Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Diplom 2012: prácu obhájila aj superhrdinka Jane

Práce sa netaja tým, že ich autori sa inšpirovali tvorbou našich či svetových umelcov, ale vždy ide o vlastnú tvorbu, nie o kopírovanie.

Výstavu Diplom 2012 v Nitrianskej galérii otvorila vedúca katedry výtvarnej tvorby a výchovy UKF Adriana Récka (druhá sprava).(Zdroj: (ČE))

Práce sa netaja tým, že ich autori sa inšpirovali tvorbou našich či svetových umelcov, ale vždy ide o vlastnú tvorbu, nie o kopírovanie.

NITRA. Ďalšou z tradičných výstav sa v Nitrianskej galérii predstavujú absolventi UKF. Výstava Diplom 2012 prináša výber tých najlepších praktických častí magisterských diplomových prác študentov katedry výtvarnej tvorby a výchovy.

Tvorili pod vedením pedagógov UKF Jozefa Bausa, Róberta Bielika, Jozefa Dobiša, Jaroslava Gubrica, Daniela Szalaia, Ľubomíra Zabadala a Mariána Žilíka. Kurátorkou výstavy je vedúca katedry Adriana Récka,

Zaujímavá vzorka prác

„Toto je už 14. ročník pravidelnej prezentácie našich študentov. Vystavujeme tu 14 praktických výstup magisterských prác, okrem nich však existujú aj magisterské práce teoreticko-umelecko-historického alebo didaktického charakteru. Ich autori možno nie sa až tak výtvarne umelecky zdatní, ale to neznamená, že z ich nebudú dobrí výtvarní učitelia. A máme aj takých absolventov, ktorí záverečná práce nepísali na našej katedre,“ hovorí Adriana Récka.

„V tomto ročníku sa predstavuje zaujímavá vzorka prác, lebo všetci naši aktuálne vyučujúci umelci tu majú aspoň jedného diplomanta. Výnimkou je pedagóg Igor Benca, ktorý k nám na katedru prišiel až od tohto akademického roka, a tak nemôže mať svojich diplomantov.“

Solídna úroveň

Aj keď tradične vždy maľba prevažuje, aktuálna výstava je veľmi pestrá - je tu zastúpená aj kresba, grafika, textil, fotografia, socha či digitálne médiá. Návštevník môže vidieť diela s figurálnymi, abstraktnými i krajinárskymi motívmi. Podľa kurátorky je úroveň výstavy veľmi solídna. Práce sa netaja tým, že ich autori sa inšpirovali tvorbou našich či svetových umelcov, že ich diela svojím spôsobom parafrázujú, ale vždy pritom ide o vlastnú tvorbu, nie o kopírovanie.

„Študenti odviedli slušnú prácu. Na to, že sú to učitelia výtvarnej výchovy a neprezentujeme ich ako umelcov akademikov, má výstava veľmi dobrú úroveň,“ zhodnotila Récka.

„Sme veľmi radi, že nám galéria vyšla v ústrety a Diplom 2012 si návštevníci môžu pozrieť do 30. júna, teda o týždeň dlhšie ako bývalo zvykom. Aj keď máme vlastnú galériu Univerzum, cez priestory renomovanej galérie chceme naše umenie predstaviť širokej verejnosti, a nie ho ponechať za múrmi našej fakulty.“

Komiks o superhrdinke

Jednou z vystavujúcich je aj Petra Schőnová, ktorá sa pri svojej práci inšpirovala tvorbou svetoznámeho pop-artového umelca Roya Lichtensteina. Odmalička mala blízko ku komiksom, tak sa rozhodla vytvoriť niečo v tomto štýle. V technike akryl namaľovala súbor deviatich obrazov, v podstate akoby sekvencií veľkoplošného komiksu, ktorý predstavuje istý príbeh.

„Je to o superhrdinke Jane, ktorá ide obhajovať svoju prácu. Neschvália jej ju, tak sa rozhodne použiť svoje nadprirodzené schopnosti a odletí skúsiť šťastie na inú planétu,“ usmieva sa Petra Schőnová, ktorá sa trochu štylizovala do postavy Jane.

„Každý z nás v sebe skrýva nejakého superhrdinu, alebo by sa ním chcel stať a niekedy použiť nadprirodzené sily. Na vývoji námetu som robila asi rok, samotná práca m trvala zhruba tri mesiace. Prevláda v nej modro-žlto-červená farebnosť v súlade s Lichtensteinovou tvorbou. Práca bola zložitejšia v tom, že som musela hľadať také farebné variácie, aby obrazy opticky dobre vyzerali.“

Autorka Petra Schőnová jej komiksový príbeh o Jane.

Práca Terézie Bagalovej.

Dielo autora Andreja Gašparíka.

Socha Miriamy Špankovej, vhodná ako lavička do exteriéru.

Práca Evy Nagyovej.

Textilný výrobok od Ivany Prenosilovej. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť