Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Univerzita odovzdá čestný titul indonézskemu ministrovi

SPU titul Muhammadovi Hatta Rajasaovi udelí za rozvoj bilaterálnej slovensko-indonézskej spolupráce v oblasti hospodárstva a potravinových zdrojov.

SPU titul Muhammadovi Hatta Rajasaovi udelí za rozvoj bilaterálnej slovensko-indonézskej spolupráce v oblasti hospodárstva a potravinových zdrojov.

NITRA. Čestný titul doctor honoris causa odovzdá Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre indonézskemu koordinujúcemu ministrovi pre ekonomické záležitosti Muhammadovi Hatta Rajasaovi. Titul mu udelí za rozvoj bilaterálnej slovensko-indonézskej spolupráce v oblasti hospodárstva a potravinových zdrojov.

Slávnostné odovzdávanie bude v utorok 12. júna o 10. h v aule univerzity, pozvaných je 16 veľvyslancov, štyria rektori zahraničných univerzít a 11 rektorov slovenských univerzít. Informovala o tom Renáta Chosraviová z kancelárie komunikácie s verejnosťou SPU.

Spolupráca univerzity s Indonéziou pri pestovaní pšenice sa začala na jeseň 2011. V hlavnom meste Jakarta vtedy za účasti najvyšších predstaviteľov krajiny a prezidenta SR Ivana Gašparoviča podpísali memorandum o porozumení SPU, Osivo Zvolen a Univerzita Andalas so sídlom na Sumatre.

Spolupráca už nadobudla reálne kontúry. V Indonézii sa podarili dva zbery úrody pšenice, ktoré tu experimentálne zasiali odborníci z Osiva Zvolen. Na SPU je v súčasnosti päť indonézskych študentov na trojmesačnom intenzívnom študijnom pobyte. Každý semester budú prichádzať noví študenti, ktorí sa potom majú stať vo svojej krajine odborníkmi na pestovanie pšenice.

S iniciatívou na spoluprácu vyšla Indonézia, ktorá chce okrem tradičnej ryže začať pestovať aj pšenicu. „Sme nadšení z predbežných pozitívnych výsledkov. Výsledky testovania z deviatich oblastí udávajú, že vysiate druhy slovenskej pšenice majú dobrý produkčný potenciál s priemernou produkciou viac ako štyri tony na hektár,“ uviedol minister Rajasa.

Muhammad Hatta Rajasa je vo funkcii od októbra 2009, na starosti má realizáciu vládneho programu na zvýšenie rozvoja indonézskeho ekonomického rastu v rokoch 2011-2025. Indonézsky politický výskumný inštitút Charta Politika mu udelil ocenenie ako najvplyvnejšiemu ministrovi roka 2009. Indonézsky obchodný časopis Globe Asia ho v roku 2012 nazval Muž roka - Nový ekonomický cár.

Prevzal si tiež ocenenie Change Leader, ktoré mu udelil celonárodný denník Republika za jeho úlohu v presadzovaní zvyšovania kvality demokracie a národného rozvoja v roku 2011. Na medzinárodnej úrovni získal v roku 2011 ocenenie Public Policy od socio-ekonomickej spoločnosti Asia Society za významnú úlohu v posilňovaní základov indonézskej demokracie súčasne s úspechmi v oblasti ekonomického rozvoja.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

Kam vyraziť