Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Euphoria shop v Šali, ktorý predával dizajnérske drogy polícia zatvorila

Vyšetrovanie stále prebieha, polícia zhromažďuje dôkazy a vypočúva aj predavačov.

(Zdroj: (LAZ))

Vyšetrovanie stále prebieha, polícia zhromažďuje dôkazy a vypočúva aj predavačov.

ŠAĽA. Nitrianski policajti v spolupráci s colníkmi minulý týždeň rozložili sieť Euphoria shopov, ktoré predávali tak-zvané dizajnérske drogy. Vo veci boli obvinení dvaja muži. Hrozí im 10 až 15 rokov väzenia.

Predávali soľ vo forme tabletky

Euforické obchody ponúkali kúpeľové soli a aromatické bylinky ako suveníry. Ukázalo sa však, že ide o pseudodrogy zamaskované ako darčekové predmety. Klienti výrobky konzumovali, napriek tomu, že informácia na obaloch to zakazovala. Už však pri predaji predavači zákazníkovi vysvetľovali spôsob konzumácie predávanej látky.
V šalianskom „euforickom kamennom obchode“ predavač odporučil soľ do kúpeľa šnupať alebo pridať do čaju či pohára s vodou. Soľ mala formu tabletky, ktorá sa ani po desiatich minútach neroztopila. Vo viacerých prípadoch požitie týchto látok vyvolalo halucinácie a euforické stavy ako pri požití napríklad kokaínu alebo pervitínu. O svoje „zážitky“ sa podelili niektorí aj na známej sociálnej sieti.

Syntetické drogy podľa polície dovážal 38-ročný Poliak Adian Rb. pravdepodobne z Poľska. Spolu s 30-ročným Marekom A. z Martina prevádzkovali sieť predajní po celom Slovensku najprv pod názvom Crazy shopy. Tie sa neskôr pretransformovali na Euphoria shopy, po novom už v Nitre a Martine figuroval aj názov Hypnoticum.
Konateľmi spoločností boli bezdomovci, jedným z nich Ľubomír B. zo Žiliny. Za túto „službu“ od skutočných zakladateľov sietí dostával podľa polície 70 eur mesačne.

„Pracovníčky obchodov zarábali 320 až 350 eur mesačne. Najväčšiu tržbu mali nitrianske predajne, 12 až 15-tisíc eur mesačne. Náklady na prevádzku boli 4-tisíc eur mesačne,“ povedal nitriansky krajský policajný riaditeľ Pavol Šrámek.

Bez povolení

Euphoria shop na Dlhoveskej ulici vo Veči vyrástol podľa miestnych zo dňa na deň. Začiatkom roka sme zistili, že prevádzku otvoril majiteľ bez potrebných povolení. Nemal pečiatku z hygieny, radnici neohlásil otváracie hodiny. Tá napokon odstúpila podnet aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu v Nitre.

Hoci zatvorenie predajne požadovali aj mnohí Šaľania, situáciu komplikovala legislatíva. Výrobcovia totiž v produktoch využívajú také látky, ktoré nie sú zapísané v zozname zakázaných látok. Kým sa do neho dostanú, výrobcovia pôvodné látky nahradia inými a kolobeh pokračuje.
Z policajnej expertízy sa však preukázala u viacerých vzoriek prítomnosť psycho-tropných látok pipradolu a pyrovalerónu.

„S colným Kriminálnym úradom finančnej správy SR, oddelenie západ, pracovisko Nitra, sme minulú stredu vstúpili do Euphoria shopov v Nitrianskom kraji a predajne Hypnoticum, zároveň pracovníci colného úradu urobili akciu v predajniach v Žiline, Banskej Bystrici, Nitre, Trnave, Prešove, Šali-Veči a Martine. Urobili kontrolu látok, z ktorej sa ukázalo, že prevádzkovatelia nemajú príslušné povolenia na obchodovanie s nimi,“ povedal Miroslav Ďuráček, riaditeľ odboru kriminálnej polície v Nitre.

Dodal, že potom, čo zadržali organizátorov, vykonali domové prehliadky. V prenajatom byte Poliaka našli vyše 15-tisíc kusov vrecúšok s podozrivými látkami v hodnote najmenej 53-tisíc eur a ďalšie predmety súvisiace s vážením a balením tovaru. „Voči Adianovi Rb. a Marekovi A. bolo vznesené obvinenie pre obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi a tiež obvinenie za prečin ohrozovania zdravia závadnými potravinami a inými predmetmi. Hrozí im za to až 15-ročné väzenie,“ dodal Ďuráček.

Vyšetrovanie podľa jeho slov stále prebieha, polícia zhromažďuje dôkazy a vypočúva aj predavačov. Ak sa totiž preukáže, že vedeli o tom, aké látky predávajú, polícia pravdepodobne obviní aj ich.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť