Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obvineného podpredsedu kraja v pondelok odvolajú

Polícia v kauze nevylučuje ďalšie rozšírenie obvinení voči už obvineným osobám a tiež, že sa k siedmim stíhaným pridajú ďalší.

NITRA. Stíhaný podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Vladislav B. by mal v pondelok prísť o funkciu. Návrh na jeho odvolanie je v programe krajského zastupiteľstva. Strana Smer-SD, ktorá ho do funkcie nominovala, už prostredníctvom hovorkyne deklarovala, že jeho odvolanie podporí. Polícia obvinila Vladislava B. spolu s ďalšími šiestimi osobami z trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe 24. mája. Podpredseda krátko po obvinení tvrdil, že funkcie sa vzdať nemieni, neskôr svoj názor zmenil a poslal predsedovi kraja Milanovi Belicovi rezignáciu. Napriek tomu však v kresle oficiálne zostal. Zákon o samosprávnych krajoch totiž nepočíta s rezignáciou podpredsedu, uvádza len, že ho volí a odvoláva zastupiteľstvo. „Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja dal na základe rezignácie pána podpredsedu vypracovať návrh na jeho odvolanie, ktorý predloží na najbližšom rokovaní zastupiteľstva na schválenie,“ informoval začiatkom júna hovorca Belicu Stanislav Katrinec.

Kauza sa týka troch sporných tendrov do 30-tisíc eur súvisiacich s plánovanou výstavbou nového sídla župného úradu a tendra na obstaranie právnych služieb pre kraj. Zákazky podľa polície obvinení prihrávali vopred vybraným firmám. Spolu s podpredsedom je obvinený aj riaditeľ úradu kraja Peter N., bývalá šéfka oddelenia verejného obstarávania Gabriela Š. a podnikatelia Roman K., Emil G., Ľuboš M. a Emil B. Podľa neoficiálnych informácií prejavil Vladislav B. záujem uzavrieť dohodu o vine a treste. Tá predpokladá priznanie viny. „Môžeme potvrdiť, že medzi obvinenými sú aj osoby, ktoré požiadali prokurátora o začatie konania o dohode o vine a treste,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka, bližšie to však nešpecifikoval. Podpredseda sa k tejto otázke vyjadril vyhýbavo: „ťažko to dnes povedať, ja nevylučujem ani to, že sa budeme rozprávať aj na túto tému, áno. Vnímam to tak, že sú otvorené viaceré možnosti,“ uviedol koncom mája. Riaditeľ úradu kraja Peter N. pre médiá povedal, že sa cíti nevinný.

Spomedzi siedmich obvinených je vo väzbe len Emil G., ostatní sú stíhaní na slobode. „Po vykonaní procesných úkonov sudca Špecializovaného trestného súdu dospel k názoru, že dôvody väzby v zmysle Trestného poriadku sú doposiaľ dané v jednom prípade,“ potvrdil Slivka. Bližšie informácie polícia zatiaľ k prípadu neposkytuje. „Môžeme však potvrdiť, že Úrad boja proti korupcii naďalej analyzuje zaistený dôkazový materiál ako aj výpočtovú techniku. Na základe znaleckých posudkov nevylučujeme ďalšie rozšírenie obvinenia už obvineným osobám ako aj vznesenie obvinenia iným osobám,“ doplnil Slivka.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Kam vyraziť