Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Slávnosťami Nitra, milá Nitra odštartuje jubilejný rok 2013

Slovensko si pripomenie 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie.

NITRA. Jubilejný rok 2013, kedy si Slovensko pripomenie 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie, otvoria 5. júla v Nitre rámci slávností Nitra, milá Nitra. Rok plný podujatí orientovaných na obdobie Veľkej Moravy a posolstvo solúnskych vierozvestcov potrvá až do 31. decembra 2013. Slávnosti Nitra, milá Nitra sa začnú tradičnou Cyrilo-metodskou národnou púťou 5. júla. Tento rok sa presunie z Nitrianskeho hradu na Svätoplukovo námestie. „Očakávame, že príde viac ľudí aj z dôvodu otvorenia jubilejného roka. Otvorí ho pri svätej omši pán arcibiskup Stanislav Zvolenský,“ povedal dnes na tlačovej besede riaditeľ Biskupského úradu v Nitre Štefan Valo.

Podujatia slávností, ktoré sa budú konať od 5. do 7. júla, sa mesto tento rok rozhodlo presunúť späť do centra, kde bývali aj v minulosti. Cieľom je oživiť pešiu zónu a skoncentrovať oslavy na jedno miesto, povedal primátor Nitry Jozef Dvonč. Na Svätoplukovom námestí bude Nitriansky jarmok s tradičnými remeslami, Pivné slávnosti a koncerty. Pešia zóna sa zmení na zónu nitrianskej tvorivosti a umenia s letnými džezovými terasami, živými sochami a rôznymi inými atrakciami. Milovníci automobilových veteránov si prídu na svoje na Kupeckej ulici, kde bude zraz historických vozidiel.

Popoludní 5. júla bude Deň otvorených dverí v Biskupskom paláci na Nitrianskom hrade. Návštevníci budú mať zároveň voľný vstup do všetkých atrakcií hradu vrátane Diecézneho múzea. O 17:30 na hornom nádvorí hradu požehnajú novú bronzovú sochu pápeža Jána Pavla II. Od 13:00 bude na hrade a v podhradí nový historický festival Pribinova Nitrawa. Návštevníkov zavedie do sveta vladykov a ich družín, bojovníkov, trhovníkov a cudzokrajných kupcov, starej hudby i historickej kuchyne. „Pri vstupe cez drevenú palisádu vojaci prehliadnu prichádzajúceho, či ide na trh predávať alebo kupovať, či má dostatok hrivien. Určite ho tam budú otravovať žobráci, žreci ho budú presviedčať, aby neopúšťal vieru bohov a, naopak, misionári ho budú presviedčať, aby zatratil starých bohov,“ povedal šéf Regionálneho združenia Váh – Dunaj – Ipeľ Daniel Balko. Chýbať nebude trh s otrokmi, dobová krčma, sokoliari, remeselníci, ktorí budú vyrábať predmety veľkomoravského obdobia a tiež cudzí kupci s vlastným táborom. O 16:30 bude v gotickej priekope na hrade komentovaná prehliadka 29 historických kostýmov od čias Pribinu po Máriu Teréziu. Podujatie zakončí o 21:30 ohňová šou.

Počas slávností bude Nitra hostiť účastníkov folklórnych festivalov Akademická Nitra a Slavica Fest. Medzinárodný festival Slavica Fest uvíta folklórne súbory z Českej republiky, Poľska, Bieloruska, Srbska, Slovinska, Macedónska a Slovenska, ich vystúpenia budú pri vstupe do Nitrianskeho hradu. Súčasťou slávností bude 7. júla aj vedecká konferencia Počiatky kresťanstva na strednom Dunaji v Ponitrianskom múzeu spojená s výstavou replík staroslovanských šperkov. Ako povedal riaditeľ múzea Anton Števko, témou konferencie bude aj zmena náhľadu na najstaršie sakrálnej stavby na Slovensku.

V hudobnej časti programu slávností sú mená sólistov Petra Lipu, Petra Stašáka, Petry Černockej, Josefa Laufera, Roba Kazíka a ďalších. Vystúpi aj skupina The Backwards, víťaz New York Beatlefestu za najvernejšiu interpretáciu hudby Beatles a tiež etnobeatová kapela Družina, ktorá získala cenu Radia_Head Awards 2011 za najlepšie CD v kategórii World music/folk. Hlavní usporiadatelia slávností Nitra, milá Nitra sú Mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Biskupstvo Nitra.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 742
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 700
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 509
  4. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 363
  5. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 353
  6. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 282
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 279
  8. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 172
  9. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 167
  10. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 107

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo

Jedna lavička s operadlom má stáť 1344 eur! Radnica sa uchádza o dotáciu.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť