Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Slnko jej dodáva novú energiu aj myšlienky

Básne na rôzne témy zhrnula do svojej siedmej zbierky Láska je motýľ... Ako všetko na svete, aj láska netrvá večne, ale podľa nitrianskej poetky môže ako bájny vták fénix povstať z popola.

Teodora Tóthová-Kaňová so svojou novou zbierkou Láska je motýľ...(Zdroj: (ČE))

Básne na rôzne témy zhrnula do svojej siedmej zbierky Láska je motýľ... Ako všetko na svete, aj láska netrvá večne, ale podľa nitrianskej poetky môže ako bájny vták fénix povstať z popola.

NITRA. Svoju siedmu básnickú zbierku vydala nitrianska poetka Teodora Tóthová-Kaňová. Ako tie predchádzajúce, aj táto nová má žltý prebal - žltá je autorkinou obľúbenou farbou, symbolizuje jej slnečnú povahu.

Novinku jej v Ponitrianskom múzeu vetvičkami namočenými v šampanskom už tradične pokrstila sestra Blanka Haváčová.

Vyhrala druhé miesto

Zbierka veršov má názov Láska je motýľ... „Tie tri bodky znamenajú to, že láska – rovnako ako všetko ostatné - nie je večná. Pýtala sa ma na ne aj recenzentka Mariana Hrašková. Vysvetlila som je to tak, že láska je ako motýľ - na chvíľu si sadne na kvet, nabaží sa a zrazu ho niet,“ hovorí Teodora Tóthová-Kaňová.

Recenziu na jej novú zbierku mal pôvodne písať nebohý profesor Andrej Červeňák. „Krátko pred jeho smrťou som sa s ním dohodla, že mu donesiem prečítať moje básne, a o tri dni náhle zomrel. Hrozne ma to zobralo,“ neskrýva poetka smútok. „Práve on ma nahovoril na to, aby som moje básne poslala do súťaže n.o. Čakanka, aj on sám niektoré moje verše zaslal na uverejnenie do literárnych časopisov. Ja to obyčajne nikdy nerobím, netúžim sa nikde „producírovať, píšem pre radosť svoju a svojich najbližších a známych, aby tu po mne niečo rozumné zostalo.“

Hoci autorka žiadne ocenenie neočakávala, zrazu jej prišlo pozvanie do kaštieľa v Dolnej Krupej, kde si na literárno-hudobnom popoludní mala prebrať diplom za druhé miesto v súťaži Čakanky. „Bolo to nádherné podujatie, hudba, slovo, krásne prostredie... Keď sme sedeli v parku a počúvali, ako hrajú Sonátu mesačného svitu, ja som tam toho Beethovena s jeho rozčechranou hlavou normálne videla,“ nadchýna sa Nitrianka.

Manžel je prvý kritik

Nová zbierka, ktorá vznikala asi dva roky, obsahuje zhruba 70 básní. Tematicky sú rozdelené do štyroch častí. Je to taký autorkin rituál, ktorý dodržiava vo všetkých knihách.

„Prvá časť sa volá Takú lásku chcem... Sú v nej veľmi pozitívne básne o láske – takej krásnej, o akej sníva každá žena. Druhá časť nesie názov Fénix – aj keď občas v každej láske, či už k deťom, mužovi alebo rodičom – nastane zádrhel či sklamanie, opäť môže povstať ako bájny vták z popola,“ hovorí Tóthová-Kaňová.

„Moje najkrajšie verše som zhrnula do tretej časti Štyri ročné obdobia, štvrtú skupinu básní A iné... tvoria príležitostné – nielen napríklad k narodeninám, ale aj k smrti, ktorá tiež patrí k životu. Keď zomrie niekto blízky a veľmi sa ma to dotkne, svoj smútok dám na papier.“

Na svoje básne zatiaľ dostáva len pozitívne reakcie. Raz ju dokonca zastavil úplne neznámy muž. Predstavil sa ako známy jej kolegyne, u ktorej na návšteve objavil jej zbierku. Vraj také krásne básne ešte nečítal.

Autorkin syn Raymond poéziu veľmi nemusí, je skôr na hudbu, ale mamine verše sa mu páčia. Zato manžel je jej prvým čitateľom, kritikom a nakoniec i prepisovateľom básní do počítača.

Fascinuje ju more

Poetku pri tvorbe ovplyvňuje najmä jar a leto, jej obľúbené ročné obdobia. Napĺňajú ju novým životom, nádejou, entuziazmom, so zobúdzaním a rozkvetom prírody sa budia aj jej myšlienky a city. Aj pobyt v nemocnici, keď sa z okna izby nadchýňala rozkvitnutými gaštanmi, ju nestresoval, i v negatívnej situácii našla niečo pekné, čo mohla zveršovať.

„Som letný, slnečný typ. Ja by som si napríklad nekúpila ani obraz so zimným motívom, hoci by sa mi neviem ako páčil. Milujem slnko, ktoré mi dobíja baterky, nevadí mi horúčava. Keď som bola so sestrou v Turecku, na slnku bolo 55°C. Ona bola mŕtva, ja som priam ožila,“ priznáva pani Tea.

Hoci je rodáčkou z Liptovského Mikuláša, zimné dovolenky jej nič nehovoria. Keď to povie Liptákom, idú ju vraj prizabiť. S veľkou radosťou sa vydala sem, na dolniaky so slnečnicou a pšenicou. Fascinuje ju pohľad na rovinu, z ktorej dovidí pomaly až do Komárna.

„Milujem najmä letné dovolenky, keď sa môžem prechádzať po pobreží, dýchať vôňu mora a byť oproti nemu takou maličkou. Hneď by som sa tam presťahovala. Moje obľúbené destinácie sú Grécko a Chorvátsko, ktoré poznám od Istrie až po Dubrovnik. Keď som sa raz kochala pohľadom na prístav v Splite, objavila som jachtu monackého kniežaťa Alberta. Mal na nej pozlátené zábradlia.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť