Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pre dvojzastupiteľstvá nepoznajú ľudia názory

Ostatné zastupiteľstvo v Sládkovičove trvalo zhruba 40 minút. Expresné rokovania sú v meste už roky zaužívané. Niektorým ľuďom však prekáža, že nepoznajú názor poslancov k jednotlivým témam.

(Zdroj: (LAZ))

Ostatné zastupiteľstvo v Sládkovičove trvalo zhruba 40 minút. Expresné rokovania sú v meste už roky zaužívané. Niektorým ľuďom však prekáža, že nepoznajú názor poslancov k jednotlivým témam.

SLÁDKOVIČOVO. Kým poslanci okolitých miest rokujú v priemere sedem hodín, v Sládkovičove iba necelú hodinu. Verejnému zastupiteľstvu totiž predchádza neverejné, takzvané pracovné stretnutie.

Návrhy pripomienkujú

Primátor a poslanci sa na ňom stretnú dva týždne pred oficiálnym zastupiteľstvom, aby rozobrali jednotlivé body. „To trvá niekedy aj štyri hodiny, pripomienkujú sa na ňom veci, takže občas musíme materiály aj prepracovať. Predstavte si, aký chaos by nastal, keby na verejnom zastupiteľstve povedali, že toto je absolútne zle, to treba zmeniť, nech to povedia na pracovnom,“ vraví primátor Anton Szabó.

Dodal, že forma „dvojzastupiteľstiev“ funguje, odkedy je primátorom. Tým je už tretie volebné obdobie. Túto formu chceli podľa neho samotní poslanci. Že je to určitá tradícia, ktorá im vyhovuje, potvrdil aj poslanec Štefan Lauko.

„Možno to vyznie smiešne, že navonok vyzeráme ako jedna zohratá partia, lebo hlasovania sú väčšinou dohodnuté, ale výsledku predchádzajú dlhé diskusie, kde preberieme všetko do hĺbky. Som predsedom komisie dopravy a na finančnej komisii predsa nemôžu vedieť, že by som chcel do materiálu doplniť rekonštrukciu chodníka alebo nejaké dopravné označenie,“ vraví Lauko.

Podľa rokovacieho poriadku napríklad mesta Šaľa môže poslanec podať k prerokúvanej veci pozmeňujúce a doplňujúce návrhy priamo v rozprave. Musia byť vyhotovené písomne, riadne sformulované a odovzdané návrhovej komisii. „Myslím si, že ak by sme sa päť hodín na verejnom zastupiteľstve dohadovali, bolo by to nemiestne. Veci, ktoré sa udejú v rodine, by mali byť v rodine riešené a nie niekde vonku,“ vraví poslanec.

Niektorým ľuďom však prekáža „spartakiáda“, ako nazývajú dvíhanie rúk poslancov, cítia sa tiež ukrátení o ich názory. „Keby sme si odmysleli zamestnancov, ostalo by päť, šesť, sedem ľudí. Je veľmi slabá účasť a pre pár ľudí robiť takéto detaily...,“ myslí si Lauko.

Podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko sa predzastupiteľstvá dosť rozmohli a nedá sa proti tomu účinne brániť. Nijako sa totiž podľa jeho slov nedá zakázať stretávanie sa poslancov. „A keď prebehne oficiálne verejné zastupiteľstvo, hoci krátko a v zásade bez diskusie, je všetko v poriadku.“

Šaliansky primátor Martin Alföldi by sa k forme dvojzastupiteľstiev určite nepriklonil. Samospráva je podľa jeho slov o ľuďoch, ktorí majú právo vedieť, ako ich volení zástupcovia rozhodovali. „Potom to zaváňa, kto, kde, s kým, na čom sa dohodli a potom sa hrajú, ako fajn sme sa dohodli. Treba prezentovať svoje názory a nehanbiť sa za ne aj pred verejnosťou,“ vraví.

„Predrokovanie vecí s poslancami považujem za normálne. Je dobré niektoré veci si vyjasniť s členmi poslaneckého zboru pred rokovaním zastupiteľstva,“ myslí si naopak čelný predstaviteľ seredskej samosprávy Martin Tomčányi.

Bez pozvánky

O zastupiteľstve v Sládkovičove sme sa dozvedeli z nášho zdroja. Mesto o konaní neinformovalo ani na internetovej stránke, ani na úradnej tabuli. Nenašli sme ani pozvánku, a ani materiály na rokovanie. Primátora sme otázkou, akým spôsobom informoval obyvateľov o rokovaní, zaskočili. Bol presvedčený, že to zverejnili, odvysielal to podľa neho aj mestský rozhlas.

„V zákone o obecnom zriadení sa píše, že návrh programu zasadnutia obecného zastupiteľstva sa zverejňuje na úradnej tabuli v obci aspoň tri dni pred zasadnutím obecného zastupiteľstva. Čiže program zverejnený byť musí. S rokovacími materiálmi je to zložitejšie, tam sa možno odvolať na zákon o slobodnom prístupe k informáciám,“ dodáva Rončák.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 988
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 824
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 575
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 567
  5. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 493
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 477
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 329
  8. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 292
  9. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 226
  10. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 189

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť