Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pre Tótha bude úspechom jednociferná priečka

Nielen Slovensko, ale aj Nitra bude mať na nadchádzajúcich olympijských hrách v Londýne svoje zastúpenie. Jednu z miesteniek má istú aj Matej Tóth, najúspešnejší chodec za posledné roky.

Matej Tóth na OH v Pekingu.

Rodáka z Nitry môže o účasť na olympiáde obrať už len choroba alebo zranenie. Ak bude zdravý, 11. augusta sa postaví na štart chodeckých pretekov na 50 kilometrov. To však bude až vyvrcholenie celého jeho úsilia, ktorému predchádza dlhá a náročná príprava. V týchto dňoch začína jej záverečná časť. „To najťažšie nás ešte len čaká. Od pondelka sme dva týždne na sústredení na Štrbskom Plese. Po návrate sa doma dlho neohrejeme, zastavíme sa tu na päť dní a pokračujeme tromi týždňami vo švajčiarskom St. Moritzi v nadmorskej výške 1800 metrov nad morom,“ priblížil svoj tréning Tóth, ktorý nemá od hier prílišné očakávania. „Úspechom bude každé jednociferné umiestnenie. Samozrejme, spravím všetko, aby to bolo čo najvyššie. Konkurencia je ale tak vyrovnaná, že konkrétnejšie sa to odhadnúť nedá. O medaile nesnívam, ale kto by ju nechcel?“ vysvetlil s úsmevom a dodal, že na nervozitu je ešte skoro. „Teraz je dôležité sa koncentrovať na prípravu, na všetko s tým súvisiace, aby sa nám vyhli zranenia a forma gradovala. Nejaká drobná nervozita alebo skôr očakávanie určite pred štartom bude, ale to k tomu patrí. Nie som ale typ, ktorý by nejako stresoval,“ povedal Tóth.

Chodec už skúsenosti s ostrovnou klímou má. V roku 2007 sa zúčastnil Európskeho pohára v Leamingtone. Aj keď mu vtedy preteky veľmi nevyšli, unáhlené závery z toho nevyvodzuje. Ako povedal, podnebie aj časové pásmo by mu malo vyhovovať.

Tóth sa tento rok zúčastnil štyroch podujatí. Aj výsledky z nich prinášajú nádej na dobré olympijské umiestnenie. V marci skončil v Dudinciach s časom 1:20:42 na prvom mieste, v apríli v portugalskom Rio Maior svoj úspech zopakoval s časom 1:20:25 a prvé miesto si tiež v apríli „vychodil“ v českých Poděbradoch. Poslednými pretekmi, kde sa pred OH predstavil, boli sobotňajšie majstrovstvá Slovenska na 20 km v Borskom Mikuláši, kde Tóth zvíťazil už po siedmykrát.

ico

Olympionik Nábrežia mládeže

Matej Tóth začínal svoju atletickú kariéru na ZŠ Nábrežie mládeže v Nitre. Jeho prvým chodeckým trénerom bol Peter Mečiar, s ktorým spolupracoval počas celého svojho mládežníckeho pôsobenia a ktorý mu pomohol sa vypracovať medzi svetovú špičku. V roku, keď spolu ukončili spoluprácu, bol tretí vo svetových tabuľkách na 10 km, zašiel dva slovenské rekordy. Po odchode do Dukly Banská Bystrica začal spolupracovať s trénerom Jurajom Benčíkom, ktorý ho vedie dodnes. (DT)

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť