Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Podľa poslankyne sú za podozrivými tendrami v NSK politické obchody

Súťažné podmienky na výstavbu nového sídla NSK boli vraj také komplikované, že z nich bolo zrejmé, že sú ušité na mieru jedného zoskupenia.

NITRA. Kauza zmanipulovaných verejných obstarávaní v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) má korene v politických obchodoch. Myslí si to krajská poslankyňa Ľubica Burdová. Polícia za machinácie pri tendroch súvisiacich so stavbou nového sídla pre NSK obvinila okrem štyroch podnikateľov aj podpredsedu NSK Vladislava B., riaditeľa Úradu NSK Petra N. a úradníčku Gabrielu Š. Ako dnes Burdová zdôraznila, funkcionári NSK mohli byť do kauzy iba zatiahnutí.

"Oni sú stíhaní a skutoční aktéri sedia niekde inde. Nech už niekto naberie odvahu a povie, ako sa nakladá s verejnými zdrojmi. Súťažné podmienky na výstavbu nového sídla NSK boli také komplikované, že z nich bolo zrejmé, že sú ušité na mieru jedného zoskupenia. Tu mohol uspieť iba ten, kto sa podieľal aj na príprave súťaže. A za to sú stíhaní ľudia, ktorí v celom prípade nenesú ani zďaleka takú vinu, ako hlavní aktéri v pozadí," vyhlásila Burdová počas dnešného odvolávania obvineného podpredsedu Vladislava B.

Konkrétne informácie o údajných aktéroch, ktorí mali stáť v pozadí zmanipulovaných tendrov, Burdová nemá. "Keby som mala jasné dôkazy, tak som už pred vyšetrovateľom, ale nehrajme sa tu na slepú babu a nehovorme si, že je tu všetko v poriadku. Je to proste politický obchod, všetko je politický obchod. Ja schválim tebe, ty schváliš mne. Ako sa dá dodržovať zákon o verejnom obstarávaní, v prípade, že si rozdelíme investície podľa politických subjektov? Ako môže potom prebehnúť reálne verejné obstarávanie? Áno, tu nejaká úradnícka hlava padla. Ja si osobne myslím, že pani, ktorá robila verejné obstarávanie, je veľmi slušný človek a skutočne si takéto čosi nezaslúžila, ale tento systém tu takto funguje," zdôraznila.

Predseda NSK Milan Belica sa počas dnešného odvolávania obvineného Vladislava B. nechcel ku kauze vyjadrovať. Toto nie je normálne a nerobí to dobré meno kraju, ale ja nechcem nejakými vyjadreniami do prípadu zasahovať, uviedol.

Po odvolanom Vladislavovi B. sa novým podpredsedom NSK stal Juraj Horváth zo strany Smer-SD. Kraj tak má opäť troch podpredsedov, okrem novozvoleného Horvátha je to Ladislav Kollár z SDKÚ-DS a Ladislav Marenčák z KDH. Podľa niektorých poslancov bola voľba nového zástupcu predsedu NSK zbytočná."Nemali by sme voliť znovu tretieho podpredsedu, zvlášť ak je nominantom strany Smer-SD, s ktorou sa spája aj kauza zmanipulovaných tendrov. Stačia nám aj dvaja podpredsedovia," vyhlásil krajský poslanec Béla Halász z SMK.

Podľa Burodvej sú traja podpredsedovia pre kraj zbytoční. Zvlášť keď nemajú prakticky žiadne kompetencie a sú iba komparzistami. "V súčasnosti, keď celý svet rieši ekonomickú krízu, my máme troch podpredsedov samosprávneho kraja, čo nie sú malé peniaze. Každý berie polovicu z predsedovho platu, myslím si, že je to úplne zbytočné," dodala Burdová, ktorá pred časom tiež zastávala funkciu podpredsedu kraja.

Nový zástupca predsedu NSK Horváth s jej slovami nesúhlasí. Každý z troch podpredsedov má určité kompetencie, ktoré mu pán predseda určil. "Predpokladám, že kontinuálne aj ja dostanem určité kompetencie a zodpovednosť aj pred zastupiteľstvom, aj pred predsedom NSK," skonštatoval.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť