Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Slávnosťami Nitra, milá Nitra odštartuje jubilejný rok 2013

Slovensko si pripomenie 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie.

NITRA. Jubilejný rok 2013, kedy si Slovensko pripomenie 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie, otvoria 5. júla v Nitre rámci slávností Nitra, milá Nitra. Rok plný podujatí orientovaných na obdobie Veľkej Moravy a posolstvo solúnskych vierozvestcov potrvá až do 31. decembra 2013. Slávnosti Nitra, milá Nitra sa začnú tradičnou Cyrilo-metodskou národnou púťou 5. júla. Tento rok sa presunie z Nitrianskeho hradu na Svätoplukovo námestie. „Očakávame, že príde viac ľudí aj z dôvodu otvorenia jubilejného roka. Otvorí ho pri svätej omši pán arcibiskup Stanislav Zvolenský,“ povedal dnes na tlačovej besede riaditeľ Biskupského úradu v Nitre Štefan Valo.

Podujatia slávností, ktoré sa budú konať od 5. do 7. júla, sa mesto tento rok rozhodlo presunúť späť do centra, kde bývali aj v minulosti. Cieľom je oživiť pešiu zónu a skoncentrovať oslavy na jedno miesto, povedal primátor Nitry Jozef Dvonč. Na Svätoplukovom námestí bude Nitriansky jarmok s tradičnými remeslami, Pivné slávnosti a koncerty. Pešia zóna sa zmení na zónu nitrianskej tvorivosti a umenia s letnými džezovými terasami, živými sochami a rôznymi inými atrakciami. Milovníci automobilových veteránov si prídu na svoje na Kupeckej ulici, kde bude zraz historických vozidiel.

Popoludní 5. júla bude Deň otvorených dverí v Biskupskom paláci na Nitrianskom hrade. Návštevníci budú mať zároveň voľný vstup do všetkých atrakcií hradu vrátane Diecézneho múzea. O 17:30 na hornom nádvorí hradu požehnajú novú bronzovú sochu pápeža Jána Pavla II. Od 13:00 bude na hrade a v podhradí nový historický festival Pribinova Nitrawa. Návštevníkov zavedie do sveta vladykov a ich družín, bojovníkov, trhovníkov a cudzokrajných kupcov, starej hudby i historickej kuchyne. „Pri vstupe cez drevenú palisádu vojaci prehliadnu prichádzajúceho, či ide na trh predávať alebo kupovať, či má dostatok hrivien. Určite ho tam budú otravovať žobráci, žreci ho budú presviedčať, aby neopúšťal vieru bohov a, naopak, misionári ho budú presviedčať, aby zatratil starých bohov,“ povedal šéf Regionálneho združenia Váh – Dunaj – Ipeľ Daniel Balko. Chýbať nebude trh s otrokmi, dobová krčma, sokoliari, remeselníci, ktorí budú vyrábať predmety veľkomoravského obdobia a tiež cudzí kupci s vlastným táborom. O 16:30 bude v gotickej priekope na hrade komentovaná prehliadka 29 historických kostýmov od čias Pribinu po Máriu Teréziu. Podujatie zakončí o 21:30 ohňová šou.

Počas slávností bude Nitra hostiť účastníkov folklórnych festivalov Akademická Nitra a Slavica Fest. Medzinárodný festival Slavica Fest uvíta folklórne súbory z Českej republiky, Poľska, Bieloruska, Srbska, Slovinska, Macedónska a Slovenska, ich vystúpenia budú pri vstupe do Nitrianskeho hradu. Súčasťou slávností bude 7. júla aj vedecká konferencia Počiatky kresťanstva na strednom Dunaji v Ponitrianskom múzeu spojená s výstavou replík staroslovanských šperkov. Ako povedal riaditeľ múzea Anton Števko, témou konferencie bude aj zmena náhľadu na najstaršie sakrálnej stavby na Slovensku.

V hudobnej časti programu slávností sú mená sólistov Petra Lipu, Petra Stašáka, Petry Černockej, Josefa Laufera, Roba Kazíka a ďalších. Vystúpi aj skupina The Backwards, víťaz New York Beatlefestu za najvernejšiu interpretáciu hudby Beatles a tiež etnobeatová kapela Družina, ktorá získala cenu Radia_Head Awards 2011 za najlepšie CD v kategórii World music/folk. Hlavní usporiadatelia slávností Nitra, milá Nitra sú Mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Biskupstvo Nitra.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Kam vyraziť