Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Deti rady čítajú, najmä sci-fi a fantasy knihy

Do súťaže sa zapojilo 11 základných škôl so 660 žiakmi. V knižnici absolvovali 334 vyučovacích hodín.

Ceny víťazom odovzdávala riaditeľka KKKK Monika Lobodášová.(Zdroj: (ČE))

Do súťaže sa zapojilo 11 základných škôl so 660 žiakmi. V knižnici absolvovali 334 vyučovacích hodín.

NITRA. Jedným z najvýznamnejších podujatí, ktoré organizuje Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre, je čitateľská súťaž Čítajte s nami. V minulých dňoch vyhodnotili už jej 12. ročník, ktorý prebiehal v knižnici na Fraňa Mojtu aj v pobočke na Klokočine.

Rozhodol test

„V tomto roku sa do súťaže zapojilo 11 základných škôl - 41 tried so 660 žiakmi. Od januára do júna deti spolu so svojimi triednymi učiteľkami pravidelne navštevovali knižnicu, požičiavali si knihy a prešli knižnično-informačnou výchovou. Spolu absolvovali 334 vyučovacích hodín. Za plnenie určených podmienok triedy získavali body. O konečnom poradí rozhodol záverečný test,“ zhodnotila Tatiana Némethová, zástupkyňa riaditeľky knižnice.

„Súťaž určená školákom 2. - 4. ročníkov bola veľmi úspešná. Zapojili sa žiaci mestských i prímestských škôl, takže záujem o čítanie je veľký. Deti nielen čítali, ale sa aj učili spoznávať knižnicu, orientovať sa v nej a aktívne vyhľadávať informácie,“ hovorí riaditeľka knižnice Monika Lobodášová. Dodala, že v budúcnosti plánujú trochu upraviť pravidlá súťaže, aby neboli znevýhodnené vzdialenejšie školy.

Deti podľa riaditeľky knižnice rady čítajú rôznorodú literatúru, v poslednom období však najmä fantasy. „Bavia ich sci-fi aj upírske knihy, hoci nie sú ešte pre tento vek vhodné, ale deti o ne majú veľký záujem. Spisovatelia sa však už snažia písať literatúru s touto problematikou aj pre túto kategóriou, takže im máme čo ponúknuť,“ doplnila Lobodášová.

Dve školy najaktívnejšie

Najlepšie výsledky v tomto ročníku súťaže dosiahli ZŠ Fatranská-Janíkovce a ZŠ kniežaťa Pribinu, ktoré získali po troch umiestneniach na ocenených miestach. Kategóriu druhákov vyhrala 2. D ZŠ Fatranská-Janíkovce, druhá bola 2. C ZŠ kniežaťa Pribinu a tretia 2. B ZŠ sv. Svorada a Benedikta.

Medzi tretiakmi najviac čítala 3. B ZŠ kniežaťa Pribinu, druhá skončila 3. C z tej istej školy, tretia bola 3. D ZŠ Fatranská-Janíkovce. V kategórii štvrtákov zvíťazila 4. D ZŠ Fatranská-Janíkovce, druhé miesto obsadila 4. A ZŠ sv. Svorada a Benedikta a tretia bola 4. B ZŠ Cabajská.

Nechodia kvôli cenám

Prvú cenu spomedzi štvrtákov si odniesla 4. D zo ZŠ Fatranská Janíkovce. Do knižnice si cenu prišli prevziať žiaci v sprievode učiteľky Andrey Lipovskej. „Je to úžasné, tešíme sa. Títo moji žiaci boli prví aj vlani ešte ako tretiaci. S deťmi chodíme do knižnice pravidelne, občas nám to vyšlo aj dvakrát do mesiaca, inokedy sme kvôli počasiu nemohli prísť. Máme to síce trochu od ruky, ale mestská doprava funguje,“ hovorí Andrea Lipovská.

„Okrem hodín slovenského jazyka a literatúry sme tu absolvovali aj hodiny prírodovedy, hudobnej i výtvarnej výchovy. Deťom sa páčilo všetko, hlavne, keď to bolo pestré.“

Dodala, že ich výhra síce teší, ale do knižnice nechodia kvôli cenám. Deti sa skamarátia s knihami, rozširujú si slovnú zásobu, naučia sa čítať s porozumením, nemajú potom problém rozprávať obsah učiva nielen na slovenčine ale a iných hodinách. Obľubu návštev knižnice potvrdili aj žiaci - Liliana Krajčová prečíta všetko do radu, Natáliu Čurgaliovú bavia dievčenské knižky, Adam Kolár má rád príbehy Grázlika Gaba a na Školu za rohom nedá dopustiť Mário Buday.

Zástupcovia ocenených tried ZŠ.

Prvé miesto v kategórii štvrtých ročníkov vyhrala 4. D zo ZŠ Fatranská Janíkovce, na snímke s učiteľkou Andreou Lipovskou. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť