Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Výhodnosť zmluvy má zistiť finančná analýza

Časť poslancov je presvedčená, že výber parkovného mestom by bol ekonomickejší.

(Zdroj: (LAZ))

Časť poslancov je presvedčená, že výberom parkovného mestom by bolo ekonomickejšie.

DUNAJSKÁ STREDA. O tom, či by bolo výhodné, aby parkovné vyberalo mesto, a nie súkromná spoločnosť, má rozhodnúť finančná analýza. Mesto má do konca tohto mesiaca zabezpečiť jej vypracovanie.

Petícia za zníženie parkovného

Na rozpor medzi sumou v parkovacích automatoch a sumou v zmluve so spoločnosťou, ktorá vyberá parkovné, poukázali vlani poslanci z klubu Most-Híd a nezávislí. Upozornili na fakt, že firma by mala podľa zmluvy vyberať za parkovné 0,15 eura za hodinu, nie 0,50 eura. Mesto argumentovalo tým, že išlo pravdepodobne o administratívnu chybu, niekto sumu údajne zle prepísal pri konvertovaní koruny na euro. Správna suma, ktorá mala byť uvedená v zmluve, je 50 centov.

Poslanec Vendelín Benkóczki podal vo veci výberu parkovného aj podnet na prokuratúru.
„Krajská prokuratúra v Trnave konštatovala nedostatky v doterajšom postupe polície a dunajskostredskej okresnej prokuratúry pri prešetrovaní výšky parkovného. Policajné vyšetrovanie naďalej pokračuje,“ povedal poslanec. Začiatkom tohto roka rozbehol tiež s Marianom Ravaszom petičnú akciu za výber parkovného v súlade so spomenutou zmluvou.

Podpísalo ju 2114 ľudí.

„Chceli sme ňou dosiahnuť, aby sa vyberalo parkovné v takej výške, ako je to napísané v zmluve, ktorú mesto podpísalo s parkovacím družstvom,“ dodal Benkóczki.
„Aj my tu v Dunajskej Strede môžeme pozbierať podpisy pod petíciu, aby v Bratislave alebo Trnave zmenili výšku parkovného. Jedna tretina ľudí, ktorí podpísali ich petíciu, totiž nie sú Dunajskostredčania,“ povedal primátor Zoltán Hájos.
Podľa poslanca Benkóczkiho sa parkovací poplatok týka všetkých, ktorí chcú zaparkovať, automat sa ľudí nepýta, odkiaľ pochádzajú.

Mesto má fixný nájom


Mesto uzatvorilo s Dunajskostredským parkovacím družstvom Zmluvu o nájme parkovacích miest a parkovacích automatov na dobu určitú, do 31. marca 2014. Predtým bolo podľa primátora prevádzkovateľom mesto, to však nikdy nedosahovalo vraj taký zisk, ako teraz.

„Je nejaká agenda Mostu-Híd, ktorú stále tlačia, a medzi to patrí aj parkovacie družstvo. Vnímam to tak, pretože systém funguje, na druhej strane je platná zmluva, určité pochybenia boli, tie však boli odstránené. O tom, čo bude následne, hovorme vtedy, keď vyprší zmluva,“ poznamenal Hájos na margo finančnej analýzy, ktorou sa má zistiť, čo by bolo pre samosprávu najvýhodnejšie. Jej vypracovanie má zabezpečiť mesto do konca júna.

Poslanci klubu Most-Híd a nezávislí to vidia inak, keďže na základe zmluvy mesto dostáva fixný nájom bez ohľadu na to, koľko parkovacie družstvo vyberie za rok. Za parkovacie miesta mesto dostáva 110-tisíc eur, za automaty 9300 eur.

„Z toho mi vyplýva, že ak parkovacie družstvo ako súkromný subjekt je ochotné a schopné zaplatiť zhruba 120-tisíc eur ročne mestu za prenájom, plus musí mať nejakú vlastnú réžiu a ešte musí hospodáriť so ziskom, tak príjem vyberaného parkovného musí byť podstatne vyšší ako 120-tisíc eur. Takže mesto by mohlo možno dostávať povedzme 150-tisíc eur, možno aj viac, keďže ani parkovacie družstvo určite nehospodári so stratou, lebo by to nemalo pre nich význam,“ podotkol Benkóczki.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Šaľa zdolala St. Gallen a je v hre o postup

Hráči HKM Šaľa slávili v sobotu večer víťazstvo vo Vyzývacom pohári mužov (Challenge Cup) 2016/2017.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť