Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Horolezci presťahovali mláďatá sokola aj belorítok

Hniezda sa nachádzali na internáte, ktorý rekonštruujú. Ak by horolezci mláďatá nepresunuli, musela by firma zastaviť práce.

Päť mláďat belorítok presťahovali horolezci do časti internátu, kde sa budú robiť stavebné práce až na záver.(Zdroj: Dušan Tarko)

NITRA. Sokolie mláďatá presťahovali horolezci z internátu Nová doba na Chrenovej, ktorý zatepľuje stavebná firma. Náhradný domov im našli na balkóne paneláka na Klokočine.

Sokolíčatá zachránili na poslednú chvíľu. „Samicu sokola vystrašili stavebné práce a hneď ráno odletela. Mláďatá nechala samé. Keď sme prišli okolo 10. hodiny na miesto, už boli podchladené,“ povedal Matúš Kováč, krajský koordinátor projektu Life.

Foto: Dušan Tarko

Urobia umelé hniezda

Tri malé dravce sa takmer nehýbali, horolezci ich museli ohrievať v dlani.

„Preniesli ich do sokolieho hniezda na Mikovíniho ulici. Náhradná matka, ktorá má jedno vlastné mláďa, sa ich hneď ujala a začala ich kŕmiť,“ dodal Matúš Kováč.

Mláďatá sokola myšiara majú niekoľko dní. „S presunom sme čakali, kým sa vyliahnu. Je to jednoduchšie ako prenášať vajíčka.“

O mláďatá sokola z internátu sa už stará náhradná matka, ktorá má hniezdo na balkóne paneláka. Fotky: Dušan Tarko, Matúš Kováč

Horolezci sťahovali aj päť mláďat chránenej belorítky domovej. Obývali dve hniezda v časti internátu, kde sa onedlho začnú stavebné práce. Prerozdelili ich do aktívnych hniezd v inej časti budovy. Predtým špeciálnou kamerou skontrolovali, kde sa koľko mláďat nachádza.

Belorítky by mali z internátu odletieť v polovici júla. Potom ich prázdne hniezda zhodia, aby mohli stavebné práce dokončiť.

Slovenská poľnohospodárska univerzita, ktorej patrí internát, sa zaviazala vytvoriť umelé hniezda pre belorítky a dážďovníky na vynovenej fasáde. Pôjde o repliky z drevobetónu.

Foto: Dušan Tarko

Zmizli hniezda belorítok

Ak by neprišlo k presťahovaniu vtákov, mohli by úrady zastaviť ďalšie stavebné práce.

Obvodný úrad životného prostredia v Nitre zároveň preveruje, čo sa stalo s hniezdami, ktoré nedávno zmizli z internátu. Upozornil na to pracovník Slovenskej akadémie vied, ktorý má kanceláriu oproti.

„Belorítky pozorujem už roky, na internáte je veľká kolónia. Keď som prišiel 30. mája do práce, časť hniezd tam už nebola. Zo strany, kde sa začala opravovať fasáda, sú balkóny vybielené. Neviem, čo sa udialo, no sú tam prázdne steny. Je to barbarstvo,“ povedal pobúrený vedec. Odhadol, že mohlo zmiznúť aj dvadsať hniezd.

Konateľ firmy Ellio, ktorá robí stavebné práce, zhodenie hniezd poprel. Argumentuje, že v tej časti nemala firma postavené lešenie. Objavili sa aj názory, že hniezda mohli zhodiť študenti.

Matúš Kováč, krajský koordinátor projektu Life, s kamerou. Foto: Dušan Tarko

Chránené vtáky nehlásili

„Počas ohliadky sme zistili, že je pravdepodobné, že na budove boli úmyselne pozhadzované hniezda belorítok v bližšie nezistenom rozsahu, čase a bližšie nezistenou osobou,“ povedal Rudolf Hlavačka, prednosta Krajského úradu životného prostredia v Nitre.

Dodal, že v čase ohliadky nalietavali na miesta, kde boli stopy po hniezdach, dospelé jedince belorítok: „Zrejme si pamätali miesto, kde vybudovali hniezdo a nakládli znášku, respektíve vychovávali mláďatá.“

Práve pri tejto ohliadke našli úradníci na internáte desiatky aktívnych hniezd belorítok aj hniezdo sokola. Univerzitu a stavebnú firmu Ellio upozornili, že ide o chránené druhy, ktorých výskyt mal stavebník okamžite hlásiť. „Nie, nehlásili nám to,“ povedali nám na stavebnom úrade.

Na podnet úradníkov sa univerzita dohodla s ochranármi o presune vtákov.

Horolezci - záchranári. Foto: Dušan Tarko

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Kam vyraziť