Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Miloš Kusenda nakrúcal s Madonnou aj Anthony Hopkinsom

Ako Jánošík tancuje breakdance, v postave Mauglího podáva priam gymnastické výkony.

Miloš Kusenda v predstavení Cesta do krajiny Tuwim.(Zdroj: JURAJ SCHRAMEK)

Ako Jánošík tancuje breakdance, v postave Mauglího podáva priam gymnastické výkony.

NITRA. Tretiu sezónu je Miloš Kusenda hercom Starého divadla Karola Spišáka. Tridsaťdvaročný Nitran síce skončil stavebnú školu, ale vo svojej profesii nikdy nepracoval. Získalo si ho herectvo. Múza v jeho prípade preskočila jednu generáciu - Milošovi starí rodičia boli celý život spätí s divadlom. Babka Marta robila 40 rokov inšpicientku v Starom divadle, dedko Ján bol známym hercom v niekdajšom Krajovom divadle v Nitre a následne v Divadle Andreja Bagara.

Namiesto VŠMU Anglicko

Po strednej škole robil Miloš asi šesť rokov technika v DAB. Keďže bol vždy po ruke, hral takmer v každom divadelnom komparze. Obsadzoval ho najmä Jožko Bednárik. „Zahral som si napríklad vo Fidlikantovi na streche, Grékovi Zorbovi, postavu klauna som mal v Perinbabe.“

Osobitnou kapitolou Milošovho života je jeho mimoriadne úspešné pôsobenie v Anglicku, kam odišiel v roku 2004. Jeho odchodu predchádzal pokus o štúdium na VŠMU, na skúšky ho pripravoval ich rodinný známy a súčasný kolega Ján Hrmo. Nevzali ho.

„Dosť ma to sklamalo. Janko Hrmo mi ponúkol, že keby ma náhodou nezobrali, môžem nastúpiť do Starého divadla. Samozrejme, súhlasil som, ale práve v tom období som sa rozhodol na čas odísť do Anglicka. Zapáčilo sa mi tam, tak som tam zostal takmer šesť rokov.“

Miloš sa do Anglicka vybral za prácou a zdokonalením svojej angličtiny, o ktorej si myslel, že ju ovláda na slušnej úrovni. Svojimi znalosťami si bol viac-menej istý, ale až tam zistil, že je to celkom inak. No neprepadol panike a zostal.

„Bolo to veľmi náročné, najmä komunikácia po telefóne, keď som sa snažil hľadať si prácu, ale nepodľahol som. Robil som všetko možné - inventúry v supermarketoch, maľoval som byty. Vedľajšiu pracovnú činnosť som si vybavil po známosti - vypomáhal som ako agent v realitnej agentúre. Trvalo mi asi 2-3 roky, kým som jazyk zvládol na takej úrovni, aby som mohol začať študovať,“ zhodnotil Miloš.

Konverzoval s Hopkinsom

Už po dvoch rokoch od príchodu začal Nitran prenikať do sveta anglického divadla a filmu. Začal hrávať v amatérskych divadelných krúžkoch aj v menších londýnskych divadlách. Dostal sa aj do jednej z najprestížnejších komparzových agentúr, ktorá spolupracuje na anglických a amerických filmoch. Zarábal zhruba200 libierza natáčací deň. Hral napríklad v Čarovnej flaute režiséra Kennetha Branagha, úradníka si zahral vo filme o kráľovnej s názvom Mladá Viktória.

Ako príležitostnému hercovi sa mu pošťastilo dostať sa do blízkosti veľkých hviezd. „Nakrúcal som napríklad s Liamom Neesonom či s Madonnou, ktorá ako režisérka natáčala v Londýne scény k svojmu prvému filmu Špina a múdrosť. Jej bodygardi nás predtým upozornili, aby sme ju za žiadnu cenu nefotili, ani nepýtali od nej autogramy, inak letíme,“ spomína Miloš.

Jeho najkrajší zážitok sa viaže k filmu, o ktorom vedel, že ho režíruje Woody Allen. Išlo o scénu v centre Londýna - stačilo prejsť cez ulicu. „Nevedel som, aké hviezdy prídu. Zrazu prifrčalo auto a vyšiel z neho starší pán v teplákoch, tričku a šiltovke. Zdal sa mi povedomý ale, nevedel som ho rozpoznať. Keď si dal čiapku dolu, skamenel som - bol to Anthony Hopkins. Pomyslel som si: fúha, to sa nestáva každý deň hrať po boku takéhoto slávneho človeka. To najlepšie ale prišlo nakoniec - po natáčaní, keď sme sa boli so štábom občerstviť, som sa odvážil ísť za ním a porozprávali sme sa.“

Možno trochu ľutuje

S takmer dokonalou znalosťou jazyka sa Miloš v roku 2008 zapísal na Birkbeck University v Londýne, kde absolvoval intenzívny herecký kurz. On ako jediný Slovák, Rumunka, Juhoafričanka a desať Angličanov...

Napriek tomu, že sa Miloš v Anglicku pomerne rýchlo a úspešne udomácnil, rozhodol sa vrátiť na Slovensko. „Veľa som nad tým rozmýšľal a zvažoval. Došiel som nakoniec na to, že tie komparzy človeka až tak neposúvajú dopredu. Možno keby som mal šťastie, mohol som sa vypracovať oveľa vyššie. Ale tých skutočne dobrých príležitostí zas nebolo až tak veľa a často,“ hodnotí Miloš.

„Veľa ľudí sa mi čudovalo, prečo som sa vrátil. Spätne to aj ja trochu ľutujem, keď sa zamyslím, kde som mohol byť v Anglicku teraz. Ale boli za tým aj isté súkromné záležitosti, ktoré ma podnecovali k návratu.“

Psík bol prvý

Keď sa Miloš v roku 2009 vrátil na Slovensko, bol práve koniec divadelnej sezóny. Staré divadlo Karola Spišáka hľadalo herca a riaditeľ Ondrej Spišák ho prijal. V súbore nahradil Mariána Andríska, ktorý odišiel. Prebral po ňom úlohu psíka v predstaví O psíčkovi a mačičke. Jeho prvou vlastnou rolou bola postava Claudea v kabarete U Temnej Irmy a Chromej Krásky. Potom nasledovali postavy v hrách Kniha džunglí, Slovenský Betlehem, Ako šlo vajce na vandrovku, Jánošík, Absolvent, Žena, Pánboh..., Sherlock Holmes či Deti kapitána Granta.

„S veľkou radosťou som vždy hral najmä psíka, celé predstavenie si od začiatku až do konca užívam, dobre sa v ňom cítim,“ hovorí herec. „Naopak, dosť som sa zapotil v hre o vajci na vandrovke. Veľa sa na scéne nabehám, imitujem zvieratá, všetko ide v rýchlom tempe. Náročný je aj Jánošík, kde som sa musel naučiť prvky breakdancu. Ako Mauglí zas skáčem, šplhám sa a tancujem.“

Spieva v Happy Cocks

K najpríjemnejším chvíľam v divadle radí pocity po premiére. Opadne tréma, napätie, príde uvoľnenie a radosť z potlesku. Ako každý herec, pozná aj tú menej príjemnú stránku profesie - brepty a trapasy na javisku. „V horore Žena, Pánboh... hrám niekoľko postáv. Na skúške zo mňa spontánne vyliezla upravená replika „raz leštila mi jedna stará víla“ namiesto „veštila“,“ zasmial sa Miloš.

Okrem divadla sa herec venuje aj hudbe – spieva v punkrockovej kapele Happy Cocks, ktorá funguje už asi 12 rokov. „Menšiu prestávku mala, keď som bol v Anglicku, teraz už opäť hráme a koncertujeme. Učím sa na hrať na klávesy, hrám menej aktívne na gitare a bicích. Rád hrám tenis, ale veľmi naň nemám čas. Snažím sa písať krátke scenáre, poéziu aj rozprávky. Ale iba pre seba. Zatiaľ...,“ dodal Miloš.

Miloš Kusenda hrá v divadle, spieva v skupine, píše scenáre, poéziu aj rozprávky. FOTO: (ČE)

Priam gymnastické výkony podáva v incenácii Kniha džunglí, kde hrá Mauglího.

Miloš s herečkou Oľgou Schramekovou v horore Žena, Pánboh, Čertisko a 7 zakliatych. FOTKY: J. SCHRAMEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 423
  2. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 407
  3. Lancz už nie je trénerom Šale 374
  4. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 362
  5. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 269
  6. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 200
  7. Obklady z radnice odstránia, vianočná výzdoba zostane 157
  8. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 141
  9. Štyri tituly pre Jakuba Petráka 138
  10. Nitránsky rínek predstaví tvorbu umelcov a ponúkne aj farmárske produkty 105

Najčítanejšie správy

Nitra

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Lancz už nie je trénerom Šale

Klubová legenda končí po vzájomnej dohode.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr

Situácia je podľa radnice neúnosná. Pomôcť by mohli ďalšie kamery a viac policajtov v uliciach.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Videli ste nehodu motocyklistu? Ozvite sa polícii

Motorkár ešte v apríli havaroval na Coburgovej ulici v Trnave. Polícia prosí svedkov nehody o pomoc.

Spartak sa rozlúčil s Karhanom aj so sezónou víťazne

V poslednom kole zavítali do Trnavy Zlaté Moravce. Spartakovci nastúpili do posledného zápasu sezóny s tričkami, na ktorých boli podobizni tváre Miroslava Karhana a Ivana Vrabca s ďakovným nápisom.

Gulivera v Bernolákovom sade nemá kto opraviť

Trnava hľadá dodávateľa, ktorý sa bude najbližšie štyri roky starať o ihriská v meste.

Všetky správy

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

Sex s robotom: Môžu robotické napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice. Pýtali sme sa sexuológa, kam smeruje ľudská sexualita.

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Kam vyraziť