Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Každý z nás môže prežívať svoje osobné drámy

Z nesmelého korepetítora sa stáva manipulátor. Operná speváčka na chvíľu prijme jeho hru, ale pre ňu stále zostane nulou.

Hlavnými protagonistami hry sú Eva Večerová a Peter Marcin.(Zdroj: JÁN CSILLAG)

Z nesmelého korepetítora sa stáva manipulátor. Operná speváčka na chvíľu prijme jeho hru, ale pre ňu stále zostane nulou.

NITRA. Výbuchy smiechu aj momenty ticha, kedy by bolo počuť špendlík spadnúť. Dramatické vrcholy striedali humorné momenty okorenené štipkou erotiky.

Taký bol herecký koncert Evy Večerovej a Petra Marcina, ktorý odhalil pozadie fungovania mužsko-ženského sveta. Hru Korepetítor z pera poľskej autorky Anny Burziňskej uviedlo DAB v premiére 22. júna, druhá premiéra divákov čaká 30. júna.

Réžiu hry mal na starosti poľský režisér Andrzej Rozhin,

preklad hry robila Bohdana Sprušanská, dramaturgičkou bola Sylvia Huszár, hudobnej dramaturgie sa ujal Filip Fejtl, scénu a kostýmy navrhla Lucia Labajová.

Žije s fikciou

Tragikomédia ironickým spôsobom spracováva tému lásky a veľkej vášne. Sprevádza ju množstvo krásnej hudby a ešte viac absurdného humoru.

Hlavnými protagonistami sú veľká operná speváčka a skromný korepetítor ukrytý v jej tieni. Klavirista doprevádza speváčku už tridsať rokov a je do nej zúfalo zamilovaný. Ale za celý ten čas sa jej neodvážil ani raz prihovoriť. Až teraz... Konečne sa rozhodol vyznať jej svoje city. Vyberie si však tú najnevhodnejšiu chvíľu, čo so sebou prináša množstvo komplikácií. Obaja prechádzajú skúškami psychickej odolnosti, hra smeruje od tragikomédie až k napínavému psychotrileru.

Sprvu nesmelý, zakomplexovaný korepetítor sa stáva démonickým manipulátorom – svojmu zbožňovanému objektu priznáva, že si celé roky píše z jej života denník. To on stál v pozadí dôležitých momentov jej života, vo svojom byte jej už pred 25 rokmi zariadil izbičku, kupuje jej šaty, večeria s ňou pri sviečkach. Speváčka, zaujatá len vlastnou kariérou, nemá chuť zaoberať sa jeho pocitmi, no nakoniec sa rozhodne hrať jeho hru. Aj keď len naoko, pretože korepetítor pre ňu stále zostáva nulou.

Spieva ako diva

Postavy opernej speváčky Amelie sa skvelo zhostila Eva Večerová, ktorej nedávnemu okrúhlemu výročiu bola piatková premiéra venovaná. V predstavení aj spievala ako operná diva. „Dvanásť rokov som chodila do detského speváckeho zboru, veľa sme spievali aj v operách, takže tu som s tým začala. A kvôli tejto hre som si operný spev obnovila, je to niečo iné ako muzikálový spev,“ povedala Eva Večerová.

O svojej postave prezradila, že je trochu aj zrkadlom jej života. „Myslím tým najmä kariéru. Herečka v istom momente svojho života začne chcieť, aby sa vrátila niekam naspäť, ale to sa skutočne nedá,“ hovorí herečka. Podľa nej by divák z Korepetítora mal odchádzať s príjemným pocitom a úsmevom. „A tiež s myšlienkou „ako som na tom v živote ja“? V hre je predsa kus filozofie, text je vynikajúci, nie je to žiadna fraška, kde sa kopeme do zadku...“

Na svojho kolegu na pľaci nedala dopustiť. „S Petrom Marcinom sa mi hrá vynikajúco. Myslím, že som si vybrala toho najlepšieho partnera.“

Nič nie je čierno-biele

Spoluprácu s nitrianskou herečkou si pochvaľoval aj „psychopatický korepetítor Leon“. Diváci majú Petra Marcina zaškatuľkovaného najmä ako komediálneho herca, teraz mohol odhaliť aj svoj dramatický talent, aj keď prešpikovaný jemu vlastnou komikou. „V hre sa cítim veľmi dobre, lebo to nie je len čistá komédia, kde sa diváci môžu od začiatku do konca rehotať. Je v nej veľa rôznych polôh, takže si to užívam,“ hovorí Peter Marcin, ktorý v predstavení podáva priam gymnastické výkony.

„Rolu korepetítora vnímam ako sám život, v ktorom nič nie je čierno-biele. Na prvý pohľad mám také ľahké zamestnanie, ale nie je to také jednoduché. Každý človek aj s tým najobyčajnejším povolaním, aj v tom najbežnejšom živote môže prežívať osobnú drámu a okolie často ani netuší, čo sa v ňom odohráva. Až sa to jedného dňa všetko prevalí. Preto by sa mal človek každý deň zaujímať o ľudí okolo seba,“ dodal herec.

FOTKY: JÁN CSILLAG

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť