Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zadný vchod zamurujú aj kvôli bezpečnosti

Zamurovaním zadného vchodu sa podľa mesta vyrieši mnoho vecí.

(Zdroj: (LAZ))

SEREĎ. Obyvatelia Cukrovarskej budú mať prístup do svojho areálu len z prednej časti. Zadnú bránu mesto nahradí betónovým múrom. Rómovia sú s riešením nespokojní.

Bezpečnosť pri hrádzi

Ohradenie zadného vchodu Cukrovarskej 181 vyplynulo podľa vedenia mesta z viacerých dôvodov. Jedným z nich je aj zastavenie dlžoby za odvoz smetí, ktorá neplatia roky. Presnú sumu sme sa od mesta nedozvedeli.
Mesto plánuje tie kontajnery, ktoré boli doteraz za zadným vchodom, nahradiť jedným veľkokapacitným a umiestniť ho priamo do areálu. Vyvážať by sa mal raz mesačne. Ak ho niekto platiť odmietne, svoju čiastku by si mal odrobiť verejnoprospešnými prácami.

Zamurovaním zadného vchodu sa má podľa mesta tiež zamedziť nielen neporiadku, ale aj zvýšiť bezpečnosť pri hrádzi. Seredčania sa dlhodobo sťažovali, že boli opľúvaní a vulgárne osočovaní, keď prechádzali popri bráne. Tú museli zlikvidovať podľa primátora aj kvôli bezpečnosti ľudí na Cukrovarskej, keďže už bola „na spadnutie“. Náklady na výstavbu múru budú približne 400-500 eur.

„Nepovažujem to za ideálne riešenie, ale na stretnutí s občanmi som sa niekoľkokrát spýtal, nech povedia lepšie. Je to dlhodobo neriešená situácia, pretože s touto komunitou bola vážne problematická komunikácia, ktorá nie je jednoduchá ani teraz. Za bývalého vedenia sa im platilo za to, že upratovali svoje smeti. To však považujem za absurdné,“ povedal primátor Martin Tomčányi. Na ostatnom riešení sa dohodol spolu s vajdom, ktorý zastupuje Rómov, a cukrovarom, ktorý je majiteľom pozemku. Budovy sú už vo vlastníctve miestnych, pred rokmi ich od mesta odkúpili za symbolickú sumu.

„Nevyberáme ani financie za pozemky, pretože je tam veľa nájomníkov a robilo by nám to ďalšiu agendu. Výnos z nájomného by pravdepodobne neprevýšil tieto administratívne náklady. Samozrejme, do budúcnosti to chceme riešiť, ale zatiaľ má cukrovar rakúsky investor, ktorého to v tomto smere netlačí,“ vysvetlil riaditeľ pre komunikáciu Dušan Janíček. Dodal, že majiteľ cukrovaru zatiaľ neuvažuje ani o predaji pozemku.

Rómovia sú nespokojní

Obyvatelia bývajúci v susedstve očakávajú po zamurovaní zadnej brány zlepšenie situácie. „Všetci vedia o tom, že sa tu predávajú drogy, a nikto s tým doteraz nič nerobil. Jeden sa postavil tak, aby strážil a druhý predával. A ten neporiadok z kontajnerov tu bol permanentne,“ povedala Seredčanka, ktorá nechce byť menovaná.

Rómovia vidia za týmto riešením, naopak, rasizmus. Nikto sa ich na nič vraj nepýtal, vajda im nič nevysvetlil. Prekáža im, že po novom stratia prístup k násypu zozadu hlavne kvôli deťom. „Toto je nenormálny život, čo s nami robí primátor a policajti. Ohradzujú nás, ako keby sme boli zvieratá. Prečo tu nechali túto špinu, z ktorej sú potkany, však sú tu malé deti,“ povedala obyvateľka. Ukazovala na zhorené pozostatky pravdepodobne bývalej čiernej stavby zmiešané s odpadkami na ich dvore.

„Ani na strechu, ktorá zateká, nedajú peniaze, a to by pomohlo ľuďom.“

Po novom platia vodárňam

Obyvatelia Cukrovarskej dlhovali mestu aj za vodu takmer 70-tisíc eur. Neplatili ju minimálne päť rokov. Mesto sa vlani rozhodlo, že im vypovie zmluvu za neplatenie, obyvatelia Cukrovarskej si tak museli založiť spoločenstvo vlastníkov. Odvtedy majú povinnosť uhrádzať platby za spotrebu vody priamo vodárňam, nie mestskému bytovému podniku.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Kam vyraziť