Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Fotografiami a básňami načiera hlbšie do života

Vyštudovanú zdravotníčku z východu zaviala do Nitry manželova práca. Aj tu pokračuje vo svojej záľube – fotografovaní, ktoré jej dodáva energiu do života.

Výstava fotografií Daniely Školovej doplnená vlastnými poetickými textami v Ponitrianskom múzeu potrvá do 24. júla.(Zdroj: (ČE))

Vyštudovanú zdravotníčku z východu zaviala do Nitry manželova práca. Aj tu pokračuje vo svojej záľube – fotografovaní, ktoré jej dodáva energiu do života.

NITRA. Prvou samostatnou výstavou v Nitre sa predstavuje Daniela Školová. Fotografie pod spoločným názvom Čo prináša život vystavuje v Ponitrianskom múzeu.

Autorka pochádza z Medzilaboriec, v našom meste, do ktorého ju zaviedla manželova práca, žije štyri roky. Vyštudovaná zdravotníčka, ktorá absolvovala letné kurzy fotografovania na Slovensku aj v Čechách, má za sebou už sedem individuálnych a spoločných výstav v rôznych kútoch Slovenska.

Treba sa zastaviť

„V Nitre sa prezentujem 48 fotografiami – všetko čierno-bielymi s výnimkou jednej, na ktorej je rodina. Tá je preto farebná, lebo si myslím, že aj život je farebný. K obsahu, spoločnej myšlienke a vlastne aj k názvu celej výstavy ma priviedol súčasný uponáhľaný život. Treba sa trošku zastaviť a porozmýšľať nad úplne bežnými vecami, ktoré prináša každodenný život,“ hovorí Daniela Školová.

„Návštevník na mojich fotkách objaví rôzne motívy – prírodu, mestské prostredie, ľudí aj mojich najbližších – napríklad aj moje dve deti v rôznom veku. Dnes má dcérka Milana desať rokov, Miško skoro dva. Mnohé zo snímok sa snažia vystihnúť niektoré vlastnosti človeka, isté životné situácie a pravdy.“

Píše od strednej školy

Polovica vystavených fotiek je nových, druhá polovica je súčasťou predchádzajúce fotografického cyklu Iný štýl, ktorý Daniela Školová predstavila už skôr. Pod každou zo snímok sa nachádzajú autorkine básne či zamyslenia, ktoré danú tému vystihujú.

Ako fotografka vraví, rozšírením prvého cyklu o nové fotky a doplnením o básne načrela hlbšie do života. Básne sú pritom súčasťou istého príbehu. Autorka píše už od strednej školy, ale intenzívnejšie od roku 2006. Rada by v budúcnosti vydala zbierku, ktorá by bola spojením jej fotografií a veršov.

Fotí naj na materskej

Daniela Školová chodila na strednú zdravotnícku školu, štúdium ukončila na fakulte zdravotníctva. Fotografovanie je pre ňu len koníčkom, ktorý jej dodáva energiu do života. Fotografuje od roku 2005, prvú výstavu mala o dva roky neskôr v Prešove. Odvtedy sa prezentovala v Brekove, Starej Ľubovni, Liptovskom Mikuláši, Sabinove, Košiciach, Trenčíne i Bratislave. Na skupinovej výstave v KOS v Nitre získala čestné uznanie.

„V súčasnosti som na materskej dovolenke, preto sa nemám čas nudiť. Ale deti sú už väčšie, takže si na svoju záľubu vždy nájdem čas,“ dodala 35-ročná fotografka.

Daniela Školová pri fotografiách svojich detí.

Jediná farebná fotografia Úvaha o živote. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť