Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obyvatelia sa sťažujú na časté húkanie sanitiek

Štúrova ulica leží na hlavnom ťahu, ktorým jazdia sanitky do Fakultnej nemocnice v Nitre.

Štúrova ulica leží na hlavnom ťahu, ktorým jazdia sanitky do Fakultnej nemocnice v Nitre.

NITRA. Obyvatelia Štúrovej ulice v Nitre sa sťažujú na časté húkanie sanitiek. Obyvatelia tvrdia, že neustály hluk útočí na ich psychiku, nemôžu v pokoji spávať a oddychovať. „Je predsa nemysliteľné, aby nás v nedeľu ráno o 6:15 stresovala húkajúca sanitka a pritom je cesta doslova prázdna,“ povedala obyvateľka Štúrovej ulice Nela Danielová, ktorá na problém upozornila primátora Jozefa Dvonča v internetovej diskusii na stránke mesta. Ten reagoval, že mesto o tomto probléme vie a obrátilo sa na nitriansku nemocnicu s tým, aby sanitky používali výstražnú signalizáciu optimálne.

Námestníčka riaditeľa Fakultnej nemocnice v Nitre Alena Ďurišová povedala, že nemocnica prevádzkuje len dve sanitky a odporučila obrátiť sa na Krajské operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby. Vedúci lekár strediska Ján Murgaš uviedol, že používanie zvukovej výstražnej signalizácie operačné stredisko nevie ovplyvniť, pretože je to v kompetencii jednotlivých prevádzkovateľov sanitiek. Tí sa rozhodujú podľa aktuálnej situácie a na základe stavu pacienta. V zásade však podľa zákona platí, že ak má vodič zapnuté svetelné výstražné znamenia, musí k nim používať aj zvukové, skonštatoval.

Danielová v niektoré dni napočítala do ôsmej hodiny ráno aj 15 húkajúcich sanitiek. „Neverím, že by bolo toľko závažných prípadov ohrozenia života,“ skonštatovala. Podobnú skúsenosť má aj Eva Balážová, ktorá býva v centre mesta. „Neprejde ani jeden deň, kedy by som nepočula sanitku. Veď toto je horšie ako v New Yorku,“ povedala. Hasičov podľa nej ani zďaleka toľko nepočuť. V Nitre sú štyri sanitky, z toho dve prevádzkuje nemocnica a zvyšné dve Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava, ktorej zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva. Ďalšie dve vozidlá záchrannej zdravotnej služby s posádkami sú v nitrianskom okrese. Keďže fakultná nemocnica je spádovou nemocnicou, vozia sem pacientov aj z iných okresov a niekedy aj z iných krajov. Okrem toho je v Nitre aj súkromné kardiocentrum, kam tiež vozia pacientov zo širokej spádovej oblasti.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková povedala, že neexistujú žiadne regulatívy, kedy môžu sanitky používať zvukovú výstražnú signalizáciu. Policajti môžu skontrolovať oprávnenosť jej použitia len vtedy, „ak je podnet a pochybnosť, ale ak sanitka vezie pacienta, je to v poriadku,“ skonštatovala. Zákon nehovorí o čase, kedy sanitka nemôže, respektíve nemusí použiť výstražnú signalizáciu, nerozlišuje teda dennú a nočnú dobu. „V noci, keď je prázdna cesta, vodiči minimalizujú použitie zvukových výstražných znamení, ale to už idú vlastne nad rámec zákona,“ povedal Murgaš. Nastavenie hlasitosti sa v niektorých vozidlách dá regulovať, nie však vo všetkých. „Na to je zase slovenská technická norma, ktorá hovorí o tom, aké decibely musia vydávať výstražné znamenia,“ podotkol.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť