Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Rýchlocesta: hluk už zmerali, nové steny nepostavia

Na niekoľkých miestach bola prípustná hladina hluku prekročená. Podľa ministerstva to však nespôsobili autá na R1, ale doprava na priľahlých komunikáciách.

Rýchlostná cesta R1.(Zdroj: TASR)
NITRA. Ďalšie protihlukové steny pri novej rýchloceste nepribudnú. K takémuto záveru dospelo ministerstvo dopravy, keď vyhodnotilo nové merania hluku, ktoré zabezpečila spoločnosť Granvia.
Asi kilometer dlhá protihluková stena však vyrastie neďaleko Lehoty. Lemovať bude starú rýchlocestu, ktorá je v správe Národnej diaľničnej spoločnosti.

Zmeny neplánujú

Na hluk z novej rýchlocesty sa sťažujú ľudia z viacerých lokalít Nitry. Mesto sa preto ešte vlani obrátilo na ministerstvo dopravy a žiadalo prehodnotiť hlukovú štúdiu.
Ministerstvo čakalo na výsledky nových meraní hluku. Granvia Construction (zhotoviteľ stavby) ich pôvodne avizovala na jeseň minulého roka. Potom oznámila aprílový termín.
„Nové merania hlučnosti boli vykonané na jar na celom úseku R1 Nitra - Tekovské Nemce ako podklad pre vypracovanie aktualizácie hlukovej mapy, zohľadňujúci skutočný stav po spustení prevádzky,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
Aktualizáciu hlukovej mapy podľa neho vypracovala spoločnosť Granvia Construction. „Predložená aktualizácia potvrdila správnosť navrhnutých protihlukových opatrení prakticky na celom úseku Nitra - Tekovské Nemce,“ povedal hovorca ministerstva.
Dodal, že na niekoľkých miestach boli prípustné hladiny hluku prekročené. „To však nie je spôsobené prevádzkou na rýchlostnej ceste R1, ale dopravou na priľahlých komunikáciách III. triedy, respektíve na miestnych komunikáciách.“
Granvia teda nové protihlukové steny pri R1 stavať nemusí. „Predložená aktualizácia takúto potrebu nepreukázala,“ potvrdil Martin Kóňa.

Protihuková stena na R1 pod Kalváriou. Foto: Dušan Tarko

Merania pokračujú

Výsledky nových meraní hluku nám Granvia neposkytla. Najskôr sme dostali písomnú odpoveď, že ešte nie sú k dispozícii.
„Merania stále pokračujú a budú prebiehať až do konca mesiaca jún. Výsledky by sme mali mať k dispozícii koncom júla. Na ich základe vyhodnotíme potrebu prijatia prípadných opatrení,“ píše sa v prvom stanovisku Granvie.
Keď sme upozornili, že podľa ministerstva už výsledky sú, dostali sme nové stanovisko: „Zhotoviteľ stavby, spoločnosť Granvia Construction, zrealizoval v apríli merania, ktoré preverili účinnosť navrhnutých a vybudovaných protihlukových opatrení v okolí rýchlostnej cesty R1.“
Hoci je už vypracovaná aktualizovaná hluková mapa, až do konca júna bude podľa Granvie „pokračovať monitorovanie imisií hluku z dopravy a ich dopad na prostredie v okolí“. Robí ho autorizovaná spoločnosť, ktorá zhodnotí vplyv hluku na danú oblasť.
Či môžu výsledky, ktoré budú koncom júla, ešte ovplyvniť, respektíve zmeniť aktualizovanú hlukovú mapu, sme sa nedozvedeli.

Sťažujú sa na kamióny

Protihlukové steny sú pri novej rýchloceste umiestnené na základe hlukovej štúdie, ktorá bola robená ešte pred začatím výstavby.
„Celková plocha protihlukových stien v okolí Nitry je viac ako 50-tisíc metrov štvorcových, ich dĺžka je 13-tisíc metrov,“ informovala Granvia. Novú rýchlocestu otvorili vlani v októbri. Už zakrátko prišli sťažnosti na hluk, ktorý sa podľa ľudí šíri z R1 pod Kalváriou, v Krškanoch a na Chrenovej. Hovorkyňa Granvie nám povedala, že doteraz evidujú len zopár sťažností, a to najmä z Kalvárie a Chrenovej. „Osobné autá nám neprekážajú, počuť hlavne kamióny. Situácia je najhoršia večer,“ zhodli sa Nitrania, ktorí navrhli dobudovať protihlukové steny.

Foto: Dušan Tarko

Pätinu tvoria nákladiaky

„V máji prešlo po R1 v úseku Nitra - Tekovské Nemce približne 484-tisíc vozidiel (spolu v oboch smeroch). Na nákladnú dopravu pripadá približne 21 percent z tohto počtu,“ vyčíslil Robert Kišš zo spoločnosti Granvia Operation, ktorá R1 prevádzkuje.
Najvyšší denný počet bol 19 501 vozidiel (v piatok 4. mája): „Bolo to na križovatke Lehota v smere do Banskej Bystrice.“
Protihlukové steny pri rýchloceste sú podľa odborníkov stavané na dennú záťaž približne 30-tisíc áut.

ico

Stena pri starej R1 bude mať vyše kilometra

Protihluková stena má pribudnúť na starom úseku R1 pri Lehote. Merať bude viac ako jeden kilometer. Predpokladané náklady sú 2,87 milióna eur bez DPH. Budúci zhotoviteľ má vykonať demoláciu a betonáž pravostrannej rímsy existujúceho mosta pri Lehote, pričom dĺžka novej rímsy má byť 547 metrov. Práce majú trvať dvanásť mesiacov. Vyplýva to z podmienok verejnej súťaže, ktorú Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila vo Vestníku verejného obstarávania.

(sita)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť