kamil pri konci ľutuje to, čo urobil a chce sa vrátiť naspäť k manželke a k životu, ktorý viedol predtým, ale ako príbeh ukáže, cesty späť niet. Zdalo by sa mi smiešne ukončiť to nejakým šťastným koncom, už samotný názov napovedá, že je to o kolapse duše hlavného predstaviteľa.“

Scenár písaný na mieru

Vo filme hrajú väčšinou šalianski herci z Divadla ŠOK a Materinky, ktorých členom je aj Roman Hatala. Keďže hercov, ako vraví, veľmi dobre pozná, už pri písaní scenára vedel, kto čo bude hrať. A že bol scenár písaný na mieru, o to ľahšie sa mu vraj pri natáčaní s hercami pracovalo. Do postáv tiež obsadil Erika Peťovského z Novej scény a Mariána Labudu ml.

„Scénu, v ktorej sa hlavný predstaviteľ dostáva medzi bezdomovcov, som natáčal priamo v bezdomoveckom hniezde Karola a Jana pri Váhu. Keď sme tam dobehli s celým štábom aj s hercami, strašne to tam zapáchalo a viacerí s tým mali problémy. Boli šokovaní, kam som ich dotiahol, niektorí herci mali tenisky od výkalov. Ale aj takéto veci prináša so sebou natáčanie,“ dodáva s úsmevom Roman Hatala, ktorý už v hlave nosí scenár k ďalšiemu filmu. Detaily k nemu však prezradiť zatiaľ nechcel.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť