Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prírodnú reality šou majú na balkóne vďaka sokolom

Spoločenská hodnota jedného sokola myšiara je vyše 660 eur.

Sokol myšiar. Dobre mu je aj na piatom poschodí paneláka.(Zdroj: MILAN GREGUŠ)

Spoločenská hodnota jedného sokola myšiara je vyše 660 eur.

NITRA. Zaujímavých podnájomníkov dostal Milan Greguš z nitrianskeho sídliska Diely. Na jeho balkóne sa usadil pár sokola myšiara a za niekoľko dní prišlo na svet päť mláďat tohto dravca.

Namiesto muškátov sedem sokolov

Pár si miestečko na hniezdenie na piatom poschodí paneláku vyhliadol v apríli. Majiteľ už skôr zaregistroval, že myšiar si chodí obhliadať jeho kvetináč.

„Bol to jediný voľný kvetináč, ktorý tam máme. Chcel som doňho nasadiť muškáty, keď som ale videl, že aj samička si ho chodí obzerať, nechal som muškáty tak,“ hovorí Milan Greguš.

Mieni, že sokol myšiar si lokalitu vyhliadol, lebo zrejme považoval okolie za bezpečné a s dostatkom potravy. „Všimol som si, že aj šesť myší za deň donesú do hniezda. A aj to sú len tie, ktoré si všimnem, ktovie o koľkých myšiach ani neviem,“ povedal domáci pán.

FOTO: MILAN GREGUŚ

Miska s vodou

Do hniezdenia sokolov a do výchovy mladých sa pán Milan nijakým spôsobom nekafre. Ako milovník prírody vie, že človek by v takýchto prípadoch mal zasahovať čo najmenej.

„Musím to nechať na nich, aby si nezvykli na ľudí. Ak by ich človek chcel prikrmovať, bol by to zásah do ich života. Jedinú vec, čo som pre nich urobil bolo to, že do keramickej misky som im dal vodu,“ povedal Milan Greguš.

Rodina napriek príchodu sokolov neprerušila bežný chod domácnosti, čo znamená, že občas vyjdú aj na balkón. Minimálne vtedy, keď je treba zavesiť opranú bielizeň. S tým mal problém samček, ktorý zvykol odletieť, samička ale spravidla ostala nepohnute na hniezde. Pán Milan si to nevysvetľuje väčšou snahou samice ochrániť vajíčka. „Asi vycítila, že nie sme pre ňu nebezpečenstvom,“ podotkol pán Milan.

FOTO: MILAN GREGUŚ

Prírodné divadlo

Gregušovci tak majú postarané o prírodnú reality šou priamo na svojom balkóne. A pozorovanie prírody zblízka si vychutnávajú, kým je na to čas, pretože do dvoch-troch týždňov môžu byť mladé dravce preč.

Sokol myšiar je sťahovavý vták veľký asi ako holub. Spoločenská hodnota jedného je viac ako 660 eur. Jeho zásluhou nedochádza k premnoženiu vrabcov.

Sídli vo voľných priestranstvách, často ho však vidieť aj na vysokých budovách a starých vežiach. Samička v apríli znáša štyri až šesť vajíčok, čo je viac ako u iných druhov sokolov. Výchova mláďat v hniezde trvá asi mesiac.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

Kam vyraziť