Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pre dvojzastupiteľstvá nepoznajú ľudia názory

Ostatné zastupiteľstvo v Sládkovičove trvalo zhruba 40 minút. Expresné rokovania sú v meste už roky zaužívané. Niektorým ľuďom však prekáža, že nepoznajú názor poslancov k jednotlivým témam.

(Zdroj: (LAZ))

Ostatné zastupiteľstvo v Sládkovičove trvalo zhruba 40 minút. Expresné rokovania sú v meste už roky zaužívané. Niektorým ľuďom však prekáža, že nepoznajú názor poslancov k jednotlivým témam.

SLÁDKOVIČOVO. Kým poslanci okolitých miest rokujú v priemere sedem hodín, v Sládkovičove iba necelú hodinu. Verejnému zastupiteľstvu totiž predchádza neverejné, takzvané pracovné stretnutie.

Návrhy pripomienkujú

Primátor a poslanci sa na ňom stretnú dva týždne pred oficiálnym zastupiteľstvom, aby rozobrali jednotlivé body. „To trvá niekedy aj štyri hodiny, pripomienkujú sa na ňom veci, takže občas musíme materiály aj prepracovať. Predstavte si, aký chaos by nastal, keby na verejnom zastupiteľstve povedali, že toto je absolútne zle, to treba zmeniť, nech to povedia na pracovnom,“ vraví primátor Anton Szabó.

Dodal, že forma „dvojzastupiteľstiev“ funguje, odkedy je primátorom. Tým je už tretie volebné obdobie. Túto formu chceli podľa neho samotní poslanci. Že je to určitá tradícia, ktorá im vyhovuje, potvrdil aj poslanec Štefan Lauko.

„Možno to vyznie smiešne, že navonok vyzeráme ako jedna zohratá partia, lebo hlasovania sú väčšinou dohodnuté, ale výsledku predchádzajú dlhé diskusie, kde preberieme všetko do hĺbky. Som predsedom komisie dopravy a na finančnej komisii predsa nemôžu vedieť, že by som chcel do materiálu doplniť rekonštrukciu chodníka alebo nejaké dopravné označenie,“ vraví Lauko.

Podľa rokovacieho poriadku napríklad mesta Šaľa môže poslanec podať k prerokúvanej veci pozmeňujúce a doplňujúce návrhy priamo v rozprave. Musia byť vyhotovené písomne, riadne sformulované a odovzdané návrhovej komisii. „Myslím si, že ak by sme sa päť hodín na verejnom zastupiteľstve dohadovali, bolo by to nemiestne. Veci, ktoré sa udejú v rodine, by mali byť v rodine riešené a nie niekde vonku,“ vraví poslanec.

Niektorým ľuďom však prekáža „spartakiáda“, ako nazývajú dvíhanie rúk poslancov, cítia sa tiež ukrátení o ich názory. „Keby sme si odmysleli zamestnancov, ostalo by päť, šesť, sedem ľudí. Je veľmi slabá účasť a pre pár ľudí robiť takéto detaily...,“ myslí si Lauko.

Podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko sa predzastupiteľstvá dosť rozmohli a nedá sa proti tomu účinne brániť. Nijako sa totiž podľa jeho slov nedá zakázať stretávanie sa poslancov. „A keď prebehne oficiálne verejné zastupiteľstvo, hoci krátko a v zásade bez diskusie, je všetko v poriadku.“

Šaliansky primátor Martin Alföldi by sa k forme dvojzastupiteľstiev určite nepriklonil. Samospráva je podľa jeho slov o ľuďoch, ktorí majú právo vedieť, ako ich volení zástupcovia rozhodovali. „Potom to zaváňa, kto, kde, s kým, na čom sa dohodli a potom sa hrajú, ako fajn sme sa dohodli. Treba prezentovať svoje názory a nehanbiť sa za ne aj pred verejnosťou,“ vraví.

„Predrokovanie vecí s poslancami považujem za normálne. Je dobré niektoré veci si vyjasniť s členmi poslaneckého zboru pred rokovaním zastupiteľstva,“ myslí si naopak čelný predstaviteľ seredskej samosprávy Martin Tomčányi.

Bez pozvánky

O zastupiteľstve v Sládkovičove sme sa dozvedeli z nášho zdroja. Mesto o konaní neinformovalo ani na internetovej stránke, ani na úradnej tabuli. Nenašli sme ani pozvánku, a ani materiály na rokovanie. Primátora sme otázkou, akým spôsobom informoval obyvateľov o rokovaní, zaskočili. Bol presvedčený, že to zverejnili, odvysielal to podľa neho aj mestský rozhlas.

„V zákone o obecnom zriadení sa píše, že návrh programu zasadnutia obecného zastupiteľstva sa zverejňuje na úradnej tabuli v obci aspoň tri dni pred zasadnutím obecného zastupiteľstva. Čiže program zverejnený byť musí. S rokovacími materiálmi je to zložitejšie, tam sa možno odvolať na zákon o slobodnom prístupe k informáciám,“ dodáva Rončák.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Po stopách cukrárov - otca a syna Sacherovcov

Sacher neznamená iba tortu, ale tiež legendu. Pomenovanie nesie aj sieť hotelov.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť