Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Miloš Kusenda nakrúcal s Madonnou aj Anthony Hopkinsom

Ako Jánošík tancuje breakdance, v postave Mauglího podáva priam gymnastické výkony.

Miloš Kusenda v predstavení Cesta do krajiny Tuwim.(Zdroj: JURAJ SCHRAMEK)

Ako Jánošík tancuje breakdance, v postave Mauglího podáva priam gymnastické výkony.

NITRA. Tretiu sezónu je Miloš Kusenda hercom Starého divadla Karola Spišáka. Tridsaťdvaročný Nitran síce skončil stavebnú školu, ale vo svojej profesii nikdy nepracoval. Získalo si ho herectvo. Múza v jeho prípade preskočila jednu generáciu - Milošovi starí rodičia boli celý život spätí s divadlom. Babka Marta robila 40 rokov inšpicientku v Starom divadle, dedko Ján bol známym hercom v niekdajšom Krajovom divadle v Nitre a následne v Divadle Andreja Bagara.

Namiesto VŠMU Anglicko

Po strednej škole robil Miloš asi šesť rokov technika v DAB. Keďže bol vždy po ruke, hral takmer v každom divadelnom komparze. Obsadzoval ho najmä Jožko Bednárik. „Zahral som si napríklad vo Fidlikantovi na streche, Grékovi Zorbovi, postavu klauna som mal v Perinbabe.“

Osobitnou kapitolou Milošovho života je jeho mimoriadne úspešné pôsobenie v Anglicku, kam odišiel v roku 2004. Jeho odchodu predchádzal pokus o štúdium na VŠMU, na skúšky ho pripravoval ich rodinný známy a súčasný kolega Ján Hrmo. Nevzali ho.

„Dosť ma to sklamalo. Janko Hrmo mi ponúkol, že keby ma náhodou nezobrali, môžem nastúpiť do Starého divadla. Samozrejme, súhlasil som, ale práve v tom období som sa rozhodol na čas odísť do Anglicka. Zapáčilo sa mi tam, tak som tam zostal takmer šesť rokov.“

Miloš sa do Anglicka vybral za prácou a zdokonalením svojej angličtiny, o ktorej si myslel, že ju ovláda na slušnej úrovni. Svojimi znalosťami si bol viac-menej istý, ale až tam zistil, že je to celkom inak. No neprepadol panike a zostal.

„Bolo to veľmi náročné, najmä komunikácia po telefóne, keď som sa snažil hľadať si prácu, ale nepodľahol som. Robil som všetko možné - inventúry v supermarketoch, maľoval som byty. Vedľajšiu pracovnú činnosť som si vybavil po známosti - vypomáhal som ako agent v realitnej agentúre. Trvalo mi asi 2-3 roky, kým som jazyk zvládol na takej úrovni, aby som mohol začať študovať,“ zhodnotil Miloš.

Konverzoval s Hopkinsom

Už po dvoch rokoch od príchodu začal Nitran prenikať do sveta anglického divadla a filmu. Začal hrávať v amatérskych divadelných krúžkoch aj v menších londýnskych divadlách. Dostal sa aj do jednej z najprestížnejších komparzových agentúr, ktorá spolupracuje na anglických a amerických filmoch. Zarábal zhruba200 libierza natáčací deň. Hral napríklad v Čarovnej flaute režiséra Kennetha Branagha, úradníka si zahral vo filme o kráľovnej s názvom Mladá Viktória.

Ako príležitostnému hercovi sa mu pošťastilo dostať sa do blízkosti veľkých hviezd. „Nakrúcal som napríklad s Liamom Neesonom či s Madonnou, ktorá ako režisérka natáčala v Londýne scény k svojmu prvému filmu Špina a múdrosť. Jej bodygardi nás predtým upozornili, aby sme ju za žiadnu cenu nefotili, ani nepýtali od nej autogramy, inak letíme,“ spomína Miloš.

Jeho najkrajší zážitok sa viaže k filmu, o ktorom vedel, že ho režíruje Woody Allen. Išlo o scénu v centre Londýna - stačilo prejsť cez ulicu. „Nevedel som, aké hviezdy prídu. Zrazu prifrčalo auto a vyšiel z neho starší pán v teplákoch, tričku a šiltovke. Zdal sa mi povedomý ale, nevedel som ho rozpoznať. Keď si dal čiapku dolu, skamenel som - bol to Anthony Hopkins. Pomyslel som si: fúha, to sa nestáva každý deň hrať po boku takéhoto slávneho človeka. To najlepšie ale prišlo nakoniec - po natáčaní, keď sme sa boli so štábom občerstviť, som sa odvážil ísť za ním a porozprávali sme sa.“

Možno trochu ľutuje

S takmer dokonalou znalosťou jazyka sa Miloš v roku 2008 zapísal na Birkbeck University v Londýne, kde absolvoval intenzívny herecký kurz. On ako jediný Slovák, Rumunka, Juhoafričanka a desať Angličanov...

Napriek tomu, že sa Miloš v Anglicku pomerne rýchlo a úspešne udomácnil, rozhodol sa vrátiť na Slovensko. „Veľa som nad tým rozmýšľal a zvažoval. Došiel som nakoniec na to, že tie komparzy človeka až tak neposúvajú dopredu. Možno keby som mal šťastie, mohol som sa vypracovať oveľa vyššie. Ale tých skutočne dobrých príležitostí zas nebolo až tak veľa a často,“ hodnotí Miloš.

„Veľa ľudí sa mi čudovalo, prečo som sa vrátil. Spätne to aj ja trochu ľutujem, keď sa zamyslím, kde som mohol byť v Anglicku teraz. Ale boli za tým aj isté súkromné záležitosti, ktoré ma podnecovali k návratu.“

Psík bol prvý

Keď sa Miloš v roku 2009 vrátil na Slovensko, bol práve koniec divadelnej sezóny. Staré divadlo Karola Spišáka hľadalo herca a riaditeľ Ondrej Spišák ho prijal. V súbore nahradil Mariána Andríska, ktorý odišiel. Prebral po ňom úlohu psíka v predstaví O psíčkovi a mačičke. Jeho prvou vlastnou rolou bola postava Claudea v kabarete U Temnej Irmy a Chromej Krásky. Potom nasledovali postavy v hrách Kniha džunglí, Slovenský Betlehem, Ako šlo vajce na vandrovku, Jánošík, Absolvent, Žena, Pánboh..., Sherlock Holmes či Deti kapitána Granta.

„S veľkou radosťou som vždy hral najmä psíka, celé predstavenie si od začiatku až do konca užívam, dobre sa v ňom cítim,“ hovorí herec. „Naopak, dosť som sa zapotil v hre o vajci na vandrovke. Veľa sa na scéne nabehám, imitujem zvieratá, všetko ide v rýchlom tempe. Náročný je aj Jánošík, kde som sa musel naučiť prvky breakdancu. Ako Mauglí zas skáčem, šplhám sa a tancujem.“

Spieva v Happy Cocks

K najpríjemnejším chvíľam v divadle radí pocity po premiére. Opadne tréma, napätie, príde uvoľnenie a radosť z potlesku. Ako každý herec, pozná aj tú menej príjemnú stránku profesie - brepty a trapasy na javisku. „V horore Žena, Pánboh... hrám niekoľko postáv. Na skúške zo mňa spontánne vyliezla upravená replika „raz leštila mi jedna stará víla“ namiesto „veštila“,“ zasmial sa Miloš.

Okrem divadla sa herec venuje aj hudbe – spieva v punkrockovej kapele Happy Cocks, ktorá funguje už asi 12 rokov. „Menšiu prestávku mala, keď som bol v Anglicku, teraz už opäť hráme a koncertujeme. Učím sa na hrať na klávesy, hrám menej aktívne na gitare a bicích. Rád hrám tenis, ale veľmi naň nemám čas. Snažím sa písať krátke scenáre, poéziu aj rozprávky. Ale iba pre seba. Zatiaľ...,“ dodal Miloš.

Miloš Kusenda hrá v divadle, spieva v skupine, píše scenáre, poéziu aj rozprávky. FOTO: (ČE)

Priam gymnastické výkony podáva v incenácii Kniha džunglí, kde hrá Mauglího.

Miloš s herečkou Oľgou Schramekovou v horore Žena, Pánboh, Čertisko a 7 zakliatych. FOTKY: J. SCHRAMEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť